wrapper

اخبار

       

اخبار محدوده ها و محلات هدف

مدیر کل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی گفت: تراکم بالای جمعیتی و مقاوم نبودن مسکن و مسایل اجتماعی، بهداشتی و بیمای های مسری بر مشکلات حاشیه شهرها دامن می زند. ما در اولین اقدام به دنبال مقاوم سازی و ارتقای مسکن ها هستیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر  تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نقل از رادیو گفتگو  ، مهندس نریمان مصطفایی حاشیه نشینی را مولود فقر شهری و توسعه نامتوازن شهرها دانست و گفت: وقتی برنامه آمایش نداریم یعنی توسعه فعالیت ها و جمعیت بر ساختار مناسب نیست لذا طبیعی است اگر برنامه ریزی نباشد در یک گروهی از ساکنین که جزو فقرا و گروه های کم درآمد هستند در جای رسمی شهر نمی توانند ساکن شوند و لذا به دلیل شرایط ویژه ای که دارند در یکسری از مناطقی که از نظر قیمت، ساختار مناسب است سکنی می گزینند.

وی با اظهار به اینکه در حاشیه شهرها باتوجه به شرایطی که در این مناطق وجود دارد، یکسری چالش های اجتماعی، اقتصادی، زیستی وجود دارد، تصریح کرد: طبیعی است در جاهایی که برنامه ریزی شده نباشد یکسری مسایل و مشکلات را هم با خودش به همراه می آورد.

مدیر کل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی در رابطه با مشکلات ساکنان این مناطق ابراز داشت: در گذشته اغلب ساکنان مناطق حاشیه نشین، فقرای روستاها بودند ولی الان بحث جمعیتی تغییر رویه داده و از دهه ۸۰ به بعد اکثر مهاجران، تهیدست شهری به این مناطق ورود می کنند. این افراد قادر به تهیه مسکن در شهر نیستند و در این مناطق سکنی می گزینند.

وی با اشاره به عنوان ساکنان حاشیه نشین کلانشهرها گفت: در گذشته فکر می کردند در حاشیه شهر جرم و جنایت اتفاق می افتد لذا این حالت تخریبی داشت اما الان باتوجه به روندی که در شهرها طی شده یک زمانی اسکان غیر رسمی نامیده شد. به تدریج این اصطلاح را هم تغییر می دهیم چراکه هر کدام از این واژه ها اغتشاش مفهومی ایجاد می کند. واژه ای که مناسب دیده ایم تا بار منفی هم نداشته باشد "محلات هدف بهسازی و نوسازی و توانمندسازی" نام نهاده ایم.

وی تاکید کرد: به دنبال مقاوم سازی و ارتقای این مسکن ها هستیم، معتقدم باید شرایط را برای افراد منعطف کنیم تا زمانیکه شرایط را منعطف نکنید این مسئله ادامه پیدا خواهد کرد. فعلا مسکن هایی که ساخته شده مد نظر ما است.

مهندس مصطفایی با اظهار به اینکه در شهر تهران دارد اتاق نشینی رواج پیدا می کند، متذکر شد: در واقع دارد اسکان نایابی رخ می دهد و اقشاری در جامعه داریم که بنا به دلایلی حتی نمی توانند واحد مسکونی رو به نزول هم پیدا کنند تا ساکن شوند.

وی به عمده ترین مشکلات ناشی از حاشیه نشینی اشاره کرد و گفت: در شهرستان بهارستان یکی از مشکلات ما تراکم جمعیتی است و مشکل دیگر این است که در روستاها نظارت نیست و می بینیم هفت یا هشت طبقه غیر اصولی ساخته می شود و یکباره با اتفاقی ساختمان ریزش می کند، لذا تراکم بالای جمعیتی و مقاوم نبودن مسکن و مسایل اجتماعی، مسایل بهداشتی و بیمای های مسری بر مشکلات این مناطق دامن می زند.

مدیر کل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری شرکت مادر یادآور شد: در این محلات تغییر نسل اتفاق افتاده و باید به این مسئله توجه کنیم دیگر نسل های سه و چهار نمی توانند همانند پدران خود زندگی کنند و وجود تبعیض را درک کنند و باید حدالامکان به د نبال رفع تبعیض ها و نیازهای نسل های جدید باشیم.

وی با بین اینکه برای رفع این مشکلات باید یک اجماع کلی صورت بگیرد و مدیریت هماهنگ داشته باشیم، گفت: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید آمده ایم کل دخیلان این کار را شناسایی کردیم، در حالت کلی در این فضا ۳۲ دستگاه درگیر هستند، ما باید اینها را شبکه ببینیم و هرکسی بیاید نقش خودش را انجام دهد.

سامانه ها

درباره ما

هسته اولیه شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today940
Yesterday1244
Total97406

Visitor Info

  • IP: 54.221.73.186

1396-09-22

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir