محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی در نخستین جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان خراسان جنوبی در سال 1399 بر لزوم تبیین مزایای طرح بازآفرینی شهری در محلات هدف تاکید کرد.

استاندار خراسان جنوبی اظهارداشت: سند توسعه محله‌های خیرآباد و 17 شهریور بیرجند‌، تفاهم‌نامه فی مابین راه و شهرسازی و کمیته امداد امام خمینی(ره) درباره احداث یک‌هزار واحد مسکونی اقشار کم‌درآمد مورد بررسی نهایی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازافرینی شهری ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد صادق معتمدیان در نخستین جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان در سال 1399 بر لزوم تبیین مزایای طرح بازآفرینی شهری در محلات هدف  تاکید کرد.

وی با بیان اینکه  باید از ظرفیت و پتانسیل نهادهای توسعه محور استفاده شود، افزود: در کنار اقدامات بازآفرینی شهری در محله های خیرآباد و 17 شهریور، نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی  نیز اتفاق خواهد افتاد.

وحید داعی، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در این جلسه با اعلام اینکه نوسازی بافت‌های فرسوده شهری یکی از سیاست‌ها و اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی است، اظهار داشت: درسال 98 اقدامات خوبی در استان درحوزه بازآفرینی شهری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در هفت شهر استان شامل بیرجند، قاین، نهبندان، سرایان، خوسف، بشرویه و فردوس در مجموع 1007 هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد شهری شناسایی شده است، گفت: از این میزان 654 هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در شهر بیرجند وجود دارد.

داعی درخصوص آخرین وضعیت پروژه‌های بازآفرینی در سطح محلات هدف استان، گفت: در مجموع 41 پروژه بازآفرینی شهری دراستان داریم که از این تعداد 20 پروژه تحویل و 21 پروژه با پیشرفت فیزیکی متوسط 36 درصد در حال اجرا می باشد، که هدف ما این است تا پایان سال جاری  این رقم  به  80 درصد برسد.

مدیرکل راه وشهرسازی خراسان جنوبی گفت:  درشهر بیرجند پروژه‌هایی همچون احداث پارک محله، اصلاح شبکه و بازسازی انشعابات، اجرای کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی، مرکز توسعه محله 17 شهریور و خیرآباد، پایگاه خدمات اجتماعی کوی کارگران، روکش آسفالت خیابان‌های فرعی شهید مصطفی خمینی، فهمیده و کارگران و اصلاح شبکه و بازسازی انشعابات محله کارگران و محور تاریخی بهارستان چهاردرخت در دست اجرا و یا تحویل موقت شده است.

وی افزود: در بشرویه 17/5هکتار بافت فرسوده  و 22/5 هکتار بافت تاریخی وجود دارد و پنج پروژه با پیشرفت فیزیکی 92 درصد درحال انجام است.

داعی با بیان ایبنکه در شهر فردوس27/5 هکتار بافت فرسوده شناسایی شده است، اظهارداشت: در فردوس دو پروژه با پیشرفت 76 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا  است.

 مدیرکل راه وشهرسازی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در نهبنداان 46/9 بافت تاریخی و 52 هکتار بافت فرسوده مطالعه و شناسایی شده است، گفت: 8 پروژه بازآفرینی در شهر نهبندان تعریف شده است که  با متوسط  55 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا می باشند.

وی با بیان اینکه در شهرهای در خوسف، سرایان و قاین به ترتیب 23 هکتار بافت تاریخی، 48 هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد شهری و 115 هکتار بافت فرسوده شناسایی شده است، افزود: در سرایان یک پروزه بازآفرینی انجام و تحویل داده شده است.

داعی گفت: در سرایان  دو پروژه بازآفرینی شهری با متوسط 83 درصد پیشرفت و در قاین شش پروژه بازآفرینی شهری با پیشرفت فیزیکی 93 درصد دردست اجرا می باشد.