رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: بهترین راهکار برای تولید مسکن در تهران و رفع کمبودها، اجرای طرح بازآفرینی شهری در بافت های فرسوده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برنامه ریزی وزارت راه و شهرسازی برای اجرای طرح ملی مسکن در تهران، گفت: در شرایط کنونی شهر تهران گنجایش و ظرفیت انبوه‌سازی مسکن را ندارد، بنابر این باید از دیگر پتانسیل های موجود پایتخت برای تولید مسکن استفاده کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قیمت مسکن در دو سال اخیر در شهر تهران افزایش چشمگیری داشته و می توان گفت که تشدید قیمت ها در پایتخت بر استان‌ها و دیگر کلانشهرهای کشور نیز اثر منفی می گذارد، از این رو اگر مشکل کمبود مسکن در تهران تا حدودی حل شود، قیمت ها کاهش یافته و این به شهرهای دیگر نیز سرایت پیدا می کند.

وی با اشاره به وجود زیرساخت های اولیه زندگی و همچنین تأسیسات عمومی روبنایی مانند مراکز آموزشی، درمانی، فرهنگی و انتظامی در بافت های فرسوده، گفت: به نظر می رسد بهترین راهکار برای تولید مسکن در تهران و رفع کمبودها، اجرای طرح بازآفرینی شهری در بافت‌های فرسوده است، در شرایط کنونی اگر بخواهیم طرحی مانند طرح ملی مسکن را در اطراف تهران اجرایی کنیم، دولت باید نسبت به تأمین زیرساخت های لازم این مساکن ازجمله برق، آب، تلفن و گاز اقدام کند.

رضایی کوچی با اشاره به اینکه در شهر تهران 2459 هکتار بافت فرسوده شهری شناسایی شده است، گفت: از این مناطق می توان با برنامه ریزی صحیح در جهت تولید مساکن جدید استفاده کرد.

وی گفت: یکی دیگر از دلایل استفاده از بافت فرسوده در شهر تهران، نبود اراضی کافی برای اجرای طرح های تولید مسکن است، متأسفانه با وجود تأکید وزیر راه و شهرسازی، دستگاه های دولتی و وزارتخانه ها نسبت به ارائه اراضی اقدام نمی کنند که این مسئله موجب شد که وزارت راه برای اجرای طرح های مسکن سازی با مشکل مواجه شود.