مدیرکل راه و شهرسازی استان قم از احداث 3 مدرسه و 2درمانگاه طی برنامه بازآفرینی شهری در این استان خبرداد و گفت: از کل پروژه های تعریف شده برای استان، دو مدرسه و یک درمانگاه افتتاح شده اند و بقیه هم پیشرفت فیزیکی مطلوبی داشته و به زودی به بهره برداری می رسند.

حسن صبوری در گفتگو با روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به آغاز اقدامات بازآفرینی شهری در این استان از سال 96، اظهارکرد: از بافت فرسوده محلات خیابان آذر، دروازه ری، بازار، خیابان چهار مردان، باغ پنبه، شاه حمزه، مسجد جامع و از سکونتگاه های غیررسمی محلات شادقلی خان، شیخ آباد، شهرک فاطمیه در برنامه بازآفرینی شهری استان قم قرار گرفتند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: 39 میلیارد و 400 میلیون تومان از اعتبارات صندوق توسعه و بالغ بر ١٠ میلیارد تومان از محل بودجه کلانشهرها در سال ٩٦ و 97 به برنامه ملی بازآفرینی استان قم اختصاص یافته است.

 مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به پروژه های برنامه بازآفرینی استان قم، بیان کرد: یکی از این پروژه ها راه اندازی نهاد توسعه محله در محله دروازه ری بوده که قرارداد آن با مشاور منعقد شده و تاکنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.  

وی همچنین از آسفالت معابر محلات هدف در مناطق 1و 2 و 5 و 6 استان  قم خبرداد و اظهارکرد: بهسازی آسفالت معابر تاکنون ٨٥ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به زودی به پایان خواهد رسید.

صبوری در ادامه به احداث سه مدرسه و دو درمانگاه اشاره کرد و افزود: قرارداد احداث مدرسه احمدلو در سال ٩٤ منعقد و با اختصاص حدود 1 میلیارد و 800 میلیون تومان در سال ٩٧ افتتاح شد که 70درصد اعتبارات آن دولتی بود و 30درصد مابقی نیز از نهادهای خیریه تامین اعتبار شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم همچنین از احداث مدرسه ای در محله شهرک فاطمیه خبرداد و گفت: احداث این مدرسه به پایان رسیده و در هفته دولت افتتاح خواهد شد. اعتبار احداث این مدرسه از محل اعتبارات کلانشهرهای مذهبی تامین شده و قرارداد اولیه آن 2 میلیارد و 400 میلیون تومان بود که با نوسانات قیمت و تورمی که در سال گذشته اتفاق افتاد، رقم آن تعدیل شد و به 4 میلیارد و 200 میلیون تومان افزایش یافت.

صبوری گفت: همچنین مدرسه ای نیز در منطقه شیخ آباد استان قم در حال احداث است که این مدرسه نیز 65درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی همچنین اظهارکرد: درمانگاه امام حسن (ع) و درمانگاه امام علی النقی (ع) نیز از دیگر پروژه های بازآفرینی شهری استان قم هستند که درمانگاه امام حسن (ع) در محله شهرک امام حسن(ع) در حال حاضر با بودجه یک میلیارد و 30 میلیون تومان به بهره برداری رسیده است و درمانگاه امام علی النقی (ع) در محله شادقلی خان نیز 90درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در حال اتمام است. بودجه پيش بيني شده براي احداث درمانگاه امام علی النقی (ع) بالغ بر ١٠ ميليارد ريال است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ساماندهی بافت محوطه بیت النور، محور امامزاده شاه حمزه تا مدرسه غياثيه، محور مدرسه غياثيه تا آب انبار درخت پير و محور عمار یاسر تا تکیه باغ پنبه، تكيه باغ پنبه تا خانه تاريخي يزدان پناه و ادامه مسير تا خيابان باجك از دیگر اقدامات بازآفرینی این استان است که از سال گذشته شروع شده و در سال جاری به پایان رسیده است.