مدیرکل راه و شهرسازی گلستان از پیشرفت 75 درصدی پروژه مرمت و بهسازی پیرتکیه سبزه مشهد در گرگان خبرداد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه تا آخر تابستان به پایان می رسد. 

حسين محبوبي مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان در گفت و گو با خبرنگار شرکت بازآفرینی شهری ایران، با اعلام این خبر، اظهارکرد: قدمت این بنا مربوط به دوره قاجاریه و بازآفرینی آن از سال 1396 آغاز شده است.

محبوبی با بیان اینکه این تکیه در ضلع جنوب محله سبزه مشهد قرار گرفته و از نظر طولی نسبت به همه تکایای این مرکز محله طول بیشتری دارد، گفت: مرمت و بهسازی بر اساس طرح احیا مرکز محله سبزه مشهد انجام شده و مطابق آن است.

وی افزود: هم اکنون از محل اعتبارات شرکت بازآفرینی شهری ایران، بهسازی ضلع شرق این پروژه اجرا شده و اجرای ضلع شمال آن نیز در دست برنامه ریزی است.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان، با اشاره به پیشرفت 75 درصدی پروژه پیرتکیه سبزمشهد، افزود: تا کنون تقویت پی، مرمت سقف، دیواره ها و جداره های این تکیه انجام شده است و نمای آن مرمت شده است.

محبوبی با اشاره به اینکه بافت تاریخی گرگان بر مبنای مرکز محلات است، افزود: دور تا دور این مرکز محلات تکایا قرار گرفته اند که این تکایا مانند قلب بافت عمل می کنند و در مراسم مذهبی ساکنین و حتی افرادی که از این محل مهاجرت کرده اند را دور هم جمع می کنند که بالاترین نمود تکایا نیز همین ایجاد رغبت برای مراسمات مذهبی و تاثیر فرهنگی و اجتماعی آن است.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: بهسازی و نوسازی پیرتکیه سبزه مشهد از آن جهت که در کنار آرامگاه مرحوم محمدرضا لطفی، مصلی و همچنین زورخانه قرار گرفته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  

وی ادامه داد: این پروژه در ابتدا توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران آغاز شد و به تدریج به دلیل اهمیت موضوع شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز وارد این پروژه شدند.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان گفت: احیای مرکز محلات بافت تاریخی گرگان بر اساس برنامه ملی بازآفرینی شهری از سال 94 کلید خورده و مرکز محله های دربنو، سرچشمه، پاسرو، دوشنبه ای و سبزه مشهد در این برنامه قرار گرفته اند.  

وی با اشاره به اینکه در سال 96 تفاهم نامه چهار جانبه ای بین اداره کل راه و شهرسازی و  معاونت عمرانی استانداری، میراث فرهنگی، شهرداری گرگان منعقد شد، خاطرنشان کرد: در این تفاهم نامه چند محور به ترتیب در اولویت بازآفرینی قرار گرفتند که این محورها از محله پاسرو آغاز و در محله سبزه مشهد به پایان می رسد.