حسین محبوبی مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان از انجام ۲۱ پروژه بازآفرینی با اعتباری بالغ بر ۹۳ هزار میلیارد ریال از ابتدای سال جاری در این استان خبر داد.

 به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، حسین محبوبی، مدیرکل راه ‌و‌ شهرسازی استان گلستان در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این‌که از مجموع ۳۱ شهر استان گلستان در مجموع ۱۵ شهر دارای محدوده مصوب بافت فرسوده هستند، گفت: مجموع مساحت این ۱۵ شهر ۱۵ هزار و682 هکتار است که از این مقدار هزار و 833 هکتار جزو بافت ناکارآمد میانی مصوب شهری است.

وی با اشاره به این‌که شهرهای گنبد کاووس، گرگان و گمیشان دارای بافت تاریخی مصوب هستند، افزود: مساحت بافت تاریخی در شهر گرگان ۱28 هکتار و در گمیشان نیز ۱04 هکتار و در شهر گنبد کاووس 15 هکتار است. همچنین، مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی در گرگان ۱270 و در گنبد نیز 227 هکتار است.

انجام ۲۱ پروژه بازآفرینی شهری در سال جاری

محبوبی، تعداد طرح‌های بازآفرینی  شهری انجام شده در سال جاری را ۲۱ پروژه عنوان و اعلام کرد: از این تعداد ۱۸ پروژه مربوط به بافت تاریخی و سه پروژه نیز مربوط به سکونتگاه‌های غیررسمی است که با صرف اعتباری بالغ بر ۹۳ میلیارد ریال انجام شده است. احداث سرای محله انجیراب در شهر گرگان و ایستگاه آتشنشانی در شهر گنبد از جمله شاخص‌ترین پروژه‌های انجام‌شده در حوزه بازآفرینی استان بوده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان افزود: در بافت‌های تاریخی نیز پروژه‌های متفاوتی داشته‌ایم و کار مرمت و بهسازی جداره‌های پنج مرکز محله در محلات درب نو، دوشنبه‌ای، سرچشمه، سبزه‌مشهد و پا سرو تقریبا به اتمام رسیده است. در بافت تاریخی از سال ۹۴ تاکنون در حدود ۶۰ پروژه انجام داده‌ایم که عمده آن‌ها مرمت و بهسازی تکیه‌ها، به‌عنوان جداره‌ و قلب تپنده محلات بوده است.

 معرفی ۶۰۰ متقاضی تسهیلات بازآفرینی به بانک

وی با اشاره به این‌که طبق نامه بانک مسکن استان، امسال برای اعطای تسهیلات بازآفرینی، سقفی در نظر گرفته نشده بود، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۰۰ متقاضی اخذ تسهیلات بازآفرینی را به بانک معرفی کرده‌ایم که ۴۵۰ واحد، تسهیلات را اخذ کرده‌اند.

بازنگری بافت فرسوده در گرگان و گنبد در دست اقدام

وی با اشاره به این‌که مطالعات بافت فرسوده تنها در شهرهای گرگان، گنبد، آزادشهر، کردکوی، بندر ترکمن، علی‌آباد و آق‌قلا انجام شده است، افزود: در سایر شهرهای استان فقط محدوده بافت فرسوده مشخص شده است. در سال‌های گذشته بودجه‌ای برای تهیه طرح‌ در نظر گرفته نمی‌شد اما یکی از اقدامات اخیر شرکت بازآفرینی شهری ایران، بازنگری شناسایی محدوده ها و محلات ناکارآمد شهری است و ما نیز در حال شروع مطالعات بازنگری در دو شهر گرگان و گنبد هستیم.

جذب ۱۲۵۰ تن قیر رایگان در سال ۹۷

محبوبی، تخصیص سهمیه قیر رایگان برای محلات هدف بازآفرینی در سال ۹۷ را یکی از اقدامات ارزشمند در حوزه بازآفرینی برشمرد و گفت: در سال گذشته در مجموع هزار و ۲۵۰ تن قیر جذب و برای آسفالت ۴۵۳ هزار و ۴۵۶ متر مربع از معابر این محلات استفاده کردیم.