wrapper

اخبار استانی

شهردار قم تعیین یکپارچه ۳۰۰ هکتار محدوده تاریخی قم و شیوه حراست از سرمایه بافت تاریخی شهر قم را غیرکارشناسی و غیرحرفه‌ای خواند.

 

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران به نقل از خبرگزاری مهر، مرتضی سقائیان‌نژاد در هشتمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان قم که ظهر دوشنبه در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، با بیان اینکه در مورد بازسازی و احیای وضعیت بافت‌های فرسوده تا به امروز شعار داده شده است، اظهار کرد: احیا و بازسازی ۲ هزار هکتار بافت فرسوده شهر قم اعتبارات و هزینه‌های بسیار کلانی می‌طلبد.

شهردار قم احیای بافت فرسوده قم با اعتبارات فعلی را به آب دادن شتر با قاشق تشبیه کرد و افزود: این در شرایطی است که ظرفیت برای احیا و بازسازی در شهر قم وجود دارد اما ما این ظرفیت‌ها را به هم گره نزده و به خوبی از آن استفاده نکرده‌ایم.

سقائیان‌نژاد تعیین ۳۰۰ هکتار محدوده بافت تاریخی در سطح شهر قم را بی اساس خواند و گفت: اینکه به صورت یک مرتبه محدوده‌ای به عنوان بافت تاریخی شناخته شود در هیچ جای دنیا مرسوم نیست.

وی ادامه داد: برای تعیین شاخص تاریخی بودن یک منطقه باید دانه به صورت جزئی بررسی شود، حریم‌ها با درجه بندی‌های مختلف یک تا ۳ معین شود و سپس نسبت به احیای و بازسازی آن برنامه‌ریزی شود.

شهردار قم افزود: وقتی یک مرتبه ۳۰۰ هکتار را در بافت تاریخی قرار می‌دهیم، طبیعی است که مردم این منطقه انگیزه‌ای برای ماندن در این منطقه نداشته باشند یا بخش خصوصی جرأت سرمایه‌گذاری در این منطقه را نداشته باشد چرا که محدودیت‌های خاص خود را دارد.

 

باید از بافت تاریخی حفظ و حراست شود

 

وی با تأکید بر اینکه بافت تاریخی سرمایه‌ای است که باید از آن حفظ و حراست شود، تصریح کرد: این شیوه‌ای که در شهر قم برای حفظ و حراست از بافت تاریخی در پیش گرفته شده است کاملاً غیر حرفه‌ای و غیر کارشناسی است.

سقائیان نژاد بر لزوم همه دستگاه‌ها به این امر تأکید کرد و گفت: باید همکاری‌هایی که می‌توانیم در این قسمت داشته باشیم به صورت عملی تعریف کنیم و با فاز بندی کار در راه بازسازی و احیا بافت تاریخی پیش برویم.

 

انتقاد از عدم همکاری برخی دستگاه‌ها

 

شهردار قم از عدم همکاری سایر دستگاه‌ها انتقاد کرد و گفت: برای نمونه در محدوده چهل اختران شهرداری ۲۰ میلیارد تومان برای پارکینگ اختصاص داده بود اما سایر دستگاه‌هایی که مسئول هستند ورود نکردند، وقتی دستگاه‌های دیگر از جمله اوقاف حاضر نیستند در این محدوده سرمایه بیاورد چرا باید مدیریت شهری ورود کند.

وی ادامه داد: باید با برنامه زمان بندی شده و جامع و دیدن همه ابعاد از جمله مسائل اقتصادی و فرهنگی اهالی محلات نسبت به بازسازی و احیا بافت فرسوده و تاریخی تصمیم گیری شود.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today2313
Yesterday2487
Total291154

Visitor Info

  • IP: 54.81.27.58

1396-12-27

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir