wrapper

اخبار استانی

وزیر راه و شهرسازی گفت: در ۲۰ سال آینده ایران اصلی ترین مسئله، بازآفرینی شهری خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، عباس آخوندی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان سمنان با بیان این مطلب، اظهار داشت: اگر به این موضوع پرداخته نشود، بیماری و گرفتاری تعمیق می یابد و هرچه به حاشیه برویم گرفتاری در بافت میانی شهر بیشتر می‌ شود.

مشکلات شهرها رفع نشده است

وی با طرح این سوال که آیا توسعه شهری می‌تواند مشکلات را برطرف کند، ادامه داد: بعد از انقلاب، توسعه شهرها همیشه مهمترین مسئله بوده است. طی سال های ۷۲ تا ۷۶ تراکم جمعیت شهری به کمتر از ۴۰ نفر در هکتار رسید و شهر گسترش یافت اما گزارش های فعلی، حاکی از کاهش جمعیت شهری است.

نائب رئیس ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، بحث اصلی وزارت راه و شهرسازی را انتخاب بازآفرینی شهری دانست و در این باره، گفت: با وجود توسعه شهر، هنوز مسئله اصلی رفع نشده است. به موازات اجرایی شدن طرح‌ هایی مانند شهرهای جدید و مسکن مهر، شهرها هم گسترش یافت اما مشکلی از مرکز شهرها، بافت میانی و حاشیه نشینی رفع نشد.

سکونت، اصلی ترین مسئله

به گفته وزیر راه و شهرسازی، سکونت مسئله بسیاری جدی است. در حالیکه همیشه به دنبال ساخت مسکن بودیم اما مشکل اصلی ِ داخل شهرها باقی مانده است. قلب شهرها در حال فرسودگی است ولی ما اندام‌های آن را توسعه می‌دهیم.

آخوندی افزود: این موضوع نه تنها در گرمسار، دامغان و شاهرود بلکه در تمام شهرهای ایران رخ می‌دهد. در واقع سیاست شهرسازی توسعه پیرامون شهرها بوده ولی مشکلات در مرکز شهر است.

کیفیت مهمتر از کمیت

وی در بخش دیگری از سخنان خود در جلسه ستاد بازآفرینی استان سمنان تطبیق دادن بافت های میانی با بافت های جدید کار سختی است، بیان کرد: مفهوم هویت، شهر، تاریخ و فرهنگ در بافت میانی است و باقی مانده ها جنبه پروژه دارند؛ بنابراین در پی عوض کردن مفهوم هستیم. می توان پروژه اطراف دامغان و سمنان تعریف کرد، بنابراین بسیار مهم است به جای پرداختن به کمیت، کیفیت را مد نظر قرار دهیم چرا که این امر یک اقدام بنیادین است.

کاهش بزه های اجتماعی در بافت های تاریخی

آخوندی با بیان اینکه از مسکن مهر هیچ هویتی بر نمی‌آید ولی اجرای بازآفرینی شهری، هویت را به دنبال دارد، گفت: نمی توان هویت های فرهنگی و تاریخی را نادیده گرفت. میزان خودکشی و انواع بزه‌های اجتماعی در بافت‌های بی اصالت رخ می‌دهد اما به خاطر وجود شبکه‌ های اجتماعی در بافت‌ های تاریخی کمترین بزه ‌ها رخ داده و مشکلاتِ امروزیِ بافت های میانی به علت خروج مردم از این مناطق است.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: از مباحث هویتی و شهری همچنین اقتصاد شهری باید به برنامه بازآفرینی شهری برسیم. در طول دوران وزارتم، تمام بنگاه‌ های تابعه وزارتخانه به غیر از شرکت بهسازی و نوسازی شهری ایران را واگذار کردم، چرا که اصلی ترین مسئله ما بافت است.

محله ها مرکز زایش ثروت و سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی

آخوندی تاکید کرد: در بازآفرینی شهری، فقط مباحث اقتصادی، کالبدی و اجتماعی مدنظر نیست بلکه همه این مباحث در کنار هماهنگی با سبک زندگی مردم اهمیت دارد و برای اجرای این کار پیچیده، هر بخش از اقدامات به دستگاه‌ ها و نهاد‌های مرتبط متصل می‌شود.

عضو کابینه دوازدهم در ادامه سخنانش در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان سمنان در خصوص علل تمرکز بر محله محوری، توضیح داد: محله کوچکترین سلولی است که می‌تواند خود را سر پا نگه دارد، زیرا محله می‌تواند همبستگی اجتماعی و روابط انسانی ایجاد کند.

در بازآفرینی، رده‌ ها و رگه ‌های تاریخی را نمی توان فراموش کرد

وزیر راه و شهرسازی افزود: علت انتخاب طرح بازآفرینی شهری بر این اساس است که محله ها مرکز زایش ثروت و سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگی محسوب می شوند. در بازآفرینی، رده‌ ها و رگه ‌های تاریخی را نمی توان فراموش کرد.

مزایای عدم دخالت دولت در مسکن سازی

آخوندی سپس به تشریح برنامه بازآفرینی شهری در حوزه اجرایی پرداخت و گفت: نیازهای زیربنایی مانند مدرسه، درمانگاه، فضای سبز، بازار و مسکن را شناسایی کرده ایم و خدمات دولت مرکزی و محلی برای این بخش ها مشخص شده است. اما دو حوزه بازار و مسکن توسط مردم انجام می شود. در این زمینه، درگیر کردن دولت پاشنه آشیل است.

وی بیان کرد: دولت فقط باید در بخش زیربنایی و روبنایی دخالت کند، در این صورت مردم خود به خود وارد بازار و مسکن می‌شوند. اگر دولت وارد بخش مسکن شود دو مرتبه گرفتار دامی مثل مسکن مهر خواهد شد که هزاران میلیارد سرمایه گذاری شد اما شهرها به شکل اولیه می‌مانند.

وام 120 میلیونی زوجین در سمنان

به گفته آخوندی، هر پروژه ی متکی بر یارانه منجر به شکست است چرا که تامین مالی به مشکل می خورد. اما طرح وزارت راه و شهرسازی برای خرید مسکن، بادوام است. در صندوق مسکن یکم، بدون سقف عمل می‌شود.  

نائب رئیس ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در خصوص تسهیلات دریافتی یک زوج در استان سمنان، تاکید کرد: برای شهر سمنان تسهیلات دریافتی یک زوج ۱۲۰ میلیون تومان است، ضمن اینکه مبلغ پس انداز برگردانده می‌شود. استان سمنان با سابقه تاریخی دیرینه نیاز به اقدامات ویژه دارد و بافت تاریخی آن بسیار با اهمیت است و به کمک استاندار، فرمانداران، شهرداران و نمایندگان موفق خواهیم شد.

وی با بیان اینکه ۳۴ درصد مردم استان سمنان در مناطق ناکارآمد شهری و روستایی زندگی می‌کنند، تأکید کرد: در وزارت راه و شهرسازی نگاه ویژه ای به ارتقای زندگی وجود دارد. بنابراین، با توجه به مزیت‌های طرح بازآفرینی شهری، قطعاً به دنبال اجرای آن در استان سمنان هستیم.

بازآفرینی شهری چهره شهرها را امن تر خواهد کرد

وزیر راه و شهرسازی، افزود: نکته‌ای که امروز مدیران استانی در بعد ضرورت‌های اجرای طرح بازآفرینی شهری باید به آن نگاه ویژه‌ای داشته باشند این است که یک‌سوم مردم در بافت‌های ناکارآمد زندگی می‌کنند و بازآفرینی شهری باید به‌مثابه بزرگ‌ترین پروژه ملی ایران به مردم معرفی شود.

به گفته آخوندی، بازآفرینی شهری با رفع بحران بافت های فرسوده، چهره شهرها را امن تر خواهد کرد.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today47
Yesterday638
Total811851

Visitor Info

  • IP: 35.173.57.84

1398-11-28

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir