به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، مهدی عبوری در دومین نشست راهبری و مدیریت تولید 145 هزار واحد مسکن در بافت های ناکارآمد شهری (طرح اقدام ملی تولید مسکن) در ابتدای سخنان خود  با تقدیر از تلاش ها و زحمات  معاونت توسعه مدیریت و منابع و دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای آماده سازی و  تجهیز سالن ستاد فرماندهی مدیریت و راهبری ساخت 145 هزار واحد مسکن در بافت های ناکارآمد شهری، گفت: باید به این باور برسیم که می توانیم راهبری و مدیریت تولید 145 هزار واحد پروژه ساخت مسکن در بافت های ناکارآمد شهری را برعهده بگیریم تا بتوانیم در آینده نزدیک به موفقیت برسیم.

عبوری با بیان اینکه از این میزان 100 هزار  واحد مسکن مربوط به اعطای تسهیلات نوسازی به سازندگان و انبوه سازان در بافت های فرسوده است، گفت: باید بستر و شرایط ارائه تسهیلات ساخت، صدور پروانه ساخت و هزینه های سازمان نظام مهندسی را برای سازندگان و انبوه سازان در بافت‌ های ناکارآمد شهری فراهم گردد.

 وی با بیان اینکه مراحل ساخت مسکن توسط بخش خصوصی، سازندگان و انبوه سازان در بافت های ناکارآمد شهری باید بصورت جدی و مستمر پیگیری شود، اظهارداشت:  ضمن فراهم کردن بستر ارائه 100 هزار تسهیلات نوسازی به متقاضیان، تولید و ساخت  45 هزار واحد مسکن در بافت های ناکارآمد شهری نیز  بر عهده شرکت بازآفرینی شهری ایران می باشد.

عبوری با بیان اینکه شرکت بازآفرینی شهری ایران اراضی خود را در این رابطه به سازندگان و بخش خصوصی واگذار خواهد کرد، گفت: در بخش هایی که سرمایه گذار و  بخش خصوصی وارد میدان نشود، بصورت امانی ساخته خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فرماندهی راهبری و مدیریت تولید 145 هزار واحد مسکن در بافت های ناکارآمد شهری بر عهده مجید روستا عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران می باشد،گفت: تولید و مدیریت ساخت 145 هزار واحد مسکن در بافت های ناکارآمد شهری باید به گونه ای برنامه ریزی شود که  در حوزه اجرا، دچار مشکل نشویم. 

عبوری با بیان اینکه کلیه کارکنان شرکت باید در راستای تولید 145 هز واحد مسکن در بافت های ناکارآمد شهری کمک کنند، اظهار داشت: بسته های حمایتی تسهیلات نوسازی در بافت های فرسوده باید کامل باشد و در این خصوص پیگیری های لازم صورت بگیرد.

معاون وزیر راه و شهر سازی در خصوص واگذاری اراضی به سازندگان و بخش خصوصی در بافت های ناکارآمد شهری اظهار داشت: برای جلب سرمایه گذار، رونق تولید مسکن و ایجاد اشتغال در راستای ساخت مسکن در حوزه بازآفرینی شهری، باید تلاش مضاعف انجام شود.

 وی با بیان اینکه تعدادی از همکاران خانم شاغل در شرکت بازآفرینی شهری ایران، در این پروژه به عنوان راهبر فعالیت خواهند داشت، گفت: پروژه ها باید بصورت مستمر نظارت و پیگیری شوند، ضعف در این بخش باعث سنواتی شدن پروژه ها می گردد.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه با معرفی محسن عبادی به عنوان سرپرست جدید دفتر حقوقی و امور قرار دادهای شرکت، اظهار داشت: حوزه حقوقی و قراردادهای شرکت باید به روان سازی، حمایت همه جانبه در تهیه و تدوین قرارداد های مشارکت به صورتی که قابلیت اجرا داشته باشد، به اداره‌کل تجهیز منابع مالی، فنی، اقتصادی و املاک کمک کنند.

معاون وزیر راه شهرسازی با بیان اینکه از 45 هزار واحد مسکن که شرکت بازافرینی شهری ایران  مکلف به راهبری و مدیریت تولید آن است تا کنون 35 هزار واحد آن برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: این  میزان مسکن برنامه ریزی شده در بافت های ناکارآمد شهری، نقطه قوت و امید بخش است.

عبوری با اشاره به وظایف راهبران تیم عملیاتی ساخت 145 هزار واحد مسکن در بافت های ناکارآمد شهری، اظهارداشت:  مسئولیت پیگیری تهیه طرح، تعریف کاربری اراضی، نحوه واگذاری اراضی، نحوه تعیین سرمایه گذار پروژه ها و غیره بر عهده این راهبران می باشد.

وی افزود: این افراد باید کلیه مشکلات و موانع پروژه ها را با همکاری کلیه  دفاتر شرکت بازآفرینی شهری ایران در کوتاه ترین زمان حل کنند و بصورت روزانه از اقدامات انجام شده، گزارش بدهند.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه مقام عالی وزارت انتظار دارند که رقم تولید 145 هزار واحد مسکن در بافت های ناکارآمد شهری افزایش یابد، اظهار داشت: کلیه کارکنان شرکت بویژه تیم عملیاتی راهبری و مدیریت ساخت 145 هزار واحد مسکن در بافت های ناکارآمد شهری، این امر را باید جدی بگیرند و با اتکال به خدا با همکاری همدیگر کارها را پیش ببرند.

در ادامه این نشست مجید روستا عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران ضمن بررسی مصوبات جلسه پیشین  به تشریح ساختار سازمانی در قالب چهار حوزه بشرح  ذیل پرداخت:

- حوزه اجرای و عملیاتی :  سطح بندی 47 پروژه ها در قالب پروژه های (در حال اجرا: دو پروژه در محله های منبع آب اهواز و کرگانه خرم آباد، 17 پروژه در حال برگزاری فراخوان انتخاب سرمایه‌گذار و دارای گزارش کارشناسی  در 9 استان ، 7 پروژه در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران و 21 پروژه  سایر مراحل)

-  حوزه فنی و تخصصی: معماری و طراحی ساختار و چهارچوب بانک اطلاعاتی داده های تخصصی، ورود داده ها و اطلاعات فنی و تخصصی و تدقیق اطلاعات فنی و تخصصی

-  حوزه پشتیبانی: مدیریت منابع انسانی پروژه، تأمین منابع مالی متناسب برای فرایندهای پشتیبانی پروژه و پیگیری و بررسی موارد و موضوعات حقوقی و قراردادی مرتبط با پروژه

-  مهندسی سیستم و برنامه ریزی: طراحی و برنامه ریزی ساختار سازمانی پروژه ومعماری و طراحی  ساختار مدیریت یکپارچه کنترل پروژه در سطح شرکت

  در ادامه، خالد صالحی مشاور مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در این نشست به بیان سیستم  مدیریت برنامه ریزی و کنترل پروژه 145 هزار واحد مسکن در بافت های ناکارامد شهری ایران پرداخت.