دکتر شفیعی گفت: ساخت 145 ھزار واحد در بافت های ناکارآمد شهری در دستور کار قرار دارد که ۱۰۰ هزار واحد آن صرفا با حمایت تسهیلاتی و ۴۵ هزار واحد آن در اراضی و املاک شرکت بازآفرینی شهری ایران ساخته خواهد شد.

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: در راستای طرح اقدام ملی تولید مسکن، ساخت 145 ھزار واحد در محدوده و محلات هدف بازآفرینی شهری در دستور کار این شرکت قرار دارد که ۱۰۰  هزار واحد آن صرفا با حمایت تسهیلاتی و بسته های تشویقی و ۴۵ هزار واحد آن در اراضی و املاک شرکت بازآفرینی شهری ایران ساخته خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، دکتر عباس شفیعی در گفتگو با برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد با اشاره به ساخت  45 هزار واحد مسکونی در اراضی و املاک شرکت بازآفرینی شهری ایران بصورت مشارکتی با سازندگان و سرمایه‌گذاران واجد صلاحیت تا پایان سال جاری، اظهارداشت: از محل بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1399، به انبوه‌سازانی که در سطح کلانشهر تهران با استفاده از فناوری‌های نوین مبادرت به ساخت و ساز کنند، تسهیلات نوسازی به ازای هر واحد 250 میلیون تومان بصورت 50 میلیون تومان با نرخ بهره 9 درصد و 100 میلیون تومان با نرخ بهره 18 درصد و 100 میلیون تومان با نرخ بهره 16 درصد توسط بانک عامل ( بانک مسکن) پرداخت می شود.

دکتر شفیعی به تسهیلات 100 میلیون تومانی در محلات فرسوده شهر تهران اشاره کرد، و افزود: این تسهیلات بصورت 50 میلیون تومان با نرخ بهره  9 درصد، 30 میلیون تومان با نرخ بهره 16 درصد و 20 میلیون تومان با نرخ  بهره 18 درصد اعطاء می شود.

 عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به وام ودیعه مسکن در محلات هدف بازآفرینی شهری، گفت: بمنظور جابجایی و تسریع در روند نوسازی در محلات بافت هدف بازآفرینی شهری به ازای هر واحد 40 میلیون تومان با نرخ بهره 4 درصد، وام ودیعه اسکان موقت پرداخت می‌ گردد.

وی با بیان اینکه در شهر تهران، انبوه‌سازانی که از فن آوری‌های نوین در ساخت و ساز استفاده نکنند، 200 میلیون تومان تسهیلات نوسازی در محلات هدف بازآفرینی شهری پرداخت می شود، افزود: این تسهیلات بصورت 50 میلیون تومان با نرخ  بهره  9 درصد،80 میلیون تومان با نرخ بهره 16 درصد و 70 میلیون تومان با نرخ  بهره 18 درصد است.

راهبر توسعه مدیریت و منابع شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد، متقاضیان در محلات هدف بازآفرینی پس از دریافت پروانه ساخت از شهرداری محل زندگی خود و ثبت نام در سامانه به نشانی http://facility.udrc.ir به بانک عامل ( بانک مسکن ) جهت دریافت تسهیلات، معرفی می شوند.

 دکترشفیعی ضمن اعلام  اینکه محدوده هایی از اطراف شهرها به عنوان سکونتگاه غیر رسمی شناخته می شوند، که ساکنین آنها بصورت غیر‌قانونی آن مناطق را تصرف کرده‌اند، گفت: ادارات کل راه و شهرسازی با همکاری دفاتر نوسازی اراضی این محلات را بصورت موقت ساماندهی می‌کنند.

وی با بیان اینکه منازل در حاشیه شهرها تصرفی و بدون سند می باشد، اظهارداشت: ساکنین در مناطق حاشیه‌نشین با مشکلات متعدد اقتصادی و اجتماعی مواجه هستند و ممکن است در آینده با مخاطرات طبیعی مانند سیل و زلزله  روبرو شوند، از این رو دولت درصدد است تا تسهیلات نوسازی را در این مناطق نیز  به متقاضیان پرداخت کند.

عضو هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به این مطلب که در زمان اعطای تسهیلات نوسازی دولت در امر ساخت و ساز دخالت نمی‌کند، بیان کرد: ساخت 45 هزار واحد مسکونی در اراضی و املاک شرکت بازآفرینی شهری ایران براساس قوانین و مقرارت و آئین نامه های دولت می باشد و با انتشار فراخوان انتخاب شریک سرمایه گذار انجام خواهد شد.

دکتر شفیعی در پایان گفت: قیمت فروش  مسکن در این بخش براساس قیمت کارشناسی، خواهد بود.