معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه نتایج کارها در حوزه بازآفرینی‌شهری باید ملموس باشد، گفت: خدمت‌رسانی به ساکنین در سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی در اولویت کار شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار دارد.

مهدی عبوری در آستانه فرا رسیدن  جشن چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی در نشست با کارکنان شرکت بازآفرینی شهری ایران، با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی به عنوان بزرگترین وزارتخانه زیربنایی کشور به شمار می آید، گفت: بخشی از اهداف و ماموریت های مهم دولت در وزارت راه و شهرسازی تعریف شده است و  شرکت بازآفرینی شهری ایران که تحت مجموعه این وزارتخانه به شمارمی آید، وظیفه دارد به بهترین نحوه در انجام  وظایف خود تلاش کند.

 معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ماموریت اصلی شرکت بازآفرینی شهری ایران را مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) تعیین کرده اند، گفت: کارکنان شرکت بازآفرینی شهری ایران این افتخار را دارند، رسیدگی به حاشیه نشینی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) قرار دارد، مستقیما برعهده آنان می باشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، عبوری با اشاره به اینکه شخص رئیس جمهور در زمان ارائه برنامه های انتخاباتی خود، مستقیما به نوسازی بافت های فرسوده و محله های هدف شهری اشاره داشتند، افزود: خدمات‌رسانی و انجام اقدامات بازآفرینی در این حوزه، به این مجموعه بزرگ و مهم محول شده است.

 وی تصریح کرد؛ طرح اقدام تولید مسکن به عنوان یکی از برنامه های اصلی مقام عالی وزارت محسوب می شود، که بخشی از این برنامه برعهده شرکت بازآفرینی شهری ایران می باشد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه وظایف کارکنان شرکت بازآفرینی ‌شهری ایران بسیار خطیر و سنگین است، گفت: در گذشته، خدمات خوبی در حوزه بازآفرینی شهری توسط این شرکت انجام شده است.

عبوری در ادامه به بیان و تشریح  شاخص‌ها و سیاست های جدید به عنوان وظایف اصلی کارکنان شرکت بازآفرینی شهری ایران پرداخت.

  احصاء محلات و تعیین و تصویب  محدوده های  هدف و تدقیق آن 

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان  اینکه در گذشته بر اساس سه شاخص ریزدانگی، نفوذ ناپذیری و ناپایداری، محدوده بافت های فرسوده تعیین محدوده میشد، اظهارداشت: دبیرخانه شورای‌عالی معماری و شهرسازی ایران سال ۱۳۸۵ شرکت بازآفرینی شهری ایران را ملزم کرد که سه شاخص اصلی یعنی بحث نفوذناپذیری، ریزدانگی و ناپایداری را برای تعیین محدوده‌های هدف به کار گیرد. سال ۱۳۹۲ نیز بازنگری در شاخص‌ها انجام شد و در شهریور سال ۹۷ این سه شاخص به ۶7 شاخص افزایش پیدا کرد.

وی تصریح کرد، با افزایش به ‌‌یکباره وسعت بافت های ناکارآمد شهری، دولت در تزریق اعتبارات در رابطه با ساماندهی محله های هدف با مشکل مواجه شده بود.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد؛ با تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با رای همه اعضاء 67 شاخص به سه شاخص تغییر پیدا کرده است.

  نظارت بر اجرای پروژه ها ی زیر بنایی و رو بنایی و هدایت آنها به پشتیبانی های لازم جهت تحقق طرح تا رسیدن به نتیجه نهایی

وی با بیان اینکه 600 پروژه زیر بنایی و روبنایی در حوزه بازآفرینی شهری در حال انجام در سطح کشور می باشد، گفت:  قریب به 70 مدرسه در سکونتگاه های غیررسمی در حال ساخت می باشد.

عبوری با بیان اینکه ده ها پروژه زمین و سوله ورزشی، خانه بهداشت، فرهنگسرا، سرای محله در سکونتگاه  های غیر رسمی در حال ساخت می باشد، گفت: نظارت بر اجرای ساخت این پروژه ها از اولویت های کار ما به شمار می آید.

نوسازی واحدهای مسکونی و احداث واحد های جدید در قالب طرح های مشارکتی و مستقل توسط مردم به منظور رسیدن به وضعیت مطلوب سکونت

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه دولت در اجرای نوسازی واحد های مسکونی در بافت های ناکارآمد شهری نباید دخالت کند، گفت: بسته های تشویقی و تسهیلات  مناسب از سوی دولت جهت احیاء و بهسازی بافت های ناکارآمد شهری اختصاص یافته است.

وی با اشاره به افزایش میزان تسهیلات نوسازی در شهر تهران، کلانشهرها، مراکز استان ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر گفت: اخیرا تسهیلات بسیار خوبی نوسازی واحد های مسکونی اختصاص یافته است.

 همراهی با دستگاه های مرتبط  بویژه وزارت کشور و استانداری ها برای ساماندهی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی   

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی به تنهایی نمی تواند در امر بازآفرینی شهری کاری از پیش ببرد، گفت: دستگاه های نظیر کمیته امداد امام خمینی(ره)، بسیج، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام خمینی(ره)، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن، شرکت بازآفرینی شهری ایران و ... بصورت مجزا در بافت های ناکارآمد شهری حضور پیدا کرده ایم اما ممکن است موفقیت عملکردی هر کدام از این دستگاه‌ها به چشم نیاید به همین جهت نیازمند به انجام اقدام مشترک هستیم .

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: اگر بصورت پایلوت یک منطقه به عنوان مثال چابهار، همه دستگاه‌ها که نام برده شد، ورود پیدا کنند، می توانند اثرات بسیار مثبتی در حل مشکلات آن منطقه نشان بدهند و این از وظایف دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار به شمار می‌آید که در این رابطه ساماندهی های لازم را انجام دهند.

عبوری در پایان از کارکنان شرکت بازآفرینی شهری ایران خواست تا بر اساس صمیمت، همدلی، یکدلی و همگرایی امور بازآفرینی شهری را پیش ببرند.