وزیر راه و شهرسازی گفت: سهم بازآفرینی شهری در طرح اقدام ملی تولید مسکن ۱3۰ هزار واحد مسکونی است که تاکنون، ۲۰ هزار  واحد آن با بانک مسکن معرفی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، محمد اسلامی در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر به بیان برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن، پرداخت.

اسلامی در خصوص طرح اقدام ملی تولید مسکن گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها، مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی تولید مسکن در روزهای ابتدایی دی‌ماه به پایان می‌رسد. در حال تلاش هستیم تا در استان های واجد شرایط، زمین تامین کنیم و مرحله دوم ثبت‌نام را نیز در دستور کار قرار دهیم. در این‌باره، کمیته‌های کاری فعال هستند.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: طرح اقدام ملی تولید مسکن یا به صورت واگذاری از طریق فردی و گروهی است و یا افراد واجد شرایط به سازندگان معرفی می‌شوند. در مورد دوم، پروژه‌هایی که شروع شده‌اند، طی انعقاد قرارداد با سازنده، بر اساس زمانبندی در اختیار متقاضیان قرار گرفته و  به بهره‌برداری می‌رسد.

اسلامی با اشاره به اینکه  سهم بازآفرینی شهری در طرح اقدام ملی تولید مسکن ۱3۰ هزار واحد مسکونی است، که تا به امروز ۲۰ هزار واحد آن به بانک مسکن معرفی شده است.گفت: تولید مسکن در بافت‌های فرسوده، شهرهای جدید و سایر بافت‌ها یک جریان ادامه‌دار در کشور است و در آینده شتاب می‌گیرد. زیرا تمامی بررسی‌ها، پیش‌بینی‌ها و آماده‌سازی‌ها در این خصوص به ویژ برای طرح اقدام ملی مسکن، انجام شده است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، طرح مسکن اجتماعی طرحی بود که در زمان خود وارد عملیات اجرایی نشد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت باید تقاضای واقعی مسکن را بشناسد و بر اساس آن، ظرفیت‌ لازم برای احداث مسکن را ایجاد کند، گفت: طرح اقدام ملی تولید مسکن ، طرحی است که نیاز مسکن اقشار متوسط و کم درآمد را تامین می کند و این طرح به منظور تحقق تکالیف قانون اساسی و تاکید مقام معظم رهبری و رییس جمهور برای فراهم کردن شرایط خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد عملیاتی شده است.

اسلامی  با بیان اینکه خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد جامعه، وظیفه دولت است. گفت : دولت باید زمینه خانه‌دار کردن این قشر را فراهم کند. عرضه زمین با عملیاتی کردن طرح اقدام ملی تولید مسکن ، پاسخ به این نیاز (خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد) است.