wrapper

اخبار شرکت

 

معاون وزیر راه و شهر سازی و مدیر عامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران  در سومین نشست از سلسله  نشست‌های  موضوعی شرکت عمران وبهسازی شهری ایران با موضوع «بهسازی، نوسازی و مقاوم سازی مسکن » اظهار داشت: مسکن یکی از ارکان اصلی  بازآفرینی شهری است که باید به طور ویژه  مورد توجه قرار گیرد و در این راستا  باید بررسی کرد ؛ مسکن چه سهمی از برنامه های بازآفرینی شهر را به خود اختصاص خواهد داد و رابطه آن با سیاست بازآفرینی شهری چیست.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران  دکتر محمد سعید ایزدی در این نشست با بیان اینکه  باید مسکن در سیاست بازآفرینی شهری مورد کنکاش قرار گیرد افزود: هدف از برگزاری این نشست تشریح سیاست بازآفرینی شهری و همچنین سیاست‌هایی است که بتواند مسائل پیچیده شهری را حل کند و  برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان در بخش مسکن و سایر بخش ها در زندگی شهری تلاش کند.

وی با طرح این سوال که جایگاه برنامه های نوسازی و بهسازی مسکن در فرایند بازآفرینی  چیست گفت:  باید به یک جمع بندی واحدی برسیم که برای تحقق سیاست بازآفرینی شهری را در نوسازی و بهسازی مسکن چه  الزامات و ابزارهای مورد نیاز است و به این پرسش پاسخ جامع ای داده شود.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: . نیاز مسکن در ایران در افق 1405، 9 میلیون واحد مسکونی شهری است که هم اکنون برای تحقق شاخص یک خانوار در هر واحد مسکونی به 645 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور نیاز داریم و برای خانوارهای تازه تشکیل شده به  5 میلیون 580 هزار واحد مسکونی نیاز بوده و  همچنین باید3 میلیون واحد مسکونی در بافت های ناکارآمد و نابسامان شهری نوسازی شود

دکترایزدی با اشاره به اینکه باید شاخص ها و ارکان سیاست باز آفرینی شهری در بخش مسکن به بحث و بررسی گذاشته شود تصریح کرد: نتیجه این نشست ها هم اندیشی و هم افزایی با کارشناسان، اساتید، مشاوران و علاقمندان به این حوزه این خواهد بود که به یک تعامل و دیدگاه و  جمع بندی نهایی برسیم.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در ادامه نشست با مروری بر سیاست ها و برنامه ها و اقدامات اجرایی تامین مسکن طی سالیان گذشته، آن را به 5 دوره تقسیم کرد و گفت: طی سال 71 و 72 اقدام به اجرای طرح تجمیع در محدوده بافت های مرکزی شهرها شد که به شکست انجامید، طی سالی های 73 تا 77 نیز طرح بهسازی 273 هکتار بافت مسئله داری شهری برای تعیین نقاط مناسب برای خانه سازی در شهرها اجرایی شد، همچنین طی سال های 77 تا 87 دولت به مشارکت روی آورده شد و مشارکت دولت و بخش خصوص در ساخت مسکن را شاهد بودیم ، طی سالهای 87 تا 92 نیز تولید مسکن در چارچوب قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن آغاز و از سال 92 تا کنون نیز تغییر رویکرد طرح ها به سیاست بازآفرینی شهری و اجرای این سیاست در کشور در دستور کار قرار گرفت.

 

وی افزود: این اقدامات آسیب ها و ویژگی مختلفی در پی داشت از جمله دولت محور بودن، عدم توجه زمینه، پروژه محور، تمرکز گرا ، هزینه سنگین اجرا، مقیاس بزرگ طرح ها، مدت طولانی اجرای طرح، تبعات اجتماعی، دایره تاثیر محدود و ویژه گی های کالبد محور بودن و پروژه بودن از جمله آسیب های طرح های اجرایی بود.

دکتر ایزدی اضافه کرد: مداخله مستقیم دولت در این اقدامات با رویکرد اقتدارگرا، نابسامانی ها و ناکارآمدی هایی بی شماری را به دنبال داشت.

وی با اشاره به این‌که اجرای سیاست بازآفرینی شهری در گرو تعریف و اجرای مجموعه‌ای متصل از برنامه‌ها و اقدامات هماهنگ در مقیاس شهری و محله است، گفت: بخشی از این ارکان شامل بهسازی، نوسازی و مقاوم سازی مسکن است و دولت یازدهم با عدم مدخله مستقیم در پروژه ها، در نظر گرفتن مخاطبان اصلی، تمرکز بر فرصت های شهری، تاکید بر ارتقای کیفیت و تاکید بر نقش دو نهاد تسهیل‌گر و توسعه‌گر گام های مهمی را در اجرای سیاست بازآفرینی در کشور برداشته است

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با بیان این‌که دولت برای بهسازی و نوسازی مسکن اقدامات سازنده‌ای را در کشور اجرا کرده است تصریح کرد: حمایت و تقویت نهادهای تسهیلگر و توسعه‌گر در کشور، الگو سازی مسکن و اعطای تسهیلات، مشوق‌ها و برنامه های حمایتی از دیگر اقدامات در نقش جدید دولت در جهت اجرای سیاسیت بازآفرینی شهری و افزایش ارتقاءکیفیت زندگی شهر بوده است.

وی در ادامه به تشریح ابعاد سیاست بازآفرینی شهری پرداخت و گفت : بازآفرینی شهری سیاستی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهرها در جهت پاسخ‌گویی، به چالش‌های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید است به گونه‌ای که در نهایت ضمن پیشگیری، حل مشکلات شهری، به یک پیشرفت و بهبود پایدار اقتصادی، کالبدی و اجتماعی و محیطی منجر می شود.

 

سومین نشست از سلسله نشست های ارتقای زیست پذیری شهرها و کیفیت زندگی شهروندان با اجرای سیاست بازآفرینی شهری با عنوان «بهسازی، نوسازی و مقاوم سازی مسکن» عصر امروز دوشنبه 1 خرداد 96 با حضور دکتر محمدسعید ایزدی مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران، ، خانم دکتر اعتمادی، آقایان یزدانی، مهندس مشهودی، دکتر حبیبی  ودکتر  صرافی و جمعی از اساتید دانشگاه ها، دانشجویان و کارشناسان در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران برگزار شد.

 

 

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط با مدیرعامل

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today229
Yesterday381
Total705183

Visitor Info

  • IP: 34.204.169.76

1398-06-01

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir