wrapper

اخبار شرکت

 

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران به نقل از  خبرگزاري صداو سيما ؛ امروز مراحل عملياتي نوسازي مسکن در برنامه ملي بازآفريني بافت فرسوده و ناکارآمد شهري با مراسم کلنگ‌زني طرح مسکوني 100 واحدي در محله سيروس واقع در منطقه 12 شهرداري تهران با حضور وزير راه و شهرسازي، معاون مسکن و ساختمان ، معاون معماري و شهرسازي ، مديرکل راه و شهرسازي استان تهران و مديرعامل سازمان نوسازي شهرداري استان تهران و جمعي از مسئولان استاني و کشوري برگزار شد.

اين طرح مسکوني که در اراضي شرکت عمران و بهسازي شهري ايران به وسيله شرکت سرمايه‌گذاري بانک مسکن در اين منطقه ساخته خواهد شد به عنوان الگوي پشتيبان طرح پيشگام برنامه ملي بازآفريني در استان تهران بوده و همچنين قرار است طبق الگوي طرح مسکن اجتماعي اجرائي شود.

طرح بازآفريني سيروس در 12 محله و 5 مرحله برنامه‌ريزي شده که اين پروژه 100 واحدي يکي از آن ها خواهد بود.

همچنين تامين مشارکت مردم، مشارکت بخش عمومي و خصوصي دولت در سطح برنامه‌ريزي، طراحي و انجام فعاليت‌هاي عمراني، سامان‌دهي بافت فرسوده و ناکارآمد شهري و بهسازي و نوسازي بناها و فضاهاي عمومي از طريق ارائه بسته‌هاي تشويقي از چشم‌اندازهاي کلي اين طرح به شمار رفته و از سوي ديگر سازمان‌يافتگي محيط و سيماي عمومي، تعيين تراکم‌هاي جمعيتي و ساختمان مناسب و تامين شبکه حرکتي پياده و سواره مطلوب از اهداف کالبدي آن محسوب مي‌شود.

مطابق جزئيات طرح «پيشگام»، ساخت 55 هزار واحد مسکوني در بافت فرسوده تهران براي افق 5ساله، هدف‌گذاري شده است؛ به‌طوري‌که با شروع فاز اول، امکان تکرار اين ظرفيت براي هر سال وجود داشته و ساخت‌وساز در اين طرح با سه روش «محلي‌سازي»، «محله‌سازي مرحله‌اي» و «محله‌سازي جايگزين» انجام مي‌شود.

براساس اين طرح نوسازي از طريق پروژه‌هاي محلي متعارف و کم‌ واحد و همچنين مقياس بزرگ با پراکندگي طرحها در عرض بافت هدف اصلي روش اول تحت عنوان محلي‌سازي بوده و به مواردي از جمله ورود توسعه‌گر به محلات، مذاکره با مردم و توافق براي تجميع 3 تا 5 پلاک ناپايدار (200 تا 300 زمين حاصله)، امضاي قرارداد مشارکت وتعيين سهم الشرکه مالکين، تعريف پروژه‌هاي متعدد و پراکنده در بافت، اسکان موقت ساکنين، ساخته شدن پروژه‌ها وتحويل 50 درصد واحدها به مشارکت کنندگان، پراکندگي پروژه‌ها به لحاظ مقطعي وهم گرايي در طول دوره نوسازي، گسترش تصاعدي تا نوسازي کل محله، راهبرد عملياتي پيشبرد طرح معاوضه (تبديل ستانده به نهاده مرحله بعدي)، در نظر گرفتن فضاهايي از تجميع پلاک‌ها به عنوان سرانه‌ها و خدمات عمومي و بازآفريني و اصلاح تدريجي بافت اشاره دارد.

همچنين روش دوم نيز تحت عنوان محله‌سازي مرحله‌اي با هدف نوسازي از طريق تجميع بلوکي پلاک‌هاي فرسوده و ناپايدار و راهبرد بازانتظام زمين (با تفکيک بلوک ها و قطعات محلي - پازل ساده) به مسائلي از قبيل تعريف مشارکت با ساکنين ازجانب توسعه‌گر، حل مسئله اسکان موقت، اجرا در محلاتي که بازانتظام فضا منجر به بهره‌دهي بيشتر زمين شود، طراحي جديد براي عمليات؛ ضمن توجه به فضاهاي هويت بخش و تناسب‌هاي شهري لازم، طراحي الگوي شهري محل هدف با نگاه شروع عمليات مرحله‌اي از امکان پذيرترين قطعه، تعداد تجميع پلاک‌هاي فرسوده ( تعدادي که زمين مورد نياز براي عمليات يک قطعه يا بلوک مسکوني را فراهم سازد)، قابليت گسترش عمليات نوسازي به صورت تصاعدي، تبديل بخشي از قطعات به سرانه‌ها و فضاي عمومي يا باز، برطبق طرح و توجه به ضريب مشارکت و جانشيني املاک مردم تأکيد دارد.

براساس الگوي طرح تدوين شده، روش سوم با عنوان محله‌سازي جايگزين نام‌گذاري شده و مواردي چون نوسازي از طريق ساخت شهرک‌ها يا مجتمع‌هاي مسکوني براي جايگزيني مکاني-قرينه‌اي محلات به صورت همسايگي و پيشبرد عمليات نوسازي با استفاده ترتيبي از زمين‌هاي محلات قبلي براي محلات همساي? بعدي از اهداف اصلي آن محسوب مي‌شوند.

امکان‌پذيري اصل حاکم بر سه سطح به شمار رفته و هر سه عمليات به طور همزمان قابل اجرا هستند.

 

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط با مدیرعامل

ستاد خبری مدیریت حراست

شماره پیامگیر صوتی : 88889996

شماره تماس دفتر مدیریت حراست: 88877961

شماره نمابر: 88662726

پست الکترونیکی: herasat@udrc.ir

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today762
Yesterday1289
Total763386

Visitor Info

  • IP: 3.95.131.208

1398-09-19

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir