wrapper

اخبار شرکت

 

 

 

به گزارش روابط عمومی  خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اسکندری مختاری در نشست پایانی از سلسله نشست‌های دفتر پانزدهم با عنوان جمع‌بندی بایدها و نبایدها در بازآفرینی کارخانه ریسباف اصفهان در بستر زمان و مکان گفت: در بازآفرینی و بهره‌برداری مجدد از کارخانه ریسباف اصفهان علاوه بر مقیاس شهری و ملی باید مقیاس جهانی نیز در نظر گرفته شود.

دکتر مختاری با بیان اینکه کارخانه ریسباف می‌تواند نمایندگی پرونده میراث صنعتی یونسکو را داشته باشد گفت: کارخانه ریسباف می‌تواند  به عنوان میراث جهانی به ثبت رسد.

وی ادامه داد: در آینده این قابلیت کارخانه تبدیل به فعل می‌شود و این کارخانه میراث جهانی و پیشتاز میراث جهان خواهد شد و معرف فرهنگ ایران  خواهد شد.

دکتر مختاری افزود: میراث صنعتی بخشی از عدله کشور ما است و ما نیازی به هزینه کردن در این عرصه نداریم در واقع  کارخانه ریسباف اصفهان می تواند تبدیل به یک قطب فرهنگی جدید در این شهر شود و همانطور که میدان نقش جهان بازدید کننده فراوانی دارد کارخانه ریسباف نیز می تواند محل رجوع گردشگران باشد بنابراین در چشم انداز آینده،  ریسباف می‌تواند بنیانگذار یک قطب فرهنگی نوین در اصفهان و در مقیاس جهانی و نمایانگر صنعت و هنر اصفهان از گذشته تا امروز باشد و کارخانه ریسباف در بازآفرینی مجدد باید آینه صنعت و تجلی هنر و صنعت و  تجلی هنری اصفهان باشد.

این کارشناس میراث فرهنگی با بیان اینکه اصالت کاربری و ساختاری که جوهره اصلی ساختار ریسباف اصفهان است باید حفظ شود افزود:  توجه به بنیان‌های اصلی کارخانه ریسباف یعنی صنعت، فن و هنر یعنی جوهره فنی و تکنیکی این کارخانه از نکاتی است که در بازآفرینی کارخانه ریسباف باید حفظ شود و نباید زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی مورد فراموشی قرار بگیرد بلکه باید بر روی زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی زیبای ریسباف تاکید شود.

دکتر مختاری با اشاره به نکاتی که در بازآفرینی و باز زنده‌سازی کارخانه ریسباف اصفهان مورد توجه قرار گیرد گفت: در بهره‌برداری مجدد از این کارخانه باید از تجربیات جهانی استفاده کرد، نمودی از هنر معاصر  و صنعت  اصفهان داشته باشد، عوام زدگی در این باز سازی دیده نشود، از مشاهیر و رجال اصفهان در فراینده بازسای و بازآفرینی ریسباف بهره برد و سریعا سازمانی برای مدیریت تشکیل شود تااز بخش خصوصی در این بازآفرینی استفاده کرد و هیات علمی در شورای راهبری ریسباف عضو باشند.

وی با توصیه اینکه تا زمان مشخص شدن طرح نهایی بازآفرینی کارخانه ریسباف باید برنامه کوتاه مدتی را در این عرصه اجرا کرد بیان داشت:  باید برنامه حفاظت اضطراری و محتوایی برای حفظ و نگهداری از ابنیه ریسباف اصفهان در نظر گرفت.

دکتر مختاری در پایان گفت:  در بازسازی کارخانه با این وسعت و هکتار باید روش‌های گام به گام در بهره‌برداری از بخش‌های مختلف کارخانه را اجرا کرد و در بخش‌های افتتاح شده فعالیت‌های هنری را با مشارکت جامعه هنری اصفهان به اجرا در آورد.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today39
Yesterday507
Total791946

Visitor Info

  • IP: 3.83.32.171

1398-10-28

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir