wrapper

اخبار شرکت

بیست و هشتمین نشست از سلسله نشست های تمدن ایرانشهری با موضوع ایرانشهر و تجربه توسعه در سده اخیر از منظر اقتصاد سیاسی با سخنرانی دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در روز سه شنبه مورخ 3/11/96 در محل خانه گفتمان شهر و معماری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران دکتر آخوندی با اشاره به اینکه فرسایش در جوامع مدرن یک مقوله بسیار مهم است گفت: ما در جوامع مختلف بحث تداوم و تکامل را نداریم و برخی از تمدن ها به سوی فرسایشی شدن پیش می روند و اگر بحث تمدن ایرانشهری را به عنوان یک مثال بارز در نظر بگیریم متوجه می شویم که اگر این تمدن دچار فرسایش نشده یود هم اکنون باید بعنوان تکامل یافته ترین تمدن بشر در جهان مطرح می شد.

وی با تاکید بر اینکه هیچ گاه در مورد خودمان باز اندیشی نکرده ایم افزود: در واقع در ایران دو بار با متغیر خارجی مواجه شده ایم؛ بار اول آن ورود اسلام به کشور است و دومین مرتبه آن رویارویی با تمدن غربی است. در اولین مورد ایرانیان با این پدیده جدید سازگاری لازم را داشته و از درون آن یک تمدن اسلامی ایرانی باز تولید کردند

دکتر آخوندی با اشاره به اینکه جامعه ما در مواجهه با دنیای مدرن به دلیل ماهیت اصلی مدرنیته نتوانسته است سازگاری لازم را داشته باشد مجبور شده تا تمام مسائل مختلف تمدن خود را از یک نگاه جدید ببیند.

دکتر آخوندی با بیان اینکه در حوزه اقتصاد سیاسی نیز این مسئله قابل طرح است گفت ایران همیشه خود را مدیون تمدن غرب می داند ، در حالیکه بن مایه های فرهنگی و تمدن ایرانی را نادیده انگاشته ایم؛ سه مؤلفه ی "وحدت در عین کثرت" ، "سازگاری با اقلیم" ، "در میان بودن ایران (چهارراه جهانی)"، مؤلفه های تمدن ایران شهری است که در صورت توجه به آن ها در برنامه های توسعه کشور؛ می توان به پیامدهای آن امیدوار بود. از 1327 تاکنون که بیش از هفت دهه می گذرد به این مؤلفه ها کمترین توجه صورت گرفته که عینیت آن را در شرایط و وضعیت کنونی ایران به وضوح می توان دید.اخبار تکمیلی  متعاقبا منتشر می شود.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط با مدیرعامل

ستاد خبری مدیریت حراست

شماره پیامگیر صوتی : 88889996

شماره تماس دفتر مدیریت حراست: 88877961

شماره نمابر: 88662726

پست الکترونیکی: herasat@udrc.ir

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today61
Yesterday965
Total760592

Visitor Info

  • IP: 3.94.129.211

1398-09-17

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir