wrapper

اخبار شرکت

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه معتقد هستیم دولت نباید در پروژه‌هایی که مردم توان اجرای آن را دارند مداخله کند، گفت: با کاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسکن در بافت فرسوده به شش درصد به زودی شاهد توسعه رونق در بازار مسکن خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نقل از  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،  دکتر عباس آخوندی با اشاره در سی و نهمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری، اظهار کرد: با دستور رییس جمهوری برنامه ملی جامع بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده و ناکارآمد در کشور به طور رسمی آغاز شد.

وی با بیان اینکه برنامه دولت توانمند کردن مردم در این بافت‌ها است، گفت: تمام این پروژه توسط مردم انجام می‌شود و قرار نیست هیچ صفی برای ورود به این پروژه تشکیل شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این برنامه هیچ اقدام مستقیمی از سوی دولت انجام نمی‌شود، گفت: تمام تلاش دولت و وزارت راه و شهرسازی این است که قدرت خرید مردم را افزایش بدهیم از این رو در همان ابتدای دولت یازدهم، اقدام به تاسیس صندوق پس انداز یکم کردیم و افرادی که در این صندوق پس انداز کنند می‌توانند تا ۷ برابر میزان پس انداز خود تسهیلات دریافت کنند.

وی از کاهش نرخ سود تسهیلات ساخت و خرید مسکن در بافت فرسوده خبرداد و گفت: نرخ سود تسهیلات خرید مسکن بافت فرسوده ۸ درصد است که این نرخ برای خرید واحد‌های نوسازی شده به شش درصد کاهش پیدا می‌کند.

دکتر آخوندی تاکید کرد: در شرایطی که نرخ تسهیلات در بازار بالای ۲۰ درصد است نرخ سود شش درصدی این وام‌ها برای مردم نرخ بسیار پایینی محسوب می‌شود و این تسهیلات هم در اختیار تولید کنندگان و هم در اختیار خریداران مسکن در بافت فرسوده قرار می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه دولت برای افزایش قدرت خرید مردم در بازار مسکن اظهار کرد: در حال حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن برای زوج‌ها در تهران ۱۶۰ میلیون تومان در مراکز استان‌ها ۱۲۰ میلیون تومان و در بقیه شهر‌ها ۸۰ میلیون تومان است که اگر این سقف تسهیلات با تصمیم شورای پول و اعتبار تغییر کند می‌تواند جذابیت بیشتری برای زوج‌ها داشته باشد و استقبال از آن افزایش خواهد یافت.

 

دکتر آخوندی افزود: در کنار کاهش نرخ سود وام‌ها به شش درصد میزان اقساط تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی برای زوج‌ها هم کاهش پیدا می‌کند بنابراین پرداخت آن برای زوج‌ها قابل قبول‌تر است.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برنامه بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده پروژه‌ای است که همه می‌توانند وارد آن شوند، به ايلنا گفت: چه کسانی که قصد ساخت یک واحد مسکونی و چه کسانی که به صورت انبوه سازی قصد ساخت هزار واحد مسکونی دارند می‌توانند در این پروژه حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه رویکرد دولت در این پروژه برنامه محور است، تاکید کرد: مجری این پروژه مردم هستند و وظیفه دولت سیاست گذاری و پیشبرد این برنامه است در واقع در این پروژه سعی کرده ایم همان سیاست‌هایی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده را به اجرا برسانیم.

دکتر آخوندی با بیان اینکه دولت به صورت مستقیم وارد پروژه نمی‌شود، گفت: معتقد هستیم کاری که مردم می‌توانند آن را به خوبی انجام دهند دولت نباید با مداخله‌های بی جا برای مردم در اجرای پروژه‌ها مشکل ایجاد کند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به طرح، نقشه و معماری واحد‌هایی که در بافت فرسوده تولید می‌شوند، گفت: معماری بافت‌های تاریخی و فرسوده بسیار ارزشمند است بنابراین این پروژه می‌توانند بازگشتی باشد به معماری اصیل ایرانی و هویت ایران شهری که به دوره همبستگی و پشتیبانی مردم از یکدیگر در محلات بر می‌گردد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه این پروژه با پروژه‌های مسکنی که پیش از این دولت‌ها به آن ورود کرده اند و تمام ساخت و ساز‌ها را دولت‌ها انجام می‌دادند بسیار متفاوت است، گفت: مبنای این پروژه ساختار اجتماعی محلات و خود مردم ساکن این محله‌ها هستند.

وی با بیان اینکه نوسازی و احداث تجهیزات روبنایی و زیربنایی مانند ساخت فضای عمومی اصلاح معابر از وظایف دولت در این برنامه است، اظهار داشت: شش میلیون خانوار شهری در محلات بافت فرسوده زندگی می‌کنند بنابراین بازار هدف این محلات یک بازار بسیار وسیع است.

دکتر آخوندی افزود: برنامه ملی بازآفرینی شهری می‌تواند دو الی سه برنامه ملی را شامل شود و یک پروژه کلانی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به استقبال گسترده مردم از این برنامه تاکید کرد: قبل از این که با درخواست وزارت راه و شهرسازی و با دستور رییس جمهوری نرخ سود تسهیلات خرید مسکن در بافت فرسوده به شش درصد کاهش پیدا کند روزانه هزار فقره افتتاح حساب در صندوق پس انداز یکم انجام می‌شد حال این که مطمئن هستیم با کاهش نرخ سود تسهیلات میزان پس انداز کنندگان در این صندوق افزایش پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد: با افتتاح روزانه هزار فقره پس انداز در این صندوق ظرف یک سال چیزی حدود ۲۵۰ هزار تقاضای واقعی در بازار مسکن ایجاد می‌شود بنابراین با افزایش افتتاح حساب‌ها و سپرده گذاری برای خرید مسکن این تقاضا در بازار افزایش پیدا خواهد کرد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: این عامل بزرگترین محرک برای توسعه رونق در بازار مسکن خواهد بود و بهترین مشوق هم برای تولید کنندگان مسکن و هم برای خریداران مسکن محسوب می‌شود.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today67
Yesterday553
Total815257

Visitor Info

  • IP: 35.173.57.84

1398-12-04

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir