wrapper

اخبار شرکت

مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده با تاکید بر اینکه دولت بر خلاف طرح مسکن مهر نقشی در ساخت و ساز ها در بافت های فرسوده ندارد تاکید کرد: دولت تنها تسهیل کننده است و این توسعه گران هستند که مسئولیت ساخت و سازها در بافت های فرسوده را برعهده دارند.

 مهندس اکبر ترکان مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده با حضور در برنامه تیترامشب گفت: در مراکز استان ها 32 قطعه زمین توسط وزارت راه و که دولتی هم هستند به مسئله نوسازی اختصاص می یابند و همین موضوع در تهران 15 قطعه از زمین های دولتی را شامل می شود.

وی  گفت: باور ما براین است که دولت نباید وارد ساخت و ساز شود و این توسعه گران هستند که کار ساخت و ساز را این محله ها و مساکین آن را برعهده خواهند داشت، در حقیقت دولت در این زمینه نقش پشتیبانی را بازی می کند، ما می خواهیم این توسعه گران خانه ها را بسازد و در انی میان سخت ترین قسمت این کار اعتماد سازی برای مردم است.

مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده افزود: احیای بافت های فرسوده در دوره های قبل نیز دنبال می شد لذا ما با توجه به تجربیات گذشته در تلاشیم که این روند را ادامه دهیم، در دوره قبل شهرداری تجمیع خانه های فرسوده برای نوسازی را دنبال می کرد، ولی محله و بافت فرسوده نوسازی نمی شد و تنها خانه های کوچک بودند که با تجمیع نوسازی می شدند، ما در حال حاضر در تلاشیم در کنار تجمیع خانه های متراژ کوچک بافت کوچه و محله های فرسوده را نوسازی کنیم.

مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده تصریح کرد: ما سه دسته هزینه داریم، نخست هزینه های خانه و محله که بر عهده توسعه گر است، دسته دوم زیرساختهای آب و برق و ... هستند که تامین هزینه و امکانات آن برعهده دولت است و دسته سوم ساخت مدارس و ... هستند.

وی  تاکید کرد: برای ساخت مدرسه در این محله های فرسوده آموزش و پرورش و برای خانه بهداشت و ایجاد مراکز ورزشی به ترتیب وزارت بهداشت، وزارت ورزش و جوانان و ... مسئولیت ساخت و نوسازی این مراکز را برعهدا دارند.

مهندس ترکان یادآور شد: توسعه گر قرار است 50 سازه را برای خود و 50 سازه دیگر را هم به ساکنان این بافت های فرسوده بدهد. خریداران این بافت ها می توانند با استفاده از وام 6 درصد از محل صندوق ذخیره یکم صاحب خانه شوند. این برای خانه اولی هاست که با خواب پول 20 میلیونی خود به مدت 2 سال می توانند تا 80 میلیون تومان وام مسکن دریافت کنند.البته اینها در حد پیش بینی است زیرا ممکن است در عمل همه چیز به این خوبی پیش نرود.

مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده خاطرنشان کرد: ساکنین بافت های فرسوده بدون پرداخت ریالی خانه دار می دهند و خانه ای نو تحویل می گیرند در نتیجه بدون هیچ پرداختی ای صاحب خانه ای نو می شود.

وی  گفت: دسته دوم کسانی هستند که این خانه ها را خریداری می کنند، نرخ بهره بانکی بالا موجب شده تا خریداران نتوانند از پس خرید این خانه ها برآیند. لذا در این شرایط متقاضیان می توانند به راحیی صاحب خانه شوند زیرا نرخ سود تسهیلات فقط 6 درصد است.

مشاور رئیس جمهور در امور نوسازی بافت های فرسوده افزود: شهر فقط خانه نیست بلکه اقتصاد هم دارد، در حال حاضر 90 انبوه ساز آمادگی خود را برای نوسازی این محله ها و بافت های فرسوده اعلام کرده اند.

ترکان افز.د: اولویت اصلی ما افرادی هستند که در این محله های ضعیف سکنی دارند نه ثروتمندانی که برج سازی می کنند و از تمکن بالای مالی برخوردار هستند.

او افزود: ما اگر فقط بتوانیم نصف این 1350 محله را نوسازی کنیم موفقیت خوبی کسب کرده ایم زیرا امیدی نداریم که بتوانیم به همه اهداف مورد انتظار در این برنامه دست یابیم زیرا امکانات ما محدود است و این مردم، توسعه گران و بخش خصوصی است که باید پا به میدان بگذارند تا این طرح ها به نتیجه برسند.

 مهندس هوشنگ عشایری مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران  دیگر مهمان برنامه تیترامشب گفت: ما برای همه استان ها بجز تهران موضوع مشارکت مردمی را دنبال می کنیم، این رویکرد اصلی ماست و محلی محور است، توسعه گران خانه ها را می سازند و دولت تسهیلات لازم را تامین می کند.

وی  یادآور شد: هر محله برجام محله خود را دارد و حتی هر دستگاه نقش و سهم خود را هم بطور کامل می داند لذا جای هیچ نگرانی نیست.

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران  گفت: برنامه ما مبتنی بر تدوین برنامه جامع اقدام مشترک است که تحقق آن مبتنی بر همگرایی همه ارکان برنامه است، مردم حول محور اصلی است و شهرداری، تسهیل دهندگان، توسعه دهندگان و بخش خصوصی سایر ارکان این امر را تشکیل می دهند.

 مهندس عشایری افزود:محله ها از نگاه فرهنگی متفاوت هستند، لذا برهمین اساس رویکرد ما محله محور است حال شکل گیری هر کالبدی باید متناسب با فرهنگ همان محله شکل بگیرد لذا هر محله ای معماری و شهرسازی متناسب با خود را دارد.

او تصریح کرد: ما باید سالانه 270 محله را نوسازی کنیم که در پایان برنامه ششم توسعه به نوسازی 1350 محله نائل می آییم.

مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران  یادآور شد: ما حدودا در این مدت 5 ساله، برای 10 میلیون نفر نوسازی محله ها را انجام می دهیم. این امر در مدت زمان یکسال انجام نمی شود و پروسه ای زمان بر است.

 

 

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط با مدیرعامل

ستاد خبری مدیریت حراست

شماره پیامگیر صوتی : 88889996

شماره تماس دفتر مدیریت حراست: 88877961

شماره نمابر: 88662726

پست الکترونیکی: herasat@udrc.ir

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today475
Yesterday815
Total763914

Visitor Info

  • IP: 18.207.238.169

1398-09-20

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir