wrapper

اخبار شرکت

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عدم همکاری برخی نهادها در برنامه بازآفرینی شهری، گفت: استفاده از ظرفیت استانداران که دارای اختیار بیشتری از دستگاه های اجرا هستند به برطرف شدن موانع در این زمینه کمک می کند.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در خصوص برنامه های دولت در خصوص تامین مسکن گفت: در زمینه مسکن به لحاظ قانونی دولت وظیفه دارد که زمینه خانه دار شدن مردم را با اولویت قشرهای کم درآمد فراهم کند.  

وی با بیان اینکه موضوع خانه دار شدن مردم در دولت های مختلف در سال های پس از انقلاب تاکنون با عناوین مختلف مورد توجه قرار گرفته است، گفت: در سال های اخیر پروژه های مسکن مهر و مسکن اجتماعی به عنوان دو الگو برای پاسخگویی به نیاز مسکن مردم کم درآمد پیگیری شده اند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حال حاضر در خصوص تهیه مسکن فعالیت های مختلفی به طور موازی در دستور کار قرار گرفته است، افزود: برنامه ششم توسعه که اهداف کمی وکیفی توسعه مسکن را هدف گذاری کرده، از فعالیت های مورد توجه وزارت راه و شهرسازی است.

اسلامی با اشاره به برنامه بازآفرینی شهری و احیای بافت های ناکارآمد و فرسوده، بیان کرد: بازآفرینی بافت های ناکارآمد به منظور سرمایه گذاری و احیای این بافت ها و تولید مسکن، یکی از برنامه هایی است که در راستای زنده کردن شهر و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان در دستور کار قرار گرفته.

وی بیان کرد: با اهتمام رییس جمهور و تشکیل کارگروه ویژه، جلسات کارشناسی مفصلی انجام شده که در نهایت دو روز گذشته با جمع بندی های انجام شده، برنامه ایجاد 100 هزار واحد مسکونی در برنامه بازآفرینی شهری به استانداران 31 استان کشور ابلاغ شد. 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برنامه ساخت 100 هزار واحد مسکونی در برنامه سال 97 در نظر گرفته شده بود، گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر 8 ماه از سال پشت سر گذاشته شده طبیعتا در مدت باقی مانده کامل شدن این برنامه ممکن نیست.  

اسلامی ادامه داد: طی 8 ماه گذشته مطالعات مربوط به ساخت واحدها انجام و  270 محله در سال، در شهرهایی که دارای بافت های ناکارآمد و فرسوده هستند، هدف گذاری و محلات دارای اولویت این محلات هم شناسایی شده اند. همچنین ظرفیت و پذیرش شهرستان هایی که مشمول طرح بازآفرینی می شوند استخراج شده و طبق این اطلاعات بازسازی بافت های محلات انجام خواهد شد.  

وی با بیان اینکه نوسازی واحد های مسکونی در برنامه بازآفرینی از سه روش انجام می شود، گفت: این روش ها در اختیار قرار گرفتن اراضی دولتی با عرضه زمین، اعطای مجوز به سرمایه گذاران دارای زمین، دادن پروانه ساختمانی به صورت رایگان به اشخاصی که تصمیم به نوسازی واحدهای مسکونی خود را دارند، هستند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برای نوسازی واحدهای مسکونی، تسهیلات ارزان قیمتی در اختیار مردم قرار می گیرد، افزود: بر اساس مصوبه دولت و طبق آیین نامه، سودی که به این تسهیلات تعلق می گیرد، 50 درصد سود مصوب شورای پول و اعتبار است که این مساله مزیت مهمی به شمار می آید.

اسلامی اظهارکرد: اعطای مسکن به خانه اولی ها از زمین های دولتی که برای ساخت مسکن در نظر گرفته می شود با تاکید رییس جمهور در اولویت قرار دارد.  

وی با تاکید بر لزوم بسیج دستگاه های دولتی مربوط به استانداری های کشور، اظهار کرد:  شهرداری نیز باید در برنامه بازآفرینی مشارکت کند زیرا این کار علاوه بر اینکه فرصتی برای خدمت گذاری است، می تواند به درآمدی پایدار برای شهرداری ها تبدیل شود.  

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در برنامه بازآفرینی شهری دولت باید نظارت و هدایت را به عهده بگیرد و اجرا غیرمتمرکز باشد، گفت: در این برنامه استانداران و ادارات استانی نیز باید به درستی نقش خود را ایفا کنند تا در نهایت بتوان با مشارکت ساکنان محلات، بافت های ناکارآمد و فرسوده را یکی پس از دیگری تبدیل به بافت های جدید با معماری اصیل کرد.

وی با اشاره به عدم همکاری برخی نهادها در برنامه بازآفرینی شهری افزود: این برنامه، دستور قاطع رییس جمهور و صراحت قانون است و استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت اختیار دارند در این رابطه تصمیم گیری کنند.

اسلامی تاکید کرد: در تغییر سیاست ساختاری و رویکردی که به مجلس و رییس جمهور تقدیم شده است، استفاده از ظرفیت استانداران که دارای اختیارات بیشتری از دستگاه های اجرا هستند به برطرف شدن موانع کمک می کند و موجب تسریع جریان واگذاری زمین ها، اعطای مجوزها، تهیه نقشه واگذاری زیرساخت ها و اعطای انشعابات و امتیازات از طریق اختیارات استانداران می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در برخی استان ها انجام پروژه ها آغاز شده و پیشرفت خوبی نیز داشته است، گفت:  با هماهنگی هایی که وجود دارد، انتظار می رود همه استان ها به صورت متوازن و یکپارچه با ظرفیت عملیاتی قوی برنامه خود را انجام دهند.  

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط با مدیرعامل

ستاد خبری مدیریت حراست

شماره پیامگیر صوتی : 88889996

شماره تماس دفتر مدیریت حراست: 88877961

شماره نمابر: 88662726

پست الکترونیکی: herasat@udrc.ir

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today649
Yesterday916
Total758734

Visitor Info

  • IP: 3.214.184.124

1398-09-14

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir