wrapper

اخبار شرکت

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به روند رو به رشد بافت های ناکارآمد واقع در حریم شهرها، گفت: سالانه 250 هزار نفر به جمعیت این محدوده ها اضافه می شود.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران، سید محمد پژمان در همایش «بازآفرینی؛ هم افزایی و هم آفرینی» که در محل سالن جلسات استانداری مشهد برگزار شد، با اشاره به اینکه وجود آسیب ها و مخاطرات بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی، اهمیت تسریع در نوسازی و بهسازی این بافت ها را بیشتر می کند، اظهارکرد: با وجود گذشت 15 سال از زمان آغاز فرآیند بهسازی، توفیقات چندانی در ساماندهی بافت های ناکارآمد نداشته ایم.

وی با بیان اینکه در راستای ساماندهی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، باید اهتمام ویژه ای در این حوزه داشته باشیم؛ بر لزوم سرعت بخشیدن به روند بازآفرینی این بافت ها تاکید کرد.

پژمان تصریح کرد: محور اصلی بازآفرینی شهری، فعالیتی اجتماعی همراه با مجموعه ای از اتفاقات کالبدی، فیزیکی، فرهنگی و ساختاری است و تحقق این موضوع مستلزم وجود عزم و اراده ملی است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: حضور 25درصد جمعیت و مساحت کشور در بافت های ناکارآمد شهری و سکونتگاه های غیررسمی است و حجم بالای این بافت ها، لزوم پشتیبانی همه دستگاه های اجرایی و بخش های وزارت راه و شهرسازی را به عنوان متولی بازآفرینی شهری دو چندان می کند.

پژمان با اشاره به اینکه یکی از نواقص جدی برنامه ملی بازآفرینی شهری در سال های گذشته غفلت از مطالعات اجتماعی بوده است، اظهارکرد: برای توفیق در حوزه بازآفرینی شهری باید طرح هایی که به منظور بهسازی بافت های ناکارآمد اجرا می شود، با وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم منطقه تناسب داشته باشد.

معاون وزیر راه و شهرسازی هدف از تشکیل ستادهای بازآفرینی استانی را اولویت بندی طرح ها و پروژه ها، جمع بندی مطالعات تخصصی در حوزه های اقتصادی و اجتماعی برشمرد، و گفت: یکپارچه سازی برنامه های سازمان ها و نهادهای اجرایی از دیگر اهداف تشکیل این ستادها است و باید از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده شود.

پژمان با اشاره به تلاش برای استفاده از منابع دولتی در حوزه بازآفرینی شهری، اظهار کرد: دولت از محل صندوق توسعه ملی اعتبارات خوبی را به این برنامه اختصاص داده است اما انتظار می رود که از ظرفیت دیگر بخش ها نیز برای رفع مشکلات بافت های ناکارآمد استفاده شود.

پژمان در ادامه با اشاره به اینکه بازآفرینی در حال حاضر چند صد هزار میلیارد تومان هزینه دارد، گفت: باید فکر کنیم اصلا نفتی وجود ندارد و می‌خواهیم نوسازی را بدون کمک دولت تجربه کنیم. اگر از ظرفیت‌های دولت کمکی به برنامه بازآفرینی شود خوب است اما در غیر این صورت باید به توانمندی‌های خود اکتفا کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارکرد: پروژه بازآفرینی 25درصد جمعیت کشور و حدود 25 تا 30 درصد عرصه شهری، یعنی 141 هزار هکتار از اراضی را شامل می‌شود و این اقدامی نیست که یک نهاد به‌تنهایی بتواند انجام دهد.

پژمان با اشاره به اینکه برنامه بازآفرینی شهری در 2700 محله و در قالب 543 شهر انجام می‌شود، افزود: دفاتر تسهیلگری در این محلات باید مطالعات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی داشته باشند و با مردم در ارتباط باشند تا بتوانند اعتمادسازی انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه اکنون دیگر نمی‌توان منتظر منابع دولت بود و باید خود طرح‌ها اقتصادی باشند، تاکید کرد: به مشاوران اعلام کردیم که در محلات مطالعه اقتصادی دقیق انجام دهند تا طرح‌ها بدون انتظار به بهره‌برداری برسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به دلیل تناقض هایی که وجود دارد مردم نمی توانند به راحتی به ما اعتماد کنند، افزود: به دلیل برخورد های قهری و حذفی که در گذشته با جا به جایی جمعیت انجام می شد مردم اعتماد کافی به ما ندارند و ضرورت دارد در این زمینه ها اعتمادسازی شود.

 

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط با مدیرعامل

ستاد خبری مدیریت حراست

شماره پیامگیر صوتی : 88889996

شماره تماس دفتر مدیریت حراست: 88877961

شماره نمابر: 88662726

پست الکترونیکی: herasat@udrc.ir

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today79
Yesterday804
Total761414

Visitor Info

  • IP: 35.170.81.210

1398-09-18

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir