wrapper

اخبار

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، مهندس حسن صبوری مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: شهر قم دارای مساحتی بیش از ۱۲ هزار و ۹۷۰ هکتار است، افزود: از این میزان حدود ۴ هزار و ۱۰۰ هکتار شامل ۳۱۵ هکتار بافت تاریخی و یک‌هزار و ۷۴ هکتار مساحت بافت فرسوده شهر قم است.

 

مدیر کل راه و شهرسازی استان قم  همچنین با اشاره به اینکه احیای بافت‌های فرسوده شهری یک موضوع مهم اقتصادی و اجتماعی است اظهار داشت: هدف از احیای بافت‌های ناکارآمد شهری بهسازی و نوسازی بافت‌های مسکونی و ارتقای سطح زندگی مردم و کاهش آسیب‌های اجتماعی در این محدوده‌ها است.

مهندس صبوری با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی نیز بر بهسازی و ارتقاء‌ سطح زندگی در استان قم تاکید دارد تصریح کرد: با توجه به اینکه قم یکی از مهم‌ترین مراکز زیارتی کشور بوده و نقش زیارتی قم به همراه تمرکز فعالیت‌های آموزش علوم دینی و حوزوی به همراه مراکز چاپ و نشر کتب مرتبط با علوم دینی ومذهبی به شهرقم جایگاه ملی و فراملی داده است لذا در این راستا دولت نیز برای بهبود شاخص‌های کیفیت بخش زندگی شهری و بافت فرسوده اقداماتی از جمله توانمند‌سازی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ساکنان را برای کاهش فقر شهری و ارتقاء فرهنگ شهرنشینی و سرمایه اجتماعی، حس تعلق خاطر و همبستگی گروهی و اسکان جمعیت متناسب با ظرفیت‌های توسعه زیر ساخت شهر را در دستور کار قرار داده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم به احداث، بهسازی و بازسازی ۴ پروژه سکونتگاهی در استان قم اشاره کرد و گفت: احداث درمانگاه امام "علی النقی" (ع) واقع در "شادقلی خان"، احداث دو واحد آموزشی واقع در " شیخ آباد" و شهرک "فاطمیه" و جمع‌آوری آب‌های سطحی محله "شاد قلی خان" می توان نام برد.

مهندس صبوری به اقدامات انجام شده در بافت تاریخی و فرسوده مرکزی شهر قم نیز اشاره کرده و گفت: ساماندهی محوطه میدان " میر"، ساماندهی محور امامزاده " شاه حمزه" تا مدرسه "غیاثیه" و ساماندهی محور مدرسه "غیاثیه" تا آب انبار "درخت پیر" واقع در چهل اختران، ساماندهی محور تاریخی بازار نو و کهنه واقع در بازار، ساماندهی محور " عمار یاسر" تا تکیه باغ پنبه و ساماندهی تکیه باغ پنبه تا خانه تاریخی "یزدان‌پناه" و ساماندهی خانه تاریخی "یزدان پناه" تا خیابان "باجک" واقع در باغ پنبه، ساماندهی گذر " لبچال" تا محور "آذر" و ساماندهی گذر " لبچال" تا " بیت النور" و ساماندهی " لبچال" تا خانه تاریخی "شاکری"  از پروژه‌های در دست اقدام در استان قم است.

وی همچنین افزود: ۸۰ درصد از خیابان‌های مورد دسترسی مسکن مهر در مسیر  بلوار دانشجو، خیابان آزادی، خیابان امام علی(ع) و خیابان سلمان در شهر قم تا مرحله اجرای آسفالت به اتمام رسیده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم با اشاره به تملک بناهای با ارزش با هدف حفاظت از این بناها اظهار داشت: تملک خانه‌های تاریخی برای کارکردهایی از جمله موزه، دانشکده‌های تخصصی معماری و شهرسازی، خانه گفتمان شهر یا پاتوق اجتماعی در دستور کار قرار دارد.

مهندس صبوری با اشاره به اینکه طرح تفصیلی ۷ شهر در استان قم به اتمام رسیده و تعدادی تصویب و تعدادی نیز در مرحله ابلاغ است گفت: مطالعات طرح تفصیلی شهر قم از سال ۱۳۹۱ با همکاری چهار مشاور شروع شده و پس از تصویب مطالعات جمعیت پذیری مناطق هشت گانه قم، شبکه معابر و تراکم ساختمان مسکونی شهر قم در شورای عالی شهرسازی تصویب شده است. و بازنگری طرح جامع ناحیه‌ای قم با ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی در کارگروه امور زیرنبایی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی توسعه استان مصوب شده و در نوبت تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری قرار دارد.

همچنین طرح فاز اول پروژه‌های شهری خیابان‌های آذر و چهار مردان واقع در بافت تاریخی شهر قم نیز در مرحله فرایند انتخاب مشاور بوده و شرح خدمات پیشنهادی نیز تدوین شده است.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today86
Yesterday697
Total472741

Visitor Info

  • IP: 54.198.212.30

1397-08-01

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir