دکتر ایزدی اظهارداشت :شیوه نامه تعیین محدوده ها و محلات ناکارآمد شهری که به تازگی ویرایش شده است نگاه جدیدی به کیفیت زندگی در قلمرو شهر دارد

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شیوه نامه تعیین محدوده ها و محلات ناکارآمد شهری که به تازگی ویرایش شده است نگاه جدیدی به کیفیت زندگی در قلمرو شهر دارد و هر قسمت شهر با شاخص های مختص به خود مطالعه و متناسب با نیازمندی‌های آن برای ارتقاء کیفیت زندگی برنامه ریزی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ؛ دکتر محمد سعید ایزدی مدیرعامل  شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ، در شصت و چهارمین نشست شرکت مادر تخصصی و بهسازی شهری ایران که با موضوع «هم اندیشی پیرامون ویرایش نهایی شیوه نامه تعیین محدوده ها و محلات ناکارآمد شهری» برگزار شد ،گفت: با نگاهی به تاریخچه و ضرورت مطالعه بر روی برنامه‌های ارتقاء کیفیت در قالب بهسازی و نوسازی شهری این پهنه‌ها در دو دهه گذشته مورد شناسایی و مطالعه بوده است و در دوره های مختلف در این خصوص طرح و برنامه های گوناگونی ارائه شده است.

 دکتر ایزدی با اشاره به این‌که در دهه هفتاد برای محدوده های مسائله دار شهری طرح‌هایی تعیین شده بود افزود: در این سال ها تلاشی شد برای تعیین نقاطی مناسب در شهرها برای خانه سازی در محدوده های بافت های تاریخی و مسئله  دار شهری که این محدوده ها در قالب طرح های تفصیلی تعیین تکلیف می شدند.

وی به حوادث طبیعی که در کشور وجود دارد و دغدغه مسئولین در این خصوص اشاره کرد و افزود: این موضوع باعث شد که مسئولین به دنبال راه حلی باشند که از سال 84 شیوه نامه‌ای تهیه و به شورای عالی شهرسازی سازی ارسال شد.

دکترایزدی با بیان اینکه اصطلاح بافت فرسوده شهری از چه زمانی خود نمایی کرد اظهار داشت: این اصطلاح با تعریف و شاخص های ریزدانگی، نفوذناپذیری و ناپایداری برای اولین بار رایج شد و به محدوده ها و محلاتی که دارای این  سه شاخصه بودند ، بافت فرسوده اطلاق می شد . که برای رفع فرسودگی  آن ها  مداخلاتی در این محلات انجام می شد.

وی در ادامه نقدی به برنامه های این زمان وارد کرد و گفت: در این دوره ما نگاه پروژه محور به این مناطق داشتیم و به دنبال پاک‌سازی و مداخله گسترده در این عرصه ها بودیم و با استفاده از  طرح های بهسازی و نوسازی شهری درصدد زدودن این فرسودگی ها بودیم تا به توسعه دست پیدا کنیم که متاسفانه در برخی موارد منجر به  تجاری سازی شد که این اقدامات تاثیر قابل قبولی در عرصه های بافت فرسوده نداشت.

دکتر ایزدی در ادامه به اقدامات جدیدی که از دهه 90 شروع شد اشاره کرد و افزود: اولین اقدام در دوره جدید ،  تصحیح  رویه ها  و رویکرد  های پیشین بود که در شناسایی این محدوده ها و  محلات  ، به کار بسته است .از جمله آنکه  صفت های  خاص مانند فرسوده  از روی این محلات برداشته شد .و با نگاه جدیدی که  به این مناطق داشتیم ،دریافتیم که  این سه شاخص کالبدی ، روش مناسبی برای شناسایی بافت های فرسوده نیستند .

مدیرعامل  شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران تصریح کرد : از آنجا که نیاز به رویکرد جدید و آسیب شناسی در این محدوده ها حس می شد ، موضوع  در شورای عالی شهرسازی طرح شد و منجر به  مصوبه ای شد که نتیجه این ماموریت، تدوین شیوه نامه نو برای توصیف بافت های فرسوده شد که به سیاست بازآفرینی شهری تغییر نام داد.

وی در ادامه سخنانش به نگارش شیوه نامه تعیین محدوده ها و محلات ناکارآمد شهری اشاره کرد و افزود:  خانم دکتر سپیده شفائی مشاوری پیشرو در این عرصه هستند و با تلاش و توانایی و علم بالا ماموریت ارائه رویکرد جدید را قبول کردند که این رویکرد و شیوه نامه جدید می تواند راهی جدید برای مواجهه با این محلات و محدوده ها را  باز کند.

دکتر ایزدی ادامه داد: با ارائه این رویکرد و شیوه نامه جدید منتظردریافت نظرات و پیشنهادات مشاوران، کارشناسان، اساتید و دانشجویان در این خصوص هستیم تا با مطالعه این نقطه نظرات و پیشنهادات ، آخرین ویرایش ها ی لازم را انجام دهیم و بتوانیم این سند را به عنوان شیوه نامه ای که می تواند تعریف روشن و جامع از محلات و محدوده های ناکارآمد شهری و شیوه های مواجه با این محدوده ها را داشته باشد به  تصویب رسانده و به همه مشاوران ابلاغ کنیم.