نشست اول از محور دهم با عنوان «تدوین برنامه ارتقاء کیفیت زندگی در مرکز تاریخی شهر تهران» برگزار شد.

نشست اول از دفتر دهم سلسله نشست های موضوعی شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران  با عنوان «تدوین برنامه ارتقاء کیفیت زندگی در مرکز تاریخی شهر تهران» روز سه شنبه مورخ هشتم تیر ماه 95 از ساعت 14 با سخنرانی آقایان مهندس عابد ملکی(شهردار منطقه12) و دکتر علی محمد سعادتی(قائم مقام شهردار منطقه 12) و با حضور آقایان دکترسید محسن حبیبی و دکتر علی غفاری به عنوان اعضای پنل در سالن اجتماعات شرکت مادر  برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر ایزدی ضمن سپاس از حضور شرکت‌کنندگان به معرفی سخنرانان پرداختند.

سپس آقایان مهندس عابدی و دکتر سعادتی موضوع ارتقاء کیفیت زندگی در مرکز تاریخی شهر تهران با رویکرد توسعه گردشگری را تبیین کردند. آنها با نمایش فیلم کوتاهی در راستای اقدامات مربوط به موضوع مذکور، به ارائه پرداختند.

مهندس عابدملکی سخنرانی خود را اینگونه آغاز کرد: از آنجا که امروزه منطقه 12 شهر تهران، (مهمترین منطقه اقتصادی تهران) تبدیل به مهمترین منطقه آسیب­ پذیر شهری شده است، راه برون رفت مشکلات حاکم، تغییر نگرش به موضوعات و مسائل موجود می­باشد.

منطقه 12 در مقام هسته تاریخی کلانشهر تهران در جایگاه اتصال دوران کهن و مدرن، بازار به عنوان قلب تپنده اقتصادی و اماکن ارزشمند تاریخی و مذهبی به عنوان مهمترین جاذب جمعیت گردشگر در خود است. در این راستا با بهره­‌گیری از رهنمودهای شهردار محترم تهران و با اتکا به راهبردها و سیاست­های برنامه برنامه های فرادست شهر تهران ،طرح ارتقاء کیفیت زندگی در مرکز تاریخی تهران با رویکرد توسعه گردشگری و زیست مومنانه تدوین گردید.

سپس تأکید کرد: برنامه ارتقا کیفیت زندگی در مرکز تاریخی تهران در واقع زمینه ساز شناخت و تجویز ماهیت و اولویت بندی اقدامات عملیاتی در حوزه های کالبد شهری وانظباط شهری است،آنگونه که ویژگیها و تمایزهای محلات و عرصه های زیستی کاملا درآن لحاظ گردیده و پاسداشت از میراث ملموس و معنوی به عنوان رویکرد کلان همه اقدامات قرار گیرد.

در ادامه ایشان با اشاره به اینکه بافت تاریخی تهران دچار بیماریست، روشهای درمان زیر را پیشنهاد داد:

-        تمثیلی از یک عمل جراحی(زمانبر، میزان جراحت بالا و توأم با ریسک)

-        تمثیلی از طب سوزنی(طب سوزنی شهری)

سپس دکتر سعادتی ضمن معرفی منطقه 12، محدوده، ویژگی‌ها، مراکز مهم تاریخی، به تببین مهمترین چالش‌های قلب تاریخی تهران پرداختند:

         ظهور راسته های فعالیت نامتجانس با هویت کسب و کار و نزول شان و جایگاه مرکز فعالیت شهرتهران

         غلبه تجارت بر سکونت و افول سرمایه های اجتماعی در بافت تاریخی تهران

         عدم تطبیق کالبد با تحول سبک زندگی در چند دهه اخیر

         بروز الگوهای ساخت و ساز نامناسب با بافت هویتمند و با ارزش تاریخی شهر تهران

         تشدید جابجایی ساکنان بومی بافت های تاریخی

         عدم نظارت اجتماعی شبانه و بروز بزهکاری و ناامنی

         کمبود خدمات هفتگانه (به استثنای خدمات مذهبی)

         مسئله تامین و توزیع نامتوازن زیرساخت های شهری

         کمبود فعالیت های گردشگری و تفریحی

         عدم پیش بینی شبکه امداد رسانی  و خدمات اضطراری

         نابسامانی جداره ها

         وجود سراها و باراندازهای تاریخی در بافت بازار  که در حال حاضر عمدتاً انبارهای کالا و  کارگاه های کوچک تولیدی بی هویت است.

پس از آن ضمن اشاره به تأثیرات توسعه کالبدی بر اقتصاد شهری از جمله افزایش کیفیت عرصه عمومی زندگی، افزایش سکونت و زندگی پذیری، کاهش سکونت و زندگی پذیری، رونق بازار ساخت و ساز  در عرصه خصوصی، به تشریح طرح ارتقاء کیفیت زندگی در مرکز تاریخی تهران در دو بخش کالبد شهری و انضباط شهری پرداختند.

ایشان ضمن اشاره به سیاستهای در نظر گرفته شده در زمینه‌های شهرسازی، معماری و زیرساخت شهری؛ خدمات و زیباسازی شهری؛ حمل و نقل و ترافیک شهری؛ اجتماع و فرهنگ شهری در اسناد فرادست، سطوح برنامه‌ریزی و اقدام را اینگونه برشمردند: اقدامات محله‌ای، اقدامات منطقه‌ای و اصلاح اسناد فرادست.

دکتر سعادتی ضمن تأکید بر لزوم پایش، بازبینی و اصلاح طرح تفصیلی محلات، به تبیین نقش دفاتر نوسازی محلات در راستای جلب مشارکت مردم پرداخت. و اذعان داشت: منطقه 12 دارای 8 دفتر تسهیلگری نوسازی در سطح منطقه می باشد.

در ادامه ایشان اقدامات و الویتهای منطقه 12 را به شرح زیر برشمرد:

-        اقدامات اجرایی(در 10 محله):کف‌سازی معابر، ساماندهی محورها و مرکز محلات، پیاده‌راه سازی، توسعه فضای سبز عمومی، پارکینگ، احیای ابنیه ارزشمند تاریخی و ...

-        اقدامات اجتماعی: از طریق برگزاری رویدادها، تدوین بسته‌های تشویقی، خدمات ورزشی رایگان، پایش سلامت کودکان و ...

پس از آن سعادتی با اشاره به فرآیند اقدامات حمل و نقل و ترافیک از جمله ساماندهی حاملان بار، چرخ دستی‌ها، باراندازها، وانت بارها، توسعه سیستم‌های هوشمند، نمادسازی خط سفید، ساماندهی موتورسیکلت، فرآیند اقدامات کالبدی را تشریح کرد:

-        بهسازی و ساماندهی خیابان 30 تیر، پامنار، منوچهری، گذر امامزاده یحیی، بازارچه طرخانی؛

-        بازنمایی دروازه‌های تهران قدیم(دروازه دولت، عبدالعظیم، شمیران، غار) ؛

-        بازسازی بوستان‌های محله شهید هرندی(زندگی)؛

-        بازسازی بازارچه عودلاجان از کوچه حکیم تا سه راه جواهری؛

-        بهسازی گذر حاجیها از خیابان پامنار به طرف بازارچه عودلاجان؛

-        مرمت ابنیه با ارزش بافت تاریخی تهران(حمام نواب، خانه دبیرالملک)؛

-        بازسازی سرای کاظمی؛

-        مرمت و بازسازی کاروانسرای خانات؛

-        مرمت و بهسازی راسته بازارها؛

-        اجرا و مرمت سر درهای ورودی بازار.

وی با اشاره به آغاز فرآیند اقدامات خدمات و زیباسازی شهری در منطقه 12 تهران با استفاده از جداره‌سازی، نورپردازی اماکن مهم، پاکسازی جداره‌ها، طراحی مبلمان مناسب بافت تاریخی، مدیریت پسماند، طرح جهادی نگهداشت محلات و فستیوال باغ شهر تهران به سخنرانی خود پایان داد.

پس از ارائه آنها اعضای پانل و شرکت کنندگان به پرسش و پاسخ و ارائه نظرات خود پرداختند و مقرر گردید جلسه بعدی با همین موضوع در روز سه‌شنبه 22 تیرماه برگزار گردد.