نشست دوم از دفتر پنجم سلسله نشست‌های موضوعی شرکت مادر با موضوع "برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای استفاده مجدد از ساختمان‌های ارزشمند با بررسی تجارب خانه هنرمندان، هتل خانه ایرانی کاشان، مجموعه چلپی اوغلو، موزه قصر" برگزار شد.

 

نشست دوم از دفتر پنجم سلسله نشست‌های موضوعی برگزارشد.

نشست دوم از دفتر پنجم سلسله نشست‌های موضوعی با محور "بهره‌برداری مجدد از ساختمانهای ارزشمند" و موضوع "برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای استفاده مجدد از ساختمان‌های ارزشمند با بررسی تجارب خانه هنرمندان، هتل خانه ایرانی کاشان، مجموعه چلپی اوغلو، موزه قصر" با سخنرانی آقایان مهندس نیکبخت، مهندس شافعی، مهندس مظفری و خانم مهندس بلوچ و با حضور آقای دکتر ایزدی به عنوان دبیرعلمی و آقای دکتر مختاری به عنوان عضو پانل در تاریخ 28 اردیبهشت ماه 1394 ساعت 14 در سالن اجتماعات شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران برگزار شد.

ابتدا آقای مهندس شافعی به بیان تجربه خانه هنرمندان پرداختند که طرح بازسازی آن متعلق به سال 1379 می‌باشد. این طرح شامل بازسازی سالن‌های همایش، کفسازی و ... می‌باشد که هزینه‌ آن 250 میلیون تومان شد. ایشان در ادامه به رنگ‌هایی که در طرح بازسازی اعمال شد، اشاره کردند که شامل زرد، نارنجی و گلبه‌ای (رنگ بافت) بودند. سپس به طرح توسعه خانه هنرمندان در سال 1389 پرداخت که در آن، نما از لحاظ سازه‌ای با مجسمه‌های حیاط باغ هنرمندان هم‌خوانی دارد.

پس از آن آقای مهندس نیکبخت به تبیین مرمت و احیای خانقاه چلبی اوغلو در سالهای 1379-1385 پرداخت. ایشان نگاهی گذرا به پیشینه تاریخی بنا داشتند که این بنا به سال 730 هجری قمری بازمی‌گردد و متعلق به نوه مولاناست. ایشان اذعان داشت که این بنا در سال 1373 برای اولین بار توسط میراث فرهنگی مرمت شد. سپس به چند نمونه از عملیات مرمتی اشاره کرد که شامل تلاش برای نمایان کردن خطاهای مرمتی در گذشته برای خواناسازی معماری بنا، بازگردانیدن ستون‌های مفقوده بنا از محلی دیگر و ... می‌باشد. در ادامه مهندس نیکبخت برنامه‌ریزی‌هایی که برای طرح احیای این خانقاه انجام شده بود را مطرح کرد که در آن شناخت طیف کاربران و نیازهای آنان(گردشگران، دانشجویان، اساتیدو پیروان طریقت)، بررسی ویژگی فضاها و قابلیت‌های بهره‌برداری و تهیه برنامه فیزیکی طرح، از الویت‌های برنامه‌ریزی طرح احیاء بود. سپس وی به ارائه طرح‌های احیاء که شامل طراحی عناصر الحاقی، تجهیزات، تأسیسات، معماری داخلی، دکوراسیون، فضاهای باز داخلی و خارجی، پارکینگ و محوطه‌سازی که بصورت پرتابل و پیچ و مهره‌ای انجام شده بود، پرداخت. مهندس نیکبخت تأکید کرد رنگ‌های استفاده شده در این طرح همه اورجینال و طبیعی هستند. ایشان در پایان ارائه خود به طرح مسکن مهر که متاسفانه در حریم درجه 1 این بنای ارزشمند در سال 1389 ساخته شد و اتفاقات اسف‌ ناکی که برای این خانقاه ارزشمند افتاد، اشاره کرد.

خانم مهندس بلوچ در این نشست به ارائه مرمت خانه ایرانی کاشان پرداخت. این خانه بیش از 200 سال قدمت دارد و در سال 1379 ثبت ملی شده است. ایشان ضمن اشاره به عملیات حفاظتی روی خانه ایرانی، به آسیب شناسی آن پرداخت. در ادامه با ارائه مطالعات کالبدی بنا، به تبیین ویژگیهای مقاوم سازی، استحکام بخشی و مرمت بنا پرداخت. سپس مهندس بلوچ به  بیان ویژگیهای طرح احیاء از جمله استفاده از کامپوزیت جهت مقاوم سازی، اجرای شبکه ناکشی، استفاده از نیروهای متخصص محلی و اجرا به شیوه سنتی، ترویج فرهنگ توجه به بناهای تاریخی و پی بردن به ارزشهای فنی، فرهنگی و اقتصادی، تغییر کاربری این بنا و تبدیل آن به یک واحد اقتصادی باعث ترغیب و توجه سرمایه‌گذاران و...  پرداخت. ایشان در پایان سخنرانی خود با تاکید بر اینکه در فضاهای داخلی این بنا از صنایع دستی ایران استفاده شده، گفت اقامتگاه خانه ایرانی با 5 مجموعه متفاوت اقامتی، کاشان را به یک مقصد گردشگری تبدیل کرده است.

آقای مهندس مظفری به بیان تجربه زندان قصر پرداخت که متعلق به دوره تاریخی 1789-1978 می‌باشد و از دوره فتحعلی شاه تا رضاشاه شاهد تاریخی ایران(200 سال) بوده است. ایشان با بیان تحولات صورت گرفته در دوره‌ی هریک از شاه‌های قاجار و پهلوی، به زندانیای نامی که در این بنا زندانی بودند، اشاره کرد. سپس به ارائه طرح مرمت این بنا پرداخت که در آن سعی شد از روی اسناد و مدارک موجود، تمامی قسمت‌ها عین به عین ساخته شود و کلیت پلان که به شکل دو ضربدر در کنار هم بود، حفظ شود چراکه این طرح قابلیت الحاق به بنای خوبی دارد. در پایان ایشان اصطلاحات زیر هشت و آب خنک خوردن را متعلق به این بنا دانست و به پیشینه تاریخی آن اشاره کرد.

آقای دکتر مختاری به عنوان عضو پانل، تصریح کرد برای نتیجه از دفتر پنجم سلسله نشست‌های موضوعی باید تمی تعریف شود که در آن هویت شهرهای تاریخی‌مان حفظ شود. ایشان با اشاره به تجربه‌های موفقی که مطرح شد، گفت برای دستیابی به موفقیت، این روند باید ادامه دار باشد اما همیشه اینگونه نبوده و برخی از این عزیزان نتوانستند کار خود را  ادامه دهند.

آقای دکتر ایزدی به عنوان دبیر علمی این نشست ضمن تشکر از سخنرانان، تأکید کرد ما باید از این تجربه‌های ارزشمند در محیط آکادمیک بهره‌مند شویم و لازمه آن مدون کردن سند و قاعده‌ای روشن می‌باشد چراکه با وجود مبانی نظری بسیار زیاد و ارزشمندی که سالها بر روی آن کار شده است، هیچ چارچوب و شرح خدماتی  برای مواجهه با آثار تاریخی وجود ندارد که امید است خلاًها شناسایی و برای پر کردن آنها تلاش شود.