نشست سوم از دفتر پنجم با بررسی تجارب صندوق احیاء، مجموعه سعدالسلطنه، باغ موزه قصر و باغ فردوس، با سخنرانی آقایان مهندس ایروانی، مهندس تشکری‌نیا و مهندس خزائلی با حضور آقای دکتر ایزدی در تاریخ 4 خرداد ماه 1394 ساعت 14 برگزار شد.

 

نشست سوم از دفتر پنجم سلسله نشست‌های موضوعی شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با محور"بهره‌برداری مجدد از ساختمان‌های ارزشمند" و با بررسی تجارب صندوق احیاء، مجموعه سعدالسلطنه، باغ موزه قصر و باغ فردوس، با سخنرانی آقایان مهندس ایروانی، مهندس تشکری‌نیا و مهندس خزائلی با حضور آقای دکتر ایزدی به عنوان دبیرعلمی جلسه در تاریخ 4 خرداد ماه 1394 ساعت 14 در سالن اجتماعات شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران برگزار شد.

ابتدا آقای دکتر ایزدی، با اشاره به موضوع نشست‌های پیشین، تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای این دوره از نشست‌ها اینگونه است که موضوع "بهره‌برداری مجدد از ساختمان‌های ارزشمند" از سه دیدگاه طراحان، مدیران و بهره‌برداران بررسی می‌شود و امروز دیدگاه مدیران را با حضور مدیران باسابقه خواهیم داشت.

آقای مهندس تشکری‌نیا با تأکید بر لزوم بازتعریف مرمت و برگرداندن بناها به چرخه حیات، گفت: بنا براساس نیاز ایجاد می‌شود و کسانی که تشخیص نیاز می‌دهند، نیاز را تعریف می‌کنند و هر زمان نیاز از بین رود، آن بنا مرده است.

مهندس ایروانی مدیر عامل صندق احیاء، ضمن اشاره به تاریخچه صندوق احیاء که در سال 1385 تشکیل گردید، به بیان مأموریت‌های صندوق احیاء که شامل تعیین کاربری متناسب و اعطای مجوز بهره برداری از اماکن دولتی و غیر دولتی قابل احیاء، الگوسازی احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی با مشارکت بخش غیردولتی، حمایت از مالکان بناها و اماکن تاریخی فرهنگی و مشاغل مرتبط و جریان سازی احیاء در کشور و پایش احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی - فرهنگی است، پرداخت. سپس به دستاوردهای صندوق احیاء در راستای مأموریت‌ها پرداخت  که از جمله آنان تهیه سند احیاء و بهره برداری از امکان تاریخی فرهنگی، تشکیل آرشیو مبتنی بر شناسایی اماکن دولتی قابل احیاء، تهیه و تدوین ماتریس کاربری های مجاز و متناسب برای احیاء و بهره برداری، برگزاری همایش شناخت و معرفي مزيت­ها و ظرفيت­هاي احياء و بهره­برداري از اماكن تاريخي و فرهنگي و تهیه مجموعه سه رنگ احیاء است.

مهندس ایروانی با اشاره به ضرورت تعیین کاربری متناسب و اعطای مجوز بهره برداری از اماکن دولتی و غیر دولتی قابل احیاء، به فرآیند تعیین کاربری متناسب برای اماکن تاریخی قابل احیاء با مالکیت دولتی و خصوصی اشاره کرد سپس به بیان عملکرد صندوق احیاء مرتبط با تعیین کاربری متناسب پرداخت. ایشان ایجاد انگیزه در مردم، توسعه دانش، اشتغالزایی و ایجاد توازن و تعادل اقتصادی بین بازار احیاء و نوسازی را از ضرورت های الگوسازی احیاء بناهای تاریخی با مشارکت بخش غیردولتی دانست. وی در ادامه به تبیین عملکرد صندوق احیاء مرتبط با الگوسازی احیاء و بهره برداری، طرح حمایت از مالکان و مشاغل مرتبط، پایش احیاء و بهره برداری، پرداخت. مهندس ایروانی ضمن اشاره به چالش‌های احیاء و بهره برداری اماکن تاریخی فرهنگی، به معرفی بناهای ارزشمند از جمله عمارت شاپوری شیراز، خانه عامری‌های کاشان، هتل لاله یزد، باغ نمیر صدری تفت، عمارت مسعودیه تهران، کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین، خانه مستوفی شوشتر، کاروانسرای شاه عباسی کرج، هتل آپادانا تخت جمشید، مجموعه خانه‌های فهادان یزد و ... پرداخت.

پس از آن مهندس خزائلی به تجربه مدیریت و بهره برداری از مجموعه تاریخی سعداللطنه پرداخت. ایشان ضمن اشاره به تاریخچه این مجموعه که بالغ بر 130 سال و 3 هکتار مساحت دارد، به تقسیم بندی فضایی مجموعه سعدالسلطنه پرداخت. سپس به طرح ها و اسناد راهبردی احیاء مجموعه تاریخی سعدالسلطنه  از جمله طرح مرمت مجموعه تاریخی سعدالسللطنه - مهندسان مشاور نقش جهان پارس، طرح راهبردي مرمت و تکمیل طرح احیاي مجموعه سعدالسلطنه- دانشگاه علم و صنعت ایران ، مصوبه شورای راهبردی احیای بنای تاریخی سعدالسلطنه-18/8/88، طرح احیای فرهنگی سعدالسلطنه- علی اصغر حمزه ای و طرح توجیهی تبدیل حوزه فراگیر مجموعه سعدالسلطنه به مرکز تجاری شهری- گروه شرکت‌های نگین پرداخت. مهندس خزائلی ضمن بیان کاربری و فعالیتهای پیشنهادی مجموعه سعدالسلطنه در طرح احیا با رویکرد فرهنگی، به بررسی مراکز و محورهای مهم شهر و مقایسه با بخش بازار پرداخت و پلان مدیریت و بهره برداری از مجموعه سعدالسلطنه، تحلیل وضعیت بهره برداری از راسته وزیر و فعالیتهای مستقر شده در این راسته را ارائه کرد. در پایان ایشان به برگزاری رویدادها و رخدادهای فرهنگی در مجموعه سعدالسلطنه شامل رویدادها و جشنواره ها، برنامه های رسانه ای، یادبودها، همایش ها و نشستها اشاره کرد و تأکید کرد رسالت سازمان نوسازی تبدیل سعدالسلطنه به ویترین شهر قزوین از طریق فعالیت های بومی و خاص بود.

در پایان جلسه پرسش و پاسخ و نقد و بررسی برگزار شد و سخنرانان به سؤالات شرکت‌کنندگان پاسخ گفتند.