پنجاه و هشتمین نشست تخصصی با موضوع "روایت سه نوآوری اجتماعی بزرگ؛ درس آموخته‌هایی برای سیاست‏گذاری در ایران" برگزار شد.

پنجاه و هشتمین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران برگزار شد.

پنجاه و هشتمین نشست تخصصی با موضوع "روایت سه نوآوری اجتماعی بزرگ؛ درس آموخته‌هایی برای سیاست‏گذاری در ایران" در روز دوشنبه 4 آبان‌ماه 1394 ساعت 14 الی 16برگزار شد.

این نشست با سخنرانی جناب آقای علی بابایی، کاندیدای دکترای مدیریت دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگر در زمینه نوآوریهای اجتماعی، و حضور آقایان دکتر سعید اسلامی(استاد دانشگاه و عضو هیات مدیره شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران) و مهندس جسیم مصطفوی(رئیس موسسه توانمندسازی کاردوک و معاون موسسه بین‌المللی توسعه خدمات مالی خرد تاک) به عنوان اعضای پانل برگزار شد.

آقای دکتر بابایی در این نشست به طرح موضوعات زیر پرداختند:

-        تأسیس بانک گرامین توسط محمد یونس در بنگلادش و اعطای وام خرد به حدود هشت میلیون فقیر بنگلادشی( اکثرا زن و بدون هرگونه وثیقه‌گذاری با نرخ بازپرداخت حدود 100 درصد) که باعث تغییرات اجتماعی بزرگ در زندگی وام گیرندگان و خانواده‌های آنها شد و مفهوم کسب و کار اجتماعی دگرگون شده و تحولی شگرف در تعریف فقر شکل گرفت. این مدل انقلابی بود در رفع فقر در بنگلادش.

-        بزرگترین جهش اقتصادی تاریخ در چین از دهه 1980 تاکنون که باعث نجات بیش از 630 میلیون نفر از مردم چین از فقر و کاهش نرخ فقر از 82 درصد در دهه 1980 به حدود 10 درصد در حال حاضر شدکه در تاریخ بشر بی­سابقه بوده است. لازم به ذکر است سهم عمده‌ای از این معجزه اقتصادی چین، حاصل تلاش بنگاه‌های بخش خصوصی این کشور بود و حقایق تاریخی نشان می‌دهند که دولت کمونیستی چین، هرگز کمترین اعتقادی به بنگاه‌های خصوصی نداشته است.

-        آشوکا به عنوان بزرگترین سازمان تغییرات اجتماعی-فرهنگی که انسانهایی را برای تعویض صنعت ماهیگیری پیدا می‌کنند.

ایشان خاستگاه استراتژی را در جوانه‌های پایین به بالا و توسط کارآفرینان اقتصادی-اجتماعی دانست و علت آن را ماهیت ذاتی استراتژی تلقی کرد که این مهم در گروی خلاقیت، یادگیری و آزمون و خطای بسیار و شناخت عمیق و نزدیک واقعیات صورت می‌گیرد.

دکتر بابایی اذعان داشت واقعیتی که امروزه با آن روبرو هستیم این است که برخی از بخش‌های جامعه(که آنها را کارآفرینان اقتصادی-اجتماعی می‌نامیم) به خاطر تماس از نزدیک و شناخت عمیقی که ازمحیط دارند، به خاطر خلاقیتی که دارند، و یا به خاطر فرصت یادگیری و آزمون و خطایی که دارند، به استرتژی‌های بزرگی دست می یابند که دیگران (به خصوص برنامه‌ریزان مرکزی) از عهده خلق آنها عاجزند.

وی در پایان تأکید کرد مطالعات تاریخی صورت گرفته بر روی استراتژی‌ها و تغییرات بزرگ یا برخاسته از تلاش کارآفرینان و شبکه بین آنها بوده است یا برخاسته از شبکه شکل گرفته بین کارآفرینان بخش دولتی و کارآفرینان بخش اجتماع!

مهندس جسیم مصطفوی، رئیس موسسه توانمندسازی کاردوک و معاون موسسه بین‌المللی توسعه خدمات مالی خرد تاک، ضمن اشاره به همکاری و همیاری سازمان بهزیستی و بانک کشاورزی، تجربیات چندین ساله خود در زمینه اعطای وام‏های خرد را توضیح دادند. وی اشاره نمود بومی نمودن تجربیات نوآوری‏های اجتماعی جهان در ایران حاکی از مناسب بودن تعریف گروه‏های 15 الی 25 نفره به منظور پایداری فعالیت‏هاست. این وام‏ها به گروه و نه فرد بدون وثیقه اعطا می‏گردد البته منظور از وثیقه چک، سفته و ... است و به نوعی می‏توان گفت وثیقه اجتماعی است زیرا گروه‏ها بر مبنای توانمندی‏هایشان توسط نماینده بانک امتیاز می‏گیرند.هم اکنون 20هزار نفر از این خرده وام‏ها توانمند شده‏اند که نرخ بازگشت وام‏ها نیز 100% می‏باشد و در این بین 19 هزار وام نیز درون گروه‏ها با میانگین 300هزار تومان به یکدیگر داده شده است.

در آخر وی بر سه موضوع زیر تأکید نمود:

-        با توجه به تجارب جهانی و داخلی به افراد کم‏توان نیازی نیست وام کم بهره داد و در صورت وجود توان مالی دولت می‏توان مبالغی را صرف زیرساخت‏ها نمود.   

-        بر چگونگی مصرف وام توسط گروه‏ها نیازی نیست بانک نظارت داشته است و باید به این گروه‏ها اعتماد نمود. بدین ترتیب از هزینه نیروهای انسانی بانک نیز کاسته می‏گردد.

-        وام‏ها باید تقاضا محور اعطاءگردند.

سپس جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و شرکت کنندگان به بحث و گفتگو پرداختند.