پنجمین نشست از دفتر هفتم سلسله نشستهای موضوعی شرکت مادر با موضوع «دستور کار 21 محلی در قزوین» برگزار شد.

این نشست در خصوص مروری بر تجربه‌های بهسازی و نوسازی مسکن در ایران با عنوان «دستور کار 21 محلی در قزوین» در روز دوشنبه مورخ 28 دی‌ماه 94 از ساعت 14 با سخنرانی آقای مهندس مانی‌فر و با حضور آقایان دکتر علاء‌الدینی، دکتر مقدم و مهندس محمدزاده به عنوان اعضای پنل و آقای دکتر صرافی به عنوان دبیر علمی نشست در محل سالن اجتماعات شرکت مادر تشکیل شد.

در ابتدا جناب آقای مهندس مانی‌فر ضمن بیان مقدمه‌ای درخصوص مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، شاخص‌های شناسایی بافتهای فرسوده شهری و نواقص آن را بیان نمود.

ایشان با تأکید بر پیشرو بودن قزوین گفت: دستور کار 21 محلی اسکان بشر ملل متحد برای اولین و تنها شهر کشور برای قزوین تهیه شده و همچنین قزوین اولین شهری بوده که برنامه cds را تهیه و تدوین نموده است.

مانی فر با بیان اینکه دستور کار 21 محلی یک تفکر است گفت: خوشبختانه امروز این تفکر در سطح کشور فراگیر شده و به طور روز افزون مجموع مدیریت شهری را در راستای کیفیت بخشی به زندگی شهروندی سوق می‌دهد.

وی در خصوص استفاده از واژه بافت فرسوده عنوان کرد: به کار بردن این واژه برای هرکدام از بافت‌های دارای پیشینه‌ای ارزشمند و قدمتی تاریخی درست نبوده و میتوان نام‌های دیگری برای این بافت‌ها درنظر گرفت مانند بافت‌های تاریخی واجد ارزش یا بافت‌های هدف.

ایشان موضوعات کلیدی در توسعه قزوین را اینگونه برشمرد: فرهنگ، هنر، محیط، اقتصاد، کاربری زمین، ورزش، جامعه، گردشگری، تأسیسات زیربنایی، آموزش، بازیافت، مدیریت بحران، جوانان، برنامه‌ریزی وکیفیت اسکان.

ایشان با مقایسه نمونه ای از طرح ها و برنامه های دستور کار 21 با اصول و راهبردهای سند ملی، به چگونگی پیشبرد توسعه پایدار در شهر قزوین و گسترش پروژه در شهر بر اساس اولویت پرداخت.

مدیر کل راه و شهرسازی قزوین ضرورت نیاز به مشخص نمودن یک محله به عنوان پایلوت را در برنامه دستور کار 21 الزامی دانسته و افزود: محله دیمج ازبناهای تاریخی و جدید تشکیل شده است که بناهای موجود در این محله که دارای سابقه حداقل 500 ساله است حداکثر 2 قرن قدمت دارد.

ایشان مشکلات موجود در محله را پس از نظرسنجی از مردم محل اینگونه برشمرد:

-        کمبود فضای سبز

-        پارک خودروهای اهالی بازار در این محله و محدود نمودن فضاهی رفت و آمد و عدم امکان حضور خودروهای آتش نشانی و اورژانس در زمان وقوع حادثه

-        عدم وجود سطل زباله مکانیزه

-        عدم وجود امکانات کافی برای اهالی و اجاره خانه ها به افغانی ها

-        ورود فاضلاب برخی از منازل به داخل کوچه ها

وی  ادامه داد: پیشنهاد معرفی موزه تاریخ و تمدن جهان اسلام در مسجد مدرسه صالحیه، خانه ارتباطات محله برای خانه موینی، هتل محله دیمج و مرکز گسترش فرهنگ اسلامی برای خانه اسدی و خطیبی، مرکز توسعه اقتصاد خانگی برای خانه یزدی و خانه شناخت هم در خانه بهشتی از جمله موارد برنامه‌ریزی شده در دستور کار 21 بوده است.

ایشان در پایان پیشنهادات زیر را مطرح کرد:

-        با عنایت به اینکه می بایست برای استان قزوین سند بازآفرینی تهیه شود و با عنایت به اینکه دستور کار 21 مطالعات دقیقی در شهر قزوین انجام داده است. پیشنهاد می شود دستور کار 21 محلی قزوین پس از بازبینی و به روز شدن به عنوان سند بازآفرینی استان تا افق 1404 معرفی شود.

-         پیشنهاد می شود دستور کار 21 محلی به محوریت شهرداری و با همراهی سایر دستگا ههای اجرایی ذیربط اجرایی شده و این دستگاه ها موظف شوند تا بخشی از اعتبارات خود را به اجرایی نمودن اهداف مرتبط با این دستور کار در محله دیمج به عنوان پایلوت متناسب با فعالیت آن حوزه، اختصاص دهند.

 

آقای مهندس محمد زاده با اشاره به اینکه ارائه سند مذکور با صرفه زمان و انرژی مضاعفی همراه بوده است، افزود: با توجه محلی بودن دستور کار 21 قزوین، بایستی شأن نزول این پروژه در قزوین و نحوه حضور مشاور خارجی در آن مشخص گردد.

آقای مهندس مقدم ضمن اشاره به بازدید از محله دیمج و تأکید بر لزوم اعتمادسازی در آن، تصریح کرد: مسئله مشارکت حقیقی تنها از راه توزیع پرسشنامه بین مردم اتفاق نمی‌افتد و نیازمند مشارکت واقعی مردم از تهیه برنامه تا اجرا و نظارت است که اولین اقدام برای رسیدن به این مطلوب، آموزش مردم برای شناخت حقوق شهروندی است.

آقای دکتر علاءالدینی با طرح مسأله‌هایی از جمله صحت تأیید این فعالیت از نگاه سازمان ملل، چگونگی اجرای اصول مطرح شده در فرایند توسعه شهری قزوین و ساختار برنامه‌ریزی شهری ایران، به لزوم وجود مشارکت دموکراتیک در تمامی مراحل طرح تأکید کرد.

آقای دکتر صرافی دبیر علمی این نشست، مهم ترین ویژگی این سند را بهره گیری از یک الگوی تصویب شده جهانی عنوان کرد و گفت: اینکه چنین جلساتی در یک سازمان دولتی تشکیل می‌شود و مسئولان تهیه طرح به سادگی آن را ارائه می‌دهند تا مورد نقد و بررسی قرار گیرد، بسیار ارزشمند است.

ایشان طی کردن فرآیند مشارکت مردمی(از مقیاس خرد) در تهیه سند ارائه شده را از ویژگی‌های مهم دستور کار 21 دانست و تأکید کرد تمهیدات انجام شده جهت قانونمند کردن این دستور در صورت پایداری می‌بایست در سطح کشور ادامه پیدا کند.

سپس جلسه پرسش و پاسخ با شرکت‌کنندگان برگزار شد و سخنران به سؤالات شرکت‌کنندگان پاسخ گفت.

خانم دکتر عرفانیان سلیم در پایان نشست تأکید کرد: برنامه‌ریزی نشست‌های تخصصی موضوعی، به‌منظور طرح مسئله برنامه‌ریزی شده و تلاش بر این بوده است که تمامی موضوعات مطرح شده در یک جامعه تخصصی طرح و مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا راهکارهای بهتری استخراج شود.