wrapper

نشست‌ و همایش‌

سومین نشست از محور اول توانمند سازی با موضوع " تجربه‌های موفق اجرایی در سکونتگاه‌های غیر رسمی همدان،کردستان وکرمانشاه برگزار شد.

 

 با همکاری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و دانشگاه هنر دانشگاه تهران نشست علمی تخصصی شهر اسلامی ایرانی ،از مجموعه نشست‌های جشنواره پژوهش و نوآوري در مدیریت شهري با حضور  خانم‌ها دکتر پروین پرتویی، دکتر میترا حبیبی، مهندس هودسونی و آقایان مهندس سید‌محمد بهشتی و پروفسور کتان ‌وای‌دایا  به عنوان اعضای پانل و جمعی از اندیشمندان ، اساتید ، دانشجویان و علاقمندان در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد .

در ابتدای این نشست مهندس سید محمد بهشتی شیرازی، عضو هيئت علمي مرکز آموزش عالي ميراث فرهنگي و رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي شد به عنوان اولین سخنران این نشست، شهر را بزرگترین دستاورد بشر معرفی کرده و اذعان داشتند همواره در طول تاریخ شکل‌گیری شهرهای ایرانی، نسبت تنگاتنگی میان عمارت‌کردن و عدالت وجود داشته‌است.

سپس با تشریح معنای عدل-قرارگیری هر چیزی در جای خود- اظهار داشتند که تجربه‌ی تاریخی ما در شهر، نشانگر این است که همواره "جای"‌ها را درست به‌جا ‌می‌آورده‌ایم. متوجه ذووجهین‌بودن محیط بوده‌ایم و متناسب و فراخور آن عمل کرده‌ایم؛ و از دست رفتن جای‌ها در تمامی وجوه خود- با توجه به چند وجهی‌بودن محیط شهری- عاملی است که چالش‌های کنونی را موجب شده‌است.

رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي  گفت : با صحبت از شهر ایرانی- اسلامی، در واقع به تجربه‌ی تاریخی عمارت کردن در طول 1400 سال (از زمان ورود اسلام به ایران)  اشاره کرده‌ایم. در این دوران، به مسائل شهری از تمامی وجوه، از حیث مقیاس، مراتب محیطی، معنایی و ... اهمیت داده شده‌است و امروزه نیز اگر بخواهیم میان عدل و عمارت، همچون گذشته، نسبتی درست، برقرار شود، می‌باید همان نگاه حکمی به شهر، نسبت تنگاتنگ میان نظر و عمل، و آمیختگی و یگانگی وجوه مختلف را مدنظر قرار دهیم.

سخنران دوم نشست، خانم دکتر پرتویی، با اشاره به وجود مشترکاتی در ویژگی‌های شهرهای ایرانی، به تحلیل تحقیقی که چند سال پیش با عنوان "تداوم تاریخی در شهر و معماری ایران" انجام داده‌اند، پرداخته و دستیابی به حس‌مکان مشترک در شهرهای مختلف ایرانی را ناشی از وجود این عوامل مشترک دانستند و اظهار کردند که این مشترکات در طول تاریخ همواره تداوم داشته و شهرهای ایرانی را شکل می‌داده‌است.

رونق مبادلات تجاری و پرهیز از اقتصاد مصرفی؛ تبادل فرهنگی؛ اهمیت‌دادن به ارزش‌های معنوی و اخلاقی؛ حمایت حکمرانان از دانشمندان، متخصصان و هنرمندان؛ بهره‌برداری از طبیعت همراه با تبعیت از آن و احترام به آن و نهایتاً توجه و احترام به گذشته، شش عامل اصلی مشترک در شهرهای ایرانی بوده‌‌است.

ایشان در ادامه، با شرح هر یک از این عوامل، به نتایج مثبت وجود آن عامل در شهرهای قدیم و همچنین نتایج عدم توجه به آن، در زمان حاضر پرداخته و رعایت تمامی این عوامل در ترکیب با یکدیگر را، عامل اصلی شکل‌گیری، شکوفایی و سرزندگی شهرهای قدیم ایران عنوان کردند. سپس تأکید کردند که با اتکا به نتایج تحقیق مذکور، همواره بحث تداوم-توجه به ویژگی‌های اصلی شهرگذشته- و تغییر زندگی رو به آینده- باید در کنار هم دیده‌شود.

 خانم دکتر میترا حبیبی،  به عنوان سومین سخنران این نشست بحثی نوین در باب "قرائت شعرا از حکمت نظری در شهر" را آغاز نموده و اظهار‌داشتند در این تحقیق سعی شده تا با تفحص در متون ادبی، امکان وجود راه‌هایی برای ارتباط با مفاهیم شهری مستتر در علوم دیگر بررسی شود؛ به بیان دیگر، تلاشی در حوزه‌ی میان رشته‌ای شهرسازی با خوشه‌چینی از درخت تناور ادبیات.

ایشان، فلسفه و حکمت نظری را سازنده‌ی تمامی وجوه عملی زندگی انسان‌ها معرفی کردند و اذعان داشتند که خیال‌پردازی‌های صورت‌گرفته در باب شهر و شکل‌گیری آرمانشهرها همواره بخشی از فلسفه‌ی اندیشیدن به مسائل شهری را تشکیل داده‌است. ایشان همچنین با اشاره به ویژگی‌های یک آرمانشهر، پیوند شعر و فکر، نقش شعر در ادبیات و فرهنگ ایران، و بستری که شعر می‌تواند برای تفکر فراهم آورد، اظهار داشتند که شعر ایرانی، در ادبیات ایران‌زمین، از رسالت تاریخی خاصی برخوردار بوده و است. شعر ایرانی همواره ابزار و بستری برای انتقال معرفت و علوم به‌شمار‌آمده و با توجه به ویژگی‌های اخلاقی شاعران بزرگ ایرانی و مسئولیت پذیری آنها در قبال جامعه‌ی شهری، انتقال مسائل و مشکلات روز شهری، همواره بر عهده‌ی این قشر بوده و در اشعارشان نمود‌ یافته‌است.در ادامه نیز به تحلیل دیدگاه‌های پنج شاعر و فیلسوف بزرگ ایرانی- فردوسی، خیام، سعدی، مولانا و حافظ- در خصوص شهر و مکان شهری، از دیدگاهی پدیدارشناسانه به اشعارشان پرداختند و در خاتمه اظهار داشتند که اشعار شعرای نامی ایران، به دلیل قابل اعتماد بودنشان، به‌منظور استنتاج حکمت نظری که نهایتاً به خلق یک شهر می‌انجامد، بسیار درخور توجه است.

و پرفسور کتان وای‌دایا، به عنوان آخرین سخنران، مدیر دانشکده‌ی معماری و شهرسازی دهلی نو و مدیر مؤسسه‌ی NAVLشهر هند، شهرها را از آن جهت که منبع توسعه‌ی اقتصادی و استقرار میراثند، با اهمیت دانسته و با اشاره به سخنان دکتر پرتویی، شش اصل مشترک در شکل‌گیری شهرهای ایرانی را تأیید نموده و بر وجود این اصول در شکل‌گیری شهرهای هند چون دهلی‌نو و آگرا صحه گذاشتند. همچنین ایشان با اشاره به سخنان مهندس بهشتی در توجه به حفاظت از ارزش‌ها و میراث تاریخی به موازات توسعه، نیز تأکید داشتند و اذعان نمودند که این سیاست‌ها را باید در راستای اهداف اقتصادی دنبال نمود.

ایشان در ادامه عنوان داشتند که نهاد ملی یادمان‌ها در هند، در حال‌حاضر برنامه‌ریزی فضا و محیط اطراف ساختمان‌های با ارزش تاریخی را در دستور کار خود قرار داده‌است.

و در پایان نیز اظهار نمودند که استفاده از یک راه‌حل، برای تمامی شرایط موجه نیست و می‌بایست علاوه بر توجه به فرهنگ و احترام به طبیعت، در فرایند مدیریت شهری، مفاهیم اصلی چون توجه به اقشار ضعیف نیز در رأس کار قرار گیرد.

 در پایان نشست ، جلسه‌ی پرسش و پاسخ میان شرکت‌کنندگان و اعضای پنل برگزار گردید .

 

منبع : پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی   http://news.mrud.ir

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط با مدیرعامل

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today0
Yesterday968
Total632811

Visitor Info

  • IP: 54.226.4.91

1398-03-03

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir