wrapper

نشست‌ و همایش‌

پنجاه و یکمین نشست از مجموعه نشست‌های تخصصی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با موضوع نمایش فیلم " اینجا زور آباد است " در تاریخ 19 اسفندماه و در محل این شرکت برگزار شد.


 در این نشست آقایان دکتر پیران، دکتر محمد سعید ایزدی و سرکار خانم پروین قاسمی اعضای پانل را تشکیل می‌دادند. این فیلم که به کارگردانی آقای  منصور قاسمی و تهیه کنندگی خانم پروین قاسمی تهیه شده است به مرور جریان ساماندهی تپه زورآباد و اسکان غیررسمی در آن از نگاه ساکنان آن می‌پردازد. درجریان طرح ساماندهی تپه‌های زورآباد زمین‌های ساکنان بالای تراز 1800 خریداری و پاکسازی شده و از آن مکان به محله حصار شهر کرج منتقل شدند.

به اعتقاد دکتر پیران، سه چیز شهرها را  می‌سازد، لمپنیزم، فساد بسیار گسترده که نهفته در مافیای زمین و مسکن است و خشونت ناشی از مذکر بودن. جریانی که تخصص‌ها را به کناری رانده و در نتیجه تحقیق و دانشگاه را ضعیف تر و بی رمق تر کرده است.ایشان به ضرورت توجه به دیالکتیک سه گانه " جامعه‌ای بودن، تاریخی بودن و فضایی بودن " به طور همزمان اشاره کردند و به مغفول ماندن مقوله فضایی بودن، فضایی شدن و تولید فضا در این میان و لزوم توجه به آن تاکید کردند.

ایشان در توصیف سنت و مدرن که آن‌را نوعی واژگون اندیشیدن و واژگون نگاه کردن برشمردند، مدرن را به خوابی در پس یک بیهوشی ناشی از اصابت پتک تاریخ تشبیه کردند که در آخرین لحظات بیهوشی تنها یادی بریده بریده از آن پس از بیداری باقی مانده است. در این میان عجله تاریخی به ترجمه دیکشنری وار مفاهیم و واژگون سازی تعابیر منجر شده است. در این راستا به بیان مثال مفهوم "شهر" در مقابل "روستا" پرداختند. "تصور ایرانی از آباد نه به معنای ده، بلکه به معنای آبادی در مقابل بکر و رها است. امری که بررسی متون شاهنامه، تاریخ بیهقی و سندبادنامه بر آن مهر تایید می‌زند. درحالی که میان این دو مفهوم در غرب تضادی ریشه دار از دوران رم باستان تا معاصر وجود دارد که در ادوار مختلف صورت بندی های متفاوت یافته است".

فقدان نظریه و نظریه پردازی در دانش شهرسازی یکی دیگر از چالش‌هایی بود که دکتر پیران به تبیین آن پرداختند. به اعتقاد ایشان تپه زورآباد از قانون‌مندی‌های یکسانی در تولید فضا که بر سایر محلات شهر نیز حاکم است، تبعیت می‌کند. اما در علم فضایی و اجتماعی این‌ محله‌ها تکه تکه شده و مفاصل میان آن‌ها را فراموش کرده و شروع به تحلیل کرده ایم. نتیجه این امر آن بوده که مهاجرت را که هوشمندانه ترین اقدام انسان برای دستیابی به شرایط زندگی بهتر است را با تعابیری چون "مهاجرت بی رویه " ارزیابی و تحلیل کرده‌ایم. نگاهی که منشایی خرده بورژوایی دارد و اصالتاً نگران محدود شدن عرصه های خود در شهر است".

به اعتقاد دکتر پیران مهاجرت جانشین شورش دهقانی است زیرا که اگر دولت ها می‌توانستند درهای روستاها را ببندند و مانع مهاجرت‌های روستا به شهر شوند نتیجه اش صدها شورش دهقانی و یا ایجاد تبعات روانی برای ساکنان روستا می‌شد. ایشان به طرح این پرسش پرداختند که به راستی اگر 35 درصد از جمعیت تبریز 40درصداز جمعیت اراک و نزدیک به 36درصد از جمعیت تهران نمی توانستند خود مسکن خود را در شکل اسکان غیررسمی ایجاد کنند چه اتفاقی می افتاد؟. ایشان ضمن نقد جریان ساماندهی تپه زورآباد در دهه 70 محصول آن را نه حل مساله بلکه جا‌به جایی آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر و تکثیر آن در مکانی دیگر بر شمردند.

ایشان  راه حل را در بازگشت به مبانی مفهومی و از طریق آن به مبانی نظری و روش شناختی و بازاندیشی و بازگشت به زبان محلی و فولکلور و منابع باقی مانده به منظور  مفهوم سازی درست و صحیح دانستند. در این راستا به ضرورت ثبت تجربه نهادی، تشکیل کارگروه‌ها و برقراری ارتباطات مفصلی میان آن‌ها و همکاری با دانشگاه‌ها اشاره کردند. ایشان ضمن اشاره به ناکارآمدی شیوه های جلب مشارکت مردمی،  رویکردهای موجود را نوعی دغل بازی در قالب مشارکت مردمی برشمردند و دو راهبرد اساسی جامعه ایرانی در مواجهه با مسائل برشمرده را پایداری،پایدارسازی و شهروندمداری برشمردند.

 

دکترمحمد سعید ایزدی  معاون وزیر راه و شهر سازی  و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی  عمران و بهسازی شهری ایران نیز فیلم را حاوی نکاتی ارزشمند از جمله بررسی ریشه های شکل گیری این محلات و مووضع فقر شهری، اهمیت نقش زنان که در برنامه های توسعه شهری مغفول مانده است و سازمان اجتماعی حاکم بر محلات دانستند.  به اعتقاد ایشان تجربه تخریب و جابه جایی با هدف پاکسازی و حل مساله با شکست مواجه شده است و منجر به انتقال معضل از محدوده ای به محدوه ای دیگر و شکل گیری آن در گستره وسیعی دیگر از شهر شده است.  از این رو ضروری است تا از تجارب گذشته خود درس گرفته و آموزه‌های حاصل از آن را راهنمای آینده خود قرار دهیم.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

ارتباط با مدیرعامل

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today0
Yesterday968
Total632811

Visitor Info

  • IP: 54.226.4.91

1398-03-03

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir