wrapper

سند بازآفرینی محله-نهاد توسعه محله

 

  • تهیه دستورالعمل تدوین سند بازآفرینی محله از طریق راه‌اندازی نهاد توسعه محله

با شناسایی محدوده‌های ناکارآمد در گونه­های 5گانه و اولویت­بندی محلات، به تفکیک برای هر محله سند مشارکتی بازآفرینی محله، از طریق راه‌اندازی نهاد توسعه محله، طی فرآیندهای تسهیلگری، تهیه می‌شود. در این مقیاس از طرح­ریزی، برنامه­ریزی کاملاً محلی و مشارکتی است. بدین­منظور دستورالعمل راه‌اندازی نهاد توسعه و تدوین سند مشارکتی بازآفرینی تدوین شده است. 

این دستور العمل، تدوین و اجرای برنامه­های ارتقای کیفیت زندگی و محیطی در محلات هدف را مبتنی بر رویکرد اجتماع‌محور، هدف قرار داده است، تقویت نقش نهادهای محلی و مدنی در عرصه تصمیم­سازی و ظرفیت­سازی در نهادهای دولتی و مدیریت شهری در عرصه تصمیم­گیری و استفاده از ظرفیت­ها و منابع درونی توسعه در درون اجتماعات، ابزار کلیدی بازآفرینی در این دستورالعمل است.

طبق این دستورالعمل، سند مشارکتی بازآفرینی محله طی فرآیندهای تسهیلگری و با راه­اندازی نهاد توسعه محله تدوین می­شود و نهاد توسعه محله موظف است با توسعه انواع روش­های مشارکت، جلب مشارکت حداکثری کنش‌گران و ذی‌مدخلان این سند را تدوین کرده و اجرای آن را پایش و ارزیابی کند.

 

 

 

نقش مرکز توسعه محله و نهاد توسعه محله در بازآفرینی محدوده‌ها و محلات هدف

 

 

 

 

 

محتوای این سند که در دو بخش راهبردی و عملیاتی، دستورکار بازآفرینی محدوده یا محله هدف را تعیین می­کند، شامل چشم‌انداز بازآفرینی محدوده یا محله هدف، اهداف کلان و عملیاتی، راهبردها و سیاست­ها درون سند راهبردی و پلان مدیریت مشارکنی محله، اقدامات و برنامه­های عملیاتی، خدمات مورد نیاز محله، اولویت برنامه­ها و اقدامات، نقش هر یک از کنش‌گران و ذی‌مدخلان در برنامه­ها و اقدامات، منابع مورد نیاز و در دسترس برای  تحقق برنامه‌ها و اجرای اقدامات (به تفکیک منابع درونی و بیرونی) و فرض­ها ( نوع همکاری، حمایت سایر دستگاه­ها و نهادها را نشان می­دهد)، درون سند عملیاتی است.

 

جایگاه مرکز توسعه محله و نهاد توسعه محله در چارچوب تمرکز زدایی از دولت مرکزی

 

 

 

 

 

 

  • پایلوت نهاد توسعه محله در بیرجند

اولین تجربه، از راه‌اندازی نهاد توسعه محله در شهر بیرجند و در محله «17 شهریور و سرپشته» شکل گرفته است. این نهاد تلاش نموده تاکنون مشارکت تمامی ذی‌نفعان و ذی‌نفوذان در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری برای توسعه محله­ای را جذب نماید. این اقدامات شامل ابعاد مختلف زندگی شهری اعم از کالبدی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... می­شود تا کاستی­ها و چالش­های پیشروی ارتقای کیفیت زندگی در محله­های شهر بیرجند را شناسایی نموده و گام­هایی جهت رفع آنها بردارد.

در این نهاد، مجموعه فعالیت­هایی اعم از اطلاع‌رسانی، برگزاری همایش­ها، برگزاری جلسات و دوره­های آموزشی و توانمندسازی جامعه محلی انجام شده است