wrapper

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: 17 تا 19 میلیون نفر در بافت های نارکارآمد شهری که 140 هزار هکتار سطح کل بافت ها را شامل می شود ، زندگی می کنند.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا ، مهندس هوشنگ عشایری عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران با عنوان مطلب بالا افزود: هم اکنون پنچ گونه بافت فرسوده یا نارکارآمد شهری ، بافت تاریخی ، سکونتگاههای غیر رسمی، پیشینه روستایی و پیشینه شهری 140 هزار هکتار سطح کل بافتها را تشکیل می دهد.

وی یادآوری کرد: بر این اساس 55 هزار هکتار آن در بافت فرسوده، 24 هزار هکتار آن در بافت تاریخی و 61 هزار هکتار نیز بافت سکونتگاه های غیر رسمی را تشکیل می دهد.

عشایری افزود: حوزه عمران و بهسازی شهری در بافتهای ناکارآمد، تاریخی و سکونتگاههای غیر رسمی فعالیت می کند و عمده فعالیت نیز به سمت تحول گرایی و ارتقای کیفیت زندگی مردم بوده و اقدامات خوبی طی 2 سال گذشته انجام گرفته است.

وی اظهار کرد: هرگز بدون تدبیر وارد عمل نشده ایم و بر این اساس دولت در 2 سال اول تدبیر کرد و برنامه ریزی خود را در همه اشکال مختلف و برا ی ارتقای کیفی زندگی مردم در حوزه بافتهای ناکارامد شهری سوق داد و در 2 سال بعدی اقدامات اجرایی شد.

مهندس عشایری خاطرنشان کرد: هم اکنون در 168 شهر و 350 محله کارگاههای عملیاتی وجود دارد، یعنی در زمان حاضر680 پروژه اجرای ساختمان و بهسازی معابر زیربنایی و روبنایی و فعالیت های نرم افزاری ازقبیل ظرفیت سازی و توانمند سازی ایجاد و راه اندازی نهادهای توسعه ، سرای محله ،خانه محله، احداث ورزشگاه، درمانگاه، بهسازی آسفالت معابر، حتی در اجرای شبکه های توزیع برق ،آب و فاضلاب، منبع آب، احداث پاسگاه و همه فعالیت هایی که به نوعی عملکرد شهیر برای ارتقای کیفیت خدمات شهری برای مردم محله دارد، انجام می شود.

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: 600 میلیارد تومان برای 600 پروژه تعریف شده و موجب شده 11 هزار میلیارد تومان نیز از بخش های دیگر به این محلات تزریق شود.

مهندس عشایری افزود: هم اکنون 61 مدرسه به مساحت 643 هزار متر مربع ، 39 مرکز بهداشتی و درمانی و درمانگاه به مساحت 263 هزار متر مربع ، حدود 36 ورزشگاه به مساحت 42 هزار مترمربع، 32 خانه محله به مساحت 157 هزار متر مربع ، 48 مجتمع چند عملکردی 288 هزارمتر مربع و حدود 28 پارک و فضای سبز نیز شهرها تقریبا 140 هزار متر مربع و 227 پروژه بهسازی معابر در دست احداث است.

به گفته وی، سقف پروژه های اجرایی تعریف شده دو ساله بوده و و با تکمیل انها پروژه های دیگری تعریف می شود واین کارها وظیفه برنامه جامع مشترک که 21 دستگاه عضو هستند خواهد بود.

 

***سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور تولید می شود

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: طبق برنامه ریزی ها، سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور تولید می شود و طرح جامع مسکن نیز تکلیف کرده که سالانه این تعداد واحد مسکن ساخته شود.

وی بیان کرد: سهم مستقیم دولت در تولید مسکن زیر پنج درصد است اما سهم قالب دولت در ایجاد تسهیلات برای سازندگان است یعنی اینکه باید دولت تسهیلات و یارانه ای را تایید وتصویب کند و در اختیار وزارت راه وشهر سازی قرار دهد تا این وزارتخانه از این تسهیلاتی که بانکها اجازه داده شده ، به نسبت نقشی که بافت ها دارند تقسیم کند.

مهندس عشایری افزود: اگر این تسهیلات با تسهیلات، عادی خارج از محله یکی شود، کسی حاضر به سرمایه گذاری در آن محله نخواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون آنچه از بدنه اقتصادی دولت انتظار داریم این است که وزارت راه و شهرسازی را کمک کند تا سود تسهیلات بافت های نارکارآمد شهری را تقلیل داده وبرنامه ریزی ها نیز طوری با شد که مردم استقبال و اقبال عمومی داشته باشند.

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: این موضوعات نیازمند برنامه اقتصادی بوده و از سوی دیگر و برنامه های آن اجرایی ، تدوین ، سیاستگذاری و حتی طرح جامع مسکن تدوین و ابلاغ شده که در آن مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی ، روستایی و اقشار متوسط تعریف شده است.

وی یادآوری کرد: سهم بندی متولیان امر مشخص شده و نیاز اجرایی این است که تیم اقتصادی وارد عمل شود، چرا که تحقق پذیری آن از عهده وزارت راه و شهرسازی بر نمی آید و سهم این وزارت در تحقق پذیری زیر 20 درصد و 80 درصد آن به تیم اقتصادی دولت باز می گردد.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today85
Yesterday697
Total472740

Visitor Info

  • IP: 54.198.212.30

1397-08-01

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir