wrapper

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران گفت: 17 تا 19 میلیون نفر در بافت های نارکارآمد شهری که 140 هزار هکتار سطح کل بافت ها را شامل می شود ، زندگی می کنند.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا ، مهندس هوشنگ عشایری عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران با عنوان مطلب بالا افزود: هم اکنون پنچ گونه بافت فرسوده یا نارکارآمد شهری ، بافت تاریخی ، سکونتگاههای غیر رسمی، پیشینه روستایی و پیشینه شهری 140 هزار هکتار سطح کل بافتها را تشکیل می دهد.

وی یادآوری کرد: بر این اساس 55 هزار هکتار آن در بافت فرسوده، 24 هزار هکتار آن در بافت تاریخی و 61 هزار هکتار نیز بافت سکونتگاه های غیر رسمی را تشکیل می دهد.

عشایری افزود: حوزه عمران و بهسازی شهری در بافتهای ناکارآمد، تاریخی و سکونتگاههای غیر رسمی فعالیت می کند و عمده فعالیت نیز به سمت تحول گرایی و ارتقای کیفیت زندگی مردم بوده و اقدامات خوبی طی 2 سال گذشته انجام گرفته است.

وی اظهار کرد: هرگز بدون تدبیر وارد عمل نشده ایم و بر این اساس دولت در 2 سال اول تدبیر کرد و برنامه ریزی خود را در همه اشکال مختلف و برا ی ارتقای کیفی زندگی مردم در حوزه بافتهای ناکارامد شهری سوق داد و در 2 سال بعدی اقدامات اجرایی شد.

مهندس عشایری خاطرنشان کرد: هم اکنون در 168 شهر و 350 محله کارگاههای عملیاتی وجود دارد، یعنی در زمان حاضر680 پروژه اجرای ساختمان و بهسازی معابر زیربنایی و روبنایی و فعالیت های نرم افزاری ازقبیل ظرفیت سازی و توانمند سازی ایجاد و راه اندازی نهادهای توسعه ، سرای محله ،خانه محله، احداث ورزشگاه، درمانگاه، بهسازی آسفالت معابر، حتی در اجرای شبکه های توزیع برق ،آب و فاضلاب، منبع آب، احداث پاسگاه و همه فعالیت هایی که به نوعی عملکرد شهیر برای ارتقای کیفیت خدمات شهری برای مردم محله دارد، انجام می شود.

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: 600 میلیارد تومان برای 600 پروژه تعریف شده و موجب شده 11 هزار میلیارد تومان نیز از بخش های دیگر به این محلات تزریق شود.

مهندس عشایری افزود: هم اکنون 61 مدرسه به مساحت 643 هزار متر مربع ، 39 مرکز بهداشتی و درمانی و درمانگاه به مساحت 263 هزار متر مربع ، حدود 36 ورزشگاه به مساحت 42 هزار مترمربع، 32 خانه محله به مساحت 157 هزار متر مربع ، 48 مجتمع چند عملکردی 288 هزارمتر مربع و حدود 28 پارک و فضای سبز نیز شهرها تقریبا 140 هزار متر مربع و 227 پروژه بهسازی معابر در دست احداث است.

به گفته وی، سقف پروژه های اجرایی تعریف شده دو ساله بوده و و با تکمیل انها پروژه های دیگری تعریف می شود واین کارها وظیفه برنامه جامع مشترک که 21 دستگاه عضو هستند خواهد بود.

 

***سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور تولید می شود

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: طبق برنامه ریزی ها، سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور تولید می شود و طرح جامع مسکن نیز تکلیف کرده که سالانه این تعداد واحد مسکن ساخته شود.

وی بیان کرد: سهم مستقیم دولت در تولید مسکن زیر پنج درصد است اما سهم قالب دولت در ایجاد تسهیلات برای سازندگان است یعنی اینکه باید دولت تسهیلات و یارانه ای را تایید وتصویب کند و در اختیار وزارت راه وشهر سازی قرار دهد تا این وزارتخانه از این تسهیلاتی که بانکها اجازه داده شده ، به نسبت نقشی که بافت ها دارند تقسیم کند.

مهندس عشایری افزود: اگر این تسهیلات با تسهیلات، عادی خارج از محله یکی شود، کسی حاضر به سرمایه گذاری در آن محله نخواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون آنچه از بدنه اقتصادی دولت انتظار داریم این است که وزارت راه و شهرسازی را کمک کند تا سود تسهیلات بافت های نارکارآمد شهری را تقلیل داده وبرنامه ریزی ها نیز طوری با شد که مردم استقبال و اقبال عمومی داشته باشند.

عضو هیات مدیره شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: این موضوعات نیازمند برنامه اقتصادی بوده و از سوی دیگر و برنامه های آن اجرایی ، تدوین ، سیاستگذاری و حتی طرح جامع مسکن تدوین و ابلاغ شده که در آن مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی ، روستایی و اقشار متوسط تعریف شده است.

وی یادآوری کرد: سهم بندی متولیان امر مشخص شده و نیاز اجرایی این است که تیم اقتصادی وارد عمل شود، چرا که تحقق پذیری آن از عهده وزارت راه و شهرسازی بر نمی آید و سهم این وزارت در تحقق پذیری زیر 20 درصد و 80 درصد آن به تیم اقتصادی دولت باز می گردد.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today129
Yesterday784
Total340554

Visitor Info

  • IP: 54.80.103.120

1397-02-03

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir