wrapper

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان با اشاره به اینکه اهواز پس از مشهد مقام دوم حاشیه‌نشینی را در کشور دارد عنوان کرد: ۱۷ محله با مساحت ۳۵۹۲ هکتار در اهواز شناسایی شده است.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، مهندس منوچهر رحمانی مدیر کل راه و شهرسازی استان خوزستان با بیان اینکه در تعریفی کلی سکونتگاه‌های غیررسمی شامل مناطق فاقد خدمات زیربنایی هستند که به دلیل عواملی چون مهاجرت از روستاها یا شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ و ورود جنگ‌زده‌های شهرهای مختلف به اهواز ایجاد شده‌است، افزود: در استان خوزستان بیشتر مطالعات روی ۲۹ شهر دارای بافت فرسوده به سرانجام رسیده که ما را به انجام بهسازی بهتر بافت‌های فرسوده کمک می‌کند. البته درباره وضعیت حاشیه‌نشینی هشت شهر استان مطالعاتی انجام شده و حدود ۱۰ درصد مساحت این شهرها و حدود ۱۵ درصد جمعیت آنها را سکونتگاه‌های غیررسمی تشکیل می‌دهند.

مهندس رحمانی عنوان کرد: شاخصی برای تعیین سکونتگاه‌های غیررسمی تدوین نشده و برخلاف بافت فرسوده میزان دقیق مناطق حاشیه‌نشین مشخص نشده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان خوزستان توضیح داد: بر اساس مطالعات انجام شده در اهواز ۱۷ محله با مساحت ۳۵۹۲ هکتار و جمعیتی بالغ بر ۲۴۲ هزار و ۷۵ نفر حاشیه‌نشین‌اند و اولویت اجرای طرح‌های بهسازی به محله‌های هدف کوی آل‌صافی، حصرآباد، زاویه، شلنگ‌آباد، منبع‌آب، کریشان و کوی طاهر اختصاص دارد.

وی افزود: در دزفول پنج محله با مساحت ۲۶۴ هکتار و جمعیت ۴۸ هزار و ۵۸۸ نفر در محدوده سکونتگاه‌های غیررسمی قرار دارند و محله‌های شهرک پیام نور، مدرس شمالی و مدرس جنوبی در اولویت اجرای طرح بهسازی حاشیه‌نشینی هستند.

مهندس رحمانی با بیان اینکه در آبادان ۱۱محله به مساحت کلی ۶۰۰ هکتار و جمعیتی بالغ بر ۵۶۲۴۸نفر شامل بافت حاشیه‌نشینی‌اند، گفت: محله های ذوالفقاری، سلیچ غربی و شطیط در اولویت اجرای برنامه‌های بهسازی هستند.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان با بیان اینکه ۳۶ محله در مسجدسلیمان با مساحت کلی ۸۱۷ هکتار و جمعیتی بالغ بر ۹۱ هزار و ۹۸۹ نفر دارای سکونتگاه غیررسمی هستند، افزود: دراین میان محله‌های کلگه، سبزآباد، مال جولکی و چهاربیشه در اولویت برنامه‌های بهسازی هستند.

وی گفت: در اندیمشک شش محله با مساحت کلی ۲۷۵ هکتار و جمعیتی بالغ بر ۴۶ هزار و ۲۷۸ نفر مناطق حاشیه‌نشین‌ را تشکیل داده‌اند که از این میان محله‌های زیباشهر، قلعه لور پایین، کشتارگاه و ساختمان اصلی در اولویت برنامه‌های بهسازی هستند.

مهندس رحمانی با بیان اینکه در شهر شهید چمران چهارمحله با مساحت کلی ۲۷۷ هکتار و دارای ۱۳ هزار و ۸۷۷ سکنه جزو مناطق حاشیه نشین اند، افزود: اولویت برنامه‌های مطالعات حاشیه نشینی ما دراین میان متمرکز بر محله‌های کوی یاسر و کوی عمار است.

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان همچنین گفت: در بندرامام، شش محله کوی نیزار، کوی صباغیان، شهرک دستغیب، شهرک ولیعصر، تلمبه شماره ۴ و شهرک مقداد با مساحت کلی ۲۲۶ هکتار و ۲۴ هزار و ۲۱۰ سکنه حاشیه نشین اند.

وی افزود: در ماهشهر هفت محله با مساحت کلی ۴۵۴ هکتار و جمعیتی بالغ بر ۵۲ هزار و ۶۴۱ نفر حاشیه نشین اند.

مهندس رحمانی توضیح داد: برخی از محلات هدف ازجمله منبع آب اهواز دارای ویژگی سکونتی خاصی است و درمعرض ریزش کوه قرار دارد. این ویژگی خاص و نیز مسئله اشتغال، بافت قومیتی و وضعیت معابر برای بررسی تجمیع و جابه‌جایی ساکنان این منطقه انجام شده و پیشنهادهایی برای برون رفت اهالی انجام شده است. سیاستگذاری این بود که تا حد مقدور از جابه‌جایی ساکنین پرهیز شود و بهسازی و اصلاح منطقه اجرا شود. در این راستا اهالی را تشویق کردیم که زمین‌های کوچک خود را با یکدیگر تجمیع کنند و نیز شکل ساختمان‌های احداثی جدید را با فرهنگ منطقه مطابقت دادیم.

وی گفت: برای ساماندهی حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده باید دستگاه‌های مختلف به صحنه بیایند و این امر فعالیتی فراسازمانی است که جز از طریق ارتباط نزدیک با مخاطبان این عرصه‌های اجتماعی میسر نیست.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today42
Yesterday635
Total434530

Visitor Info

  • IP: 54.92.182.0

1397-05-31

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir