wrapper

معاون وزیر راه وشهرسازی با تشریح ۵ اقدام اساسی و ویژه وزارت راه وشهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری در حوزه نوسازی و احیای بافت فرسوده، گفت: توانستیم در چهار سال گذشته اعتبارات احیای بافت فرسوده را تا ۱۷ برابر افزایش دهیم، همچنین از سال گذشته تا به امروز ۸۶۰ پروژه در ۳۵۲ محله بافت فرسوده در ۱۶۸ شهر در حال اجرا است.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نقل از خبرگزاری ایلنا ، دکتر محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران وبهسازی شهری ایران ، با اشاره به اقدامات انجام شده درطول چهار سال گذشته در حوزه بافت فرسوده، اظهار داشت: در دولت یازدهم ۵ اقدام اساسی و اصلی در حوزه بافت فرسوده انجام شد و توانستیم اقدامات اجرایی قابل توجهی در شرایط تنگنای مالی در این مناطق انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با بیان اینکه در طول چهار سال گذشته توانستیم ردیف های اعتباری قابل توجهی در شرایط تنگنای مالی دولت برای احیای بافت فرسوده تعریف کنیم، گفت: اعطای 300 هزار فقره تسهیلات ارزان قیمت، تامین منابع 1000 میلیارد تومانی از اعتبارات بانک مرکزی و افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در بافت فرسوده تا سقف 50 میلیون تومان تنها بخشی از عملکرد و پیگیری های وزارت راه وشهرسازی در حوزه بافت فرسوده بوده است.

وی تاکید کرد: اما برخی از بانک ها در اعطای این تسهیلات سر باز زدند چراکه نظام بانکی کشورمان با کسری منابع مواجه بود. همچنین در این مدت وارد مذاکره با انبوهسازان شدیم تا عملیات نوسازی بافت فرسوده با حمایت دولت انجام شود.  

این مقام مسئول تاکید کرد: یکی از مهم ترین اقدامات وزارت راه وشهرسازی در کنار نوسازی بافت فرسوده، بحث ارتقای کیفیت زندگی در این محلات از طریق ارتقای خدمات آموزشی، بهداشتی و عمومی و از همه مهمتر کارآفرینی در این مناطق بوده است.

دکتر ایزدی افزود: در سال های ابتدای دولت یازدهم، اولین اقدام وزارت راه و شهرسازی در حوزه بافت فرسوده، تدوین برنامه ها و سیاست گذاری ها در مقیاس ملی برای رفع این چالش پیش روی حوزه شهرسازی و معماری کشور بود که سند این سیاست گذاری تحت عنوان «سند ملی بازآفرینی شهری »در سال ۱۳۹۳ به تصویب هیات دولت رسید.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برنامه ای را در مواد ۵۹، ۶۱ و ۶۲ قانون برنامه ششم توسعه تدوین کردیم و دراین برنامه   به صورت روشن سیاست های کلی برای ۲۷۰۰ محله بافت فرسوده در کشور را مشخص کردیم. بنابراین برای اولین بار در حوزه بافت فرسوده صاحب برنامه شدیم و سندی به تصویب رسید که سیاست های دستگاه های متعدد درگیر با نوسازی و احیای بافت فرسوده را در مواجهه با این مساله روشن کرد.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با اشاره به دومین اقدام کلیدی وزارت راه وشهرسازی در دولت یازدهم در حوزه بافت فرسوده، گفت: مهم ترین اقدام وزارت راه و شهرسازی در این حوزه، تشکیل ستادی تحت عنوان «ستاد بازآفرینی شهری» بود که در این ستاد این امکان به وجود آمد که بتوانیم در سطح ملی، استانی و شهری بین تمام دستگاه های مربوطه و درگیر با موضوع بافت فرسوده درباره تصمیم گیری ها و اقدامات به اجماع برسیم. هدف از تشکیل این ستاد رسیدگی به برنامه های مرتبط با بافت فرسوده و در اولویت قرار دادن این برنامه ها بود و اینکه بتوانیم تمام اقدامات و برنامه های دستگاه های متعدد را هم راستا با یکدیگر قرار دهیم و مکمل همدیگر پیش ببریم.

دکتر ایزدی با تاکید بر اینکه معتقد هستم تشکیل ستاد ملی بازآفرینی شهری یک اقدام بسیار اساسی برای افزایش تعامل با دستگاه های درگیر با احیای بافت فرسوده و ارائه راهکار برای رفع این مساله بوده است، اظهار داشت: ایجاد این ستاد و هماهنگی با چندین دستگاه مرتبط با این مساله برای پیشبرد برنامه ها را یک شاهکار می دانم و تا کنون در این ستاد ۳۲ جلسه در مقیاس ملی و ۹۳۴ جلسه در مقیاس استانی تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه مهم ترین هدف و ماموریت ایجاد ستاد ملی بازآفرینی شهری ایجاد یک شبکه همکاری بین دستگاه های مختلف برای همراه سازی در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها و اجرای اقدامات بوده است، ادامه داد: در این ستاد برای اولین بار در موضوع احیای بافت فرسوده تمام دستگاه های مرتبط گرد هم می آمدند و با یک خرد جمعی و تعامل نزدیک درباره موضوعات تصمیم گیری و اولویت ها و نیازها مشخص می شدند تا برنامه ها به صورت هماهنگ شده در این محلات پیش بروند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سایر اقدامات انجام شده در حوزه احیای بافت فرسوده اظهار داشت: سومین اقدام انجام شده در این حوزه، تامین ابزارها برای اجرای سیاست ها و برنامه های به تصویب رسیده بوده اینکه برنامه و طرح ها از چه طریقی، با چه نحوه ای و با چه ابزاری عملیاتی شود.  

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با اشاره به تامین ابزارهای مالی برای اجرای سیاست های مرتبط با احیای بافت فرسوده تاکید کرد: زمانی که مجموعه عمران و بهسازی شهری را تحویل گرفتیم، ردیف اعتبارات برای احیای بافت فرسوده ۳۷ میلیارد تومان بود اما امروز با در اختیار گرفتن ۹ ردیف اعتباری از محل بودجه عمرانی این رقم به ۶۴۰ میلیارد تومان رسیده است که معتقدم هنوز هم برای اجرای چنین پروژه ای رقم ناچیزی است. البته تا کنون از این بودجه تنها ۲۵ درصد آن از طریق اسناد خزانه اسلامی تخصیص داده شده است.

وی ادامه داد: تاکید می کنم این رقم را هم توانستیم در سال گذشته به تصویب برسانیم و ردیف های اعتباری آن را تعریف کنیم. تمام این اقدامات نشان دهنده این است که موضوع احیای بافت فرسوده برای وزارت راه و شهرسازی بسیار مهم بوده و توانست اقدامات قابل توجهی در این زمینه انجام دهد.

معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به تامین دیگر ابزارهای مالی در دولت یازدهم برای رسیدگی به بافت فرسوده، گفت: بانک مرکزی از محل منابع مسکن مهر ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار انبوه سازان فعال در حوزه نوسازی بافت فرسوده قرار داد. همچنین توانستیم مصوبه ای از هیات دولت برای ارائه سالانه ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان مسکن در بافت فرسوده، بگریم که البته برخی از بانک ها از ارائه این تسهیلات استقبال نکردند اما بانک مسکن در این پروژه نقش محوری داشت و ۵۰ هزار فقره تسهیلات را پرداخت کرد.

دکتر ایزدی افزود: در کنار این تسهیلات، صندوق پس انداز یکم شروع به کار کرد و برای اولین بار در کشور تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۸ درصد به متقاضیان مسکن در بافت فرسوده ارائه شد. همچنین   وام ودیعه مسکن تعریف شد که اگر فردی نسبت به نوسازی بافت فرسوده اقدام کرد بتواند با این تسهیلات خانه ای را رهن کند. همچنین برای اولین بار در کشور برای نوسازی بافت فرسوده تسهیلات تا سقف ۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اجرای تمام این اقدامات نشان دهنده نقش حمایتی دولت از نوسازی بافت فرسوده بوده است و هر گز دولت به دنبال این نبود که پروژه مسکن مهر در کشور تکرار شود.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ادامه داد: در حوزه تعریف ابزارهای نهادی هم توانستیم دو نهاد توسعه گر و تسهیل گر راه اندازی کنیم. نهاد توسعه گر به منظور تشویق بخش خصوصی و حمایت از انبوه سازان برای فعالیت در حوزه نوسازی بافت فرسوده ایجاد شد و نهاد تسهیل گر با هدف حضور در بافت های فرسوده و افزایش تعامل با مردم ساکن در این بافت و ترغیب آنها برای همکاری در اجرای برنامه ها راه اندازی شد.

وی ادامه داد: چهارمین اقدام وزارت راه وشهرسازی در بافت فرسوده که می تواند مهم ترین اقدام این وزارتخانه در احیای بافت فرسوده باشد، عملیات اجرایی در این محله ها بوده به طوری که تنها از سال گذشته تا به امروز ۸۶۰ پروژه در ۳۵۲ محله و ۱۶۸ شهر در حال اجرا بوده است، پروژه هایی خدمات برای افزایش کیفیت زندگی در این مناطق و زیرساخت ها را ارتقا می دهد. قطعا این اقدامات در شرایط تنگنای مالی کارهای بزرگ و اساسی بوده است.

دکتر ایزدی با اشاره به پنجمین اقدام وزارت راه وشهرسازی در حوزه احیای بافت فرسوده گفت: پنجمین اقدام وزارت راه وشهرسازی در این حوزه، مجموعه فعالیت های انجام شده برای نهادینه کردن سیاست بازآفرینی و جریان سازی در این حوزه از طریق آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بوده است. در جریان این اقدامات، ۲۵۹ دوره آموزشی و رویداد آموزشی-ترویجی معادل ۱۰.۲۲۳.۰۰۰ نفرساعت در سطوح ستادی و استانی برگزار شد. همچنین شبکه‏های همکاری با دانشگاه‏ها، موسسات پژوهشی،سازمان‏های مدنی و مردم نهاد فعال به همراه تهیه بالغ بر ۱۸طرح پژوهشی کاربردی و حمایت ازبیش از ۲۰۰ مورد پایان‏نامه دانشجویی انجام شد.

دکتر ایزدی تاکید کرد: معتقدم دکتر آخوندی تنها وزیری است که توانست به موضوع بافت فرسوده نگاه استراتژیک داشته باشد و در شرایط تنگنالی مالی دولت در حوزه احیای بافت فرسوده سنگ تمام گذاشت و توانست سنگ بنای بسیاری از موضوعات و سیاست ها را در حوزه بافت فرسوده از جمله تعریف ابزارهای جدید تامین مالی و ... را بگذارد.    

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

سامانه های عمومی

سامانه های ستادی

درباره ما

هسته اولیه شرکت بازآفرینی شهری ایران در سال 1364 با تاسیس دفتر بهسازی بافت شهری در حوزه معاونت شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی سابق شکل گرفت. بعدها و به منظور پیش‌نگری، پیش‌گیری و درمان مسائل مورد اشاره و با رسالت تجدید حیات شهری و نیل به شهر پایدار و مشارکتی، سازمان عمران و بهسازی پدید آمد.

بیشتر بدانید . . .

 

آمار سایت

Today500
Yesterday506
Total485488

Visitor Info

  • IP: 54.144.82.216

1397-08-23

اطلاعات تماس

آدرس : تهران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید خدامی، شماره 51

تلفن : 87571

نمابر : 88779892

پیامک : 30008612

پست الکترونیکی : info@udrc.ir