wrapper

با حضور معاون اول رئیس جمهور ووزیر راه و شهرسازی، و معاون وزیر راه و شهرسازی پروژه 214 واحدی سیروس افتتاح و رونمایی شد.

 

به گزارش خبرنگار روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران پروژه 214 واحد مسکونی  محله سیروس تهران  به عنوان پروژه پیشگاه طرح  باز آفرینی شهری در منطقه  ۱۲ شهر تهران صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، هاشمی استاندار تهران و محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی افتتاح و رونمایی شد.

 اسحاق جهانگیری در بازدید از پروژه 214 واحدی مسکونی محله سیروس با اشاره به اینکه بافت های ناکارآمد شهری مشکلاتی را برای شهرنشینی ایجاد می کنند اظهار داشت: حدود 19 میلیون نفر جمعیت کشور در بافت های ناکارآمد یعنی در بافت های حاشیه شهرهای بزرگ مانند شهرهای  تهران، مشهد و اصفهان حتی شهرهای مرزی نظیر  زاهدان چابهار که جمعیت حاشیه نشین وسیعی در اطراف این شهرها شکل گرفته زندگی می کنند که  هم وضعیت خدمات رسانی به آنها مطلوب نیست و هم واحدهای مسکونی آنها نیز دارای کیفیت مناسب و  ایمنی لازم نیستند.

جهانگیری با اشاره به اینکه بخشی دیگری از مردم نیز در بافت های مرکزی شهرهای بزرگ که  دارای بافت فرسوده و قدیمی هست  زندگی می کنند افزود: وضعیت مسکن این افراد نیز مناسب نیست و دولت به دنبال افزایش ایمنی و کیفیت زندگی مطلوب در شهرها مخصوصا مناطقی هدف بازآفرینی شهری است و به دنبال راه کاری هستیم که مردمی که در محدوده بافت های فرسوده یا حاشیه شهرها ساکن هستند بتوانند از امنیت و ایمنی بالایی برخوردار باشند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه باید برای افرادی که در این گونه بافت های ساکن هستند فکر جدی کنیم، تصریح کرد: نوسازی و بازسازی این واحدها در حاشیه شهرها آسان تر است زیرا زمین هایی در این مناطق وجود دارد که دولت می تواند برای آنها برنامه ریزی کند اما در بافت فرسوده با محدودیت هایی از جمله وجود آثار تاریخی مواجه هستیم که باید از این آثار حفاظت شود ضمن آنکه ساکنین این مناطق به محله های خود علاقمندند و باید به گونه ای برنامه ریزی شود که بافت اصلی این مناطق آسیب نبیند.

جهانگیری با اشاره به اینکه در بازآفرینی شهری در کشور 2700 محله شناسایی شده است ادامه داد: در جلسه ای که در حضور مقام معظم رهبری درباره آسیب های اجتماعی برگزار شد نیز، یکی از زمینه های بروز آسیب های اجتماعی، زندگی مردم در حاشیه شهرها بود.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید در محله های ناکارآمد که در بافت فرسوده قرار دارند امکان ایجاد واحدهای مسکونی مناسب فراهم شود، گفت: برای این کار باید طرح کاملی در نظر گرفته شود که  وزارت راه و شهرسازی در این زمینه از نهاد جدیدی تحت عنوان نهاد توسعه گر استفاده می کند که با استفاده از منابع خرد مردم، مشارکت بخش خصوصی، منابع بانکی و تسهیلات دولت در این کار مشارکت می کند و نقش توسعه ای دارد.

وی نوسازی بافت فرسوده را قدمی بزرگ توصیف کرد و گفت: در این کار نهادهای مختلف از جمله شهرداری و وزارت راه و شهرسازی مشارکت دارند و می توانیم بخشی از مسکن اجتماعی که برای اقشار ضعیف در نظر گرفته شده است را نیز در این بافت ایجاد کنیم.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو تصریح کرد: این حادثه زنگ خطری بود تا به سرعت به واحدها و ساختمان های فرسوده که در معرض خطر هستند رسیدگی کنیم
.

 بنابراین گزارش این مجتمع 214 واحدی دارای 4 بلوک30 تا 50 واحدی با متراژ 70 تا 150 است. که از طریق مشارکت بخش خصوصی عملیاتی شده در زمینی در حدود هشت  هزار مترمربع ساخته شده است بلوک A اين مجتمع با 30 واحد از سوی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران بر اساس طرح بازآفرینی در اختیار ساکنان محله سیروس قرار می‌گیرد، چند بلوک هم به تعاونی مسکن طلاب از سوی  همان بخش خصوصی واگذار شده است .

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید