«سرمايه‎گذاري»، یکی از مسائل مطرح در مباحث اقتصادی است که برای تداوم رشد اقتصادی و تشکیل سرمایه در کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است. سرمايه‎گذاري، يك تعهد بلندمدت در راستاي تخصيص منابع اقتصادي، به‌منظور ايجاد و تحصيل درآمد خالص (علاوه بر بازگشت مبلغ اوليه سرمايه‎گذاري) در آينده مي‎باشد. شرکت مادرتخصصي عمران و بهسازي شهري ايران، در چارچوب اساسنامه مدون خود، به‌منظور مدیریت استفاده بهینه از امکانات در اختیار، در جهت توسعه درونی شهرها و ارتقای کیفیت محیط زندگی شهری و در راستای سیاست‌‌های وزارت راه و شهرسازی و شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و همچنین بازیابی هویت شهری  با عنایت به ضوابط شهری و معماری ایرانی– اسلامی، اقدام به تعریف پروژه‌های سرمایه‌گذاری و معرفي به سرمايه‌گذاران و توسعه‌گران شهري در قالب بسته‌هاي سرمايه‌گذاري نموده است.

در چارچوب تدوین‌شده، بر نقش دولت به عنوان سیاست‌گذار، حمایت‌کننده و تسهیل‌گر در زمینه اجرای پروژه‌های محرک توسعه با رویکرد کسب و کار و با قابلیت اجرای سریع و تأثیرگذار بر محیط پیرامون، بر اساس خواست و نیاز ساکنان، تأکید گردیده‌است. همچنین برای ترغیب بخش خصوصی، ارائه الگوهایی به جامعه مخاطب و اجرای تعهدات دولت در بخش زیرساخت و خدمات، مجموعه برنامه و اقدامات اجرایی تعریف و عملیاتی شده‌اند.

فرآیند کلان سرمایه‌گذاری و مشارکت شرکت مادر تخصصی در سال جاری، توسط هیأت مدیره، مصوب و ابلاغ گردید. در این فرآیند، 13 مرحله برای انجام سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌شده که با تفکیک پروژه‌ها به دو سطح 1 و 2، پروژه‌های با مقیاس کوچک را برای انجام سرمایه‌گذاری به ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها محول نموده است.

شرکت مادرتخصصی در اولین گام به منظور متناسب‌سازی سرمایه‌گذاری‌ها با واقعیات بخش مسکن، نسبت به تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری و امکان‌سنجی مالی و اقتصادی برای پروژه‌های موردنظر اقدام نموده‌است. انجام مطالعات بازار شامل تعریف دامنه نفوذ پروژه، بررسی بازار املاک و مستغلات مسکونی، تجاری و خدماتی در دامنه نفوذ پروژه، انجام محاسبات مالی شامل برآورد دقیق ارزش زمین، پروانه ساختمانی، هزینه‌های اجرائی، توزیع زمانی هزینه‌ها در طول عمر پروژه، درآمدها، توزیع زمانی درآمدها بر حسب برنامه فروش، انجام محاسبات شاخص‌های مالی پروژه و آنالیز حساسیت و تحلیل ریسک‌ها بخشی از مطالعات اولیه سرمایه‌گذاری پروژه‌ها است.

گام مهم بعدی نیز تعیین روش تأمین مالی و استفاده از روش‌های نوین مالی بخش مسکن است که با توجه به مشکلات بازار پول، استفاده از ظرفیت بازار سرمایه در اولویت قرارگرفته‌است. «تأمين مالي پروژه» به طراحي يك ساختار مناسب مالي اطلاق مي‎گردد كه در آن كليه شرايط و امكاناتي كه مي‎توان توسط آن‌ها وجوهي را در دسترس پروژه قرار داد، در نظر گرفته مي‎شود و در اين ساختار، نوع تأمين مالي اتخاذشده براي سرمايه‎گذاران و شركت، بهينه خواهد بود. روش‌ها و ابزارهای نوین تأمین مالی در آیین‌نامه اجرائی تبصره 2 ماده 7 قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، مصوب گردیده که در این میان می‌توان از اوراق رهنی مسکن، شرکت سهامی پروژه ساختمانی، صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری، اوراق سرمایه‌گذاری متری، اوراق صکوک و ...، نام برد.

 

عناوین و زمینه‌های مربوط به مشارکت ‌ها

  1. مشارکت در تولید مسکن برای پاسخگویی به نیاز گروه‌های اجتماعی مختلف با توزیع جغرافیایی متناسب با بازار تقاضا؛
  2. ایجاد امکانات و تجهیزات شهری و انجام عملیات شهرسازی شامل تهیه زمین و نقشه‌های تفکیکی و آماده‌سازی و واگذاری و یا مشارکت در احداث؛
  3. مشارکت در احداث مجتمعات تجاری، خدماتی، تفریحی، ورزشی، فرهنگی و ...، با رعایت اصول معماری ایرانی- اسلامی؛
  4. مشارکت در بهسازی، نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده شهری و ساماندهی حاشیه‌نشینی؛
  5. جذب سرمایه‌های کوچک اشخاص اعم از نقدی و غیرنقدی و مشارکت‌دادن آن‌ها به روش‌های مختلف (تبصره2 ماده 7 قانون حمایت از احیاء، بهسازی و نوسازی) از جمله انتشار اوراق مشارکت، نیکوکاری و انتشار صکوک و ... .