عضو هیئت علمی دانشگاه تهران : اجرای سیاست بازآفرینی شهری و ارتقاءکیفیت زندگی در شهرها، شهرهایی خواهد ساخت که شهرها در اختیار شهروندان باشد نه شهروندان در اختیار شهر!

 

 

دکتر حبیبی گفت: اجرای سیاست بازآفرینی شهری و ارتقاءکیفیت زندگی در شهرها، شهرهایی خواهد ساخت که  شهرها در اختیار شهروندان  باشد نه شهروندان در اختیار شهر!

آقای دکتر سید محسن حبیبی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در دومین نشست از سلسله نشست‌های موضوعی ارتقای قابلیت زیست‌پذیری شهرها و کیفیت زندگی شهروندان با اجرای سیاست بازآفرینی شهری با عنوان «مروری بر تجارب بهسازی و ارتقای فضای باز شهری و محله ای و توسعه قلمروی عمومی»، اظهار داشت: با بررسی و تشریح تجربیات بازآفرینی‌شهری به دنبال تغییر بینش، دانش فنی و دانش تاریخی سرزمینی هستیم و می خواهیم ببینیم آیا روش های قبلی به کار گرفته شده، توانسته کیفیت زندگی شهری را ارتقا ببخشد؟

حبیبی با اشاره به شکل گیری مطالبه "بازگشت به شهر" در ایران همزمان با دیگر کشورها گفت: نهضتی در ایران و اروپا مخصوصا در ایتالیا آغاز شده است که دامنه اش روز به روز در حال گسترش است و از آن به عنوان "آرام شهر" یاد می شود.

وی ادامه داد: آرام شهر یعنی این که شهر باید مجددا در اختیار شهروندان قرار گیرد و در آینده شهرهایی بسازیم که شهروندان بتوانند با تمام حواس خود آن را لمس و درک کنند و امروز زمان آن رسیده است که مشاوران، معماران، و شهرسازان به این تمنا و پنداشت پاسخ دهند و فضای پنداشتی خود را با آن هماهنگ کنند که  این فضا به زیست نزدیکتر شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری نشست های بعدی که همگی از ارکان سیاست بازآفرینی شهری است اشاره کرد و افزود: در جلسات بعدی پنل‌هایی با عناوین اقتصاد شهری، حرفه و جامعه شناسی تشکیل خواهد شد و بررسی خواهیم کرد که آیا شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با تغییر بینشی که با راه اندازی ستاد بازآفرینی شهری داشته است، توانسته کیفیت زندگی را در شهرها ارتقاء دهد؟

وی با اعلام اینکه از مسابقه جستار کیفیت به زودی کتابی چاپ خواهد شد، گفت: این مسابقه هیات داورانی از همه نسل ها و اندیشه ها  داشت و تلاش شد از تمامی تجربیات، کتابی چاپ شود و در اختیار کارشناسان، علاقمندان و مشاوران قرار گیرد.

 

 

 

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید