مجموعه ماموریت‌ها و اقدامات شرکت مادر از زمان شکل‌گیری در سال 1376 تا کنون، در چهار دوره زمانی، قابل بازشناسی است که شاخص‌ترین اتفاقات و تغییر در مأموریت‌های شرکت مادر در این دوره‌‌ها به شرح زیر می‌باشند: 

1)     دوره اول 1376-1384:

در این دوره، مدیریت تحقق برنامه‌های اجرایی سالیانه طرح‌های عمران و بهسازی شهری و اجرا و انجام این برنامه‌‌ها که دسته اول  از جنس امور حاکمیتی شامل برنامه‌ریزی هدایت و کنترل و نظارت و دسته دوم از جنس امور تصدی‌گری واجرایی بودند در دستورکار ماموریت های شرکت مادر قرار داشتند. در این راستا هیئت عامل استان‌ها با ماموریت مدیریت تحقق برنامه‌های اجرایی سالیانه طرح‌های عمران و بهسازی شهری بعنوان یکی از ساختارها و ابزارهای مورد نیاز جهت تحقق برنامه‌ها تشکیل شدند. همچنین با تغییر اساسنامه شرکت در این دوره، تشکیل شرکت‌های دولتی در قالب شرکت‌های عملیاتی و مادرتخصصی آغاز گردید. 

2)     دوره دوم 1384-1388:

در پی وقوع زلزله بم در سال 1384 با مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری، سه شاخص اصلی ريزدانگي] بلوك‌هايي كه بيش از 50% پلاك‌هاي آن‌ها مساحت كمتر از 200 متر مربع دارند[، ناپايداري]بلوك‌هايي كه بيش از 50% بناهاي آن ناپايدار و فاقد سيستم سازه است[ و نفوذناپذيري]بلوك‌هايي كه بيش از 50% معابر آن عرض كمتر از 6 متر دارند[برای شناسایی بافت‌های نابسامان شهری تعریف شدند و بر این اساس این محدوده‌ها در دستورکار تهیه طرح‌های نوسازی و بهسازی شهری قرار گرفتند.

3)     دوره سوم 1388-1391:

در این دوره با تمرکز زدایی و نهادسازی در سازمان‌های استانی، تفکیک وظایف حاکمیتی و تصدی‌گری در دستور کار قرار گرفت. آغاز برنامه‌های بسترسازی یکی دیگر از جریان‌های اصلی در این دوره به‌شمار می‌رود. همچنین طرح مسکن مهر با  هدف تامین مسکن ارزان قیمت برای اقشار کم‌درآمد، یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های دولت در خانه‌دار کردن اقشار آسیب‌پذیر به‌شمار می‌رفت.

4)      1392 تاکنون:

 در این دوره و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، مجموعه برنامه‌های شرکت مادر در راستای چهار هدف اصلی، کاهش فقرشهری، ارتقاء تاب‌آوری شهری و تجهیز و مقاوم سازی شهرها در مواجهه با سوانح؛ ارتقای هویت، و حفاظت از ارزش‌ها و تحقق حکمروائی شهری در برنامه بازآفرینی شهری در سه دسته برنامه اصلی به شرح زیر برنامه‌ریزی و در دستور کار قرار گرفته است:

  • مدیریت دانش بهسازی و نوسازی شهری و توسعه و ارتقای دارائی های فکری.
  • مجموعه برنامه‌ها و اقدامات نرم افزاری با رویکرد توانمندسازی.
  • مجموعه اقدامات اجرائی و سخت‌افزاری با رویکرد محرک برنامه‌های بازآفرینی شهری.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید