مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: از مجموع ۲ هزار و ۷۵۷ پروژه در بافت فرسوده، ۱۱ هزار و ۶۳۳ واحد مسکونی تولید شده و افزایش ۴.۲ برابری تولید مسکن را در بافت‌های فرسوده شاهد بوده‌ایم.

 به گزارش خبرنگار شرکت بازآفرینی شهری ایران مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی که 21 تیرماه هم‌زمان با افتتاح طرح‌های ملی وزارت راه وشهرسازی در محل افتتاح پروژه واحدهای مسکونی در محله تختی تهران حضور داشت، اظهار کرد: از مجموع 28هزار واحد مسکونی طرح  اقدام ملی مسکن که امروز افتتاح شد، بیش از 11 هزار و 633  واحد مسکونی مربوط به 2هزار و 757 پروژه شرکت بازآفرینی شهری ایران در ۳۱ استان و ۱۷۹ شهر کشور است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکید کرد: از مجموع 2 هزار و 757 پروژه ؛ 11 هزار و 633 واحد مسکونی تولید شده و افزایش 4.2 برابری تولید مسکن را در بافت‌های فرسوده شاهد بوده‌ایم.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این که تکلیف شرکت بازآفرینی شهری ایران برای نوسازی و تولید 145 هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری ذیل برنامه اقدام ملی تولید مسکن تکلیف شامل دو قسمت است، تصریح کرد: این تکالیف عبارتند از تولید 45 هزار واحد مسکونی در اراضی تحت مالکیت شرکت و نیز حمایت از نوسازی مردمی به میزان 100 هزار واحد. شرکت بازآفرینی شهری ایران تمام اراضی خود را برای اجرای این طرح به میدان آورده و تاکنون حدود 40 هزار واحد تعریف پروژه شده است.

او با اشاره به این که تخصیص اعتبار به شرکت بازآفرینی شهری ایران در بخش حمایت از نوسازی مردمی تاکنون 40 هزار واحد بوده است، عنوان کرد: این شرکت کل سهمیه اختصاص یافته را به بانک جهت دریافت تسهیلات ارزان قیمت معرفی کرده است.

به گفته عبوری از واحدهای معرفی شده به بانک 6 هزار و 782 واحد در آبان ماه 1399 توسط رییس جمهور افتتاح شد که بیشترین سهم در واحدهای افتتاح شده در این مراسم بود.

رئیس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به تسهیلات تخصیص یافته برای نوسازی بافت‌های فرسوده اظهار کرد:  با مصوبه هیات وزیران در اردیبشهت سال جاری سقف تسهیلات در تهران و کلانشهرها 2.5 برابر افزایش یافت و اکنون به توسعه‌گرانی که از فناوری‌های نوین استفاده کنند، 300 میلیون تومان تسهیلات تعلق می گیرد،  همزمان 50 تا 100 درصد عوارض پروانه ساختمانی از مالیات معاف است و در برخی از شهرها مانند تهران نیز شهرداری‌ها 50 درصد سهم خود را نیز رایگان کرده‌اند و این موضوع ظرف یک سال گذشته در تمام شهرهای کشور در حال گسترش است.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: علاوه براین 50 درصد تخفیف به اولین نقل و انتقال در بافت‌های فرسوده و50 درصد تخفیف هزینه‌های طراحی و نظارت و اجرا نیز توسط سازمان نظام مهندسی ارایه می شود و پکیج مناسبی برای نوسازی بافت‌های فرسوده فراهم شده است.

او با اشاره به اعطای تسهیلات ودیعه مسکن برای کسانی که در طی دوره ساخت نیاز به جاب جایی دارند،توضیح داد: با تصویب هیات وزیران در تهران و کلانشهرها 60 میلیون تومان و در سایر شهرها 45 میلیون تومان با سود 4 درصد و قرض الحسنه در اختیار متقاضیان طرح خود مالکی قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ادامه داد: ارایه خدمات روبنایی و زیر بنایی در محدوده‌ها و محلات هدف نیز در دستور کار شرکت بازآفرینی ایران در سال‌های اخیر بوده است و هم اکنون پروژه های بسیاری در همین ارتباط تعریف شده است که در سال‌های 1398 و 1399 شاهد افتتاح بسیاری از این پروژه‌ها بودیم.

عبوری با بیان این که یکی از بزرگترین پروژه‌های تولید و عرضه مسکن کشور در زمینی به مساحت 3.5 میلیون متر مربع توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران در بندرعباس در دست ساخت است، در خصوص فعالیت‌های انجام شده در زمینه سکونتگاه‌های غیررسمی نیز توضیحاتی ارایه کرد و گفت: متاسفانه در مرادآباد چابهار زاغه‌نشینی داریم و برای اولین بار بعد از انقلاب در دولت کنونی هزار واحد مسکونی به شکل رایگان در حال ساخت است و تا پایان تابستان جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین در محله منبع آب اهواز 811 واحد فرسوده در دست تخریب و نوسازی است، در محله سپیدار اهواز نیز پروژه هزار و 680 واحد مسکونی در دست احداث است و بعد از اتمام جا به جایی ساکنان سکونتگاه‌های غیر رسمی انجام می‌گیرد.
او مشهد را یکی دیگر از استان‌هایی برشمرد که میزان سکونتگاه‌های غیررسمی در آن بسیار زیاد است و عنوان کرد: در مشهد یک میلیون و 200 هزار نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی ساکن هستند و برای رفع این معضل در اسفند سال گذشته و در آخرین مصوبه هیات وزیران 138 پروژه بازآفرینی شهری با اعتبار 4 هزار میلیارد تومان در مشهد تعریف شد.      

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در خصوص پروژه خیابان تختی در منطقه 12 تهران که امروز افتتاح شد، توضیحات بیشتری ارایه کرد و گفت: در این پروژه که از سال 1398 کلید خورد، 50 پلاک ریزدانه به متراژ 2 هزار و 737 متر مربع، تجمیع و تبدیل به 137 واحد مسکونی شده است که اقدام مشترک بین توسعه‌گر، شهرداری تهران و شرکت بازآفرینی شهری ایران بود.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید