محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در اولین سفر استانی خود به اردبیل رفت. او در حاشیه بازدید از محلات هدف و پروژه‌های بازآفرینی شهری اردبیل در جمع خبرنگاران گفت: با پیگیری‌های وزیر راه و شهرسازی ارایه تسهیلات نوسازی به 25 هزار واحد مسکونی در محدوده‌ بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در اردبیل و سایر شهرها فراهم شده است.

آئینی در این باره توضیحات بیشتری ارایه کرد و گفت: در گام اول 140 میلیون تومان تسهیلات که 80 میلیون تومان آن با نرخ 9 درصد و مابقی با نرخ 18 درصد محاسبه می‌شود به متقاضیان ارایه می‌شود، چنانچه مالکان از سازندگان حرفه‌ای و فناوری‌های نوین استفاده کنند این مبلغ به 250 میلیون تومان افزایش می‌یابد. البته در تهران و کلانشهرها این منابع به ترتیب 200 و 300 میلیون تومان است.

او با اشاره به توافقات انجام شده با شورای شهر و شهرداری اردبیل، گفت: قرار شد با کمک مدیریت شهری اردبیل طی یک سال آینده، 4 هزار واحد مسکونی نوساز در محلات هدف بازآفرینی شهر اردبیل احداث شود و شهرداری نیز حداکثر تخفیفات را در زمینه صدور مجوزها اعمال کند، شرکت بازآفرینی شهری ایران نیز تسهیلات مورد نیاز را فراهم خواهد کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: علاوه بر این قرار شد در اردبیل طرحی به صورت پایلوت اجرایی شود و بر اساس آن متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن ساکن در محلات 13 گانه حاشیه‌نشین در همان محلات اسکان داده خواهند شد تا علاوه بر نوسازی و بهسازی و افزایش کیفیت زندگی در این محلات، افراد صاحبخانه شوند بدون این که محدوده شهر توسعه پیدا کند.

او افزود: معاون عمرانی استانداری اردبیل ساز و کار مناسب این طرح را تا ۲ هفته آینده ارایه می‌کند تا برای اولین بار در کشور طرح نهضت ملی تولید مسکن در مناطق حاشیه شهرها اجرایی و عملیاتی شود.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره بافت‌های تاریخی عنوان کرد: مدیران میراث فرهنگی استان نگاه مثبتی به موضوع بازآفرینی دارند و طی جلسه‌ای که داشتیم، قرار شد بسته‌های خاص تشویقی برای بافت‌های تاریخی تدوین شود و این کار را با همکاری هم پیش خواهیم برد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این که در این حوزه نیز می‌توان اردبیل را به عنوان شهر پایلوت در نظر گرفت، بیشتر توضیح داد و گفت: در کشور 24 هزار هکتار بافت تاریخی وجود دارد که با مشکلاتی در ساخت و ساز مواجه‌اند و به همین دلیل روند نوسازی آن‌ها کندتر از بافت‌های دیگر انجام می‌گیرد. امیدوارم با تصمیمات اتخاذ شده و مشوق‌های خاصی که برای این بافت‌ها در نظر گرفته خواهد شد، مشکل این بافت‌ها نیز برطرف شود.

او با تاکید بر این که هدف ما اعطای مشوق‌های خاص به متقاضیان بافت‌های فرسوده است، عنوان کرد: هدف این است تا با اعطای مشوق‌های مناسب در تمام بافت‌های ناکارآمد علاوه بر بهسازی و نوسازی، مسکن اضافی تولید شده نیز در اختیار متقاضیان قرار بگیرد زیرا در این محلات زیرساختارهای مورد نیاز وجود دارد.

گفتنی است بازدید از محله عدالت آباد، مدرسه ۱۲ کلاسه گلمغان، پارک میر اشرف، شهیدگاه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازار تاریخی اردبیل، ساختمان در دست ساخت کلانتری و بهداشت گلمغان از جمله برنامه‌های بازدید معاون وزیر و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در این سفر بود.

لازم به ذکر است ۲۰ محله در اردبیل ، ۱۲ محله در مشگین‌شهر ، ۱۱ محله در پارس‌آباد مغان و هفت محله در خلخال به عنوان بافت فرسوده ناکارآمد و محلات هدف بازآفرینی شهری شناسایی شده است.

ardebael3

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید