ابزارهای دسترسی

رهبر معظم انقلاب
ما باید کارهای اولویت دار و فوری را مورد اهتمام ویژه قرار دهیم که از جمله آن ها نوسازی بافت های فرسوده است.
ترمیم بافت های فرسوده شهرها و روستاها دراولویت کاری دستگاه های مسئول قرار گیرد.
مراد از برقراری نظام مقدس جمهوری اسلامی، همانا فقرزدایی و محرومیت زدایی است.
با سیاست گذاری توأمان با ابتکار و شجاعت و جرات، وارد میدان شوید.

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در مراسم آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک شرکت بازآفرینی شهری ایران با ستاد مردمی‌"طرح ملی توانمندسازی 2020 محله" با اشاره به اینکه بالغ بر 5 هزار محله در محدوده بافت‌های ناکارآمد شهری قرار دارند، گفت: در حال حاضر ۷۴ هزار هکتار بافت فرسوده ( بافت میانی )، ۵۹ هزار سکونتگاه غیررسمی و حاشیه‌ای و ۳۲ هزار بافت فرسوده تاریخی در کشور شناسایی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران  دراین نشست با بیان اینکه 1 هزار و 170 محله در سکونتگاه غیر‌رسمی در طرح ستاد مردمی‌"طرح ملی توانمندسازی 2020 محله" به عنوان محلات اولویت اول انتخاب شده‌اند، گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با دستگاه‌های دولتی مرتبط، مسائل و مشکلات محلات حاشیه‌نشین‌، شناسایی و اولویت‌بندی شده است.

آئینی با طرح این سوال که شرکت بازآفرینی شهری ایران به عنوان دبیر‌خانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در رابطه با ساماندهی و توانمند‌سازی محلات حاشیه‌نشین چه کمک‌ و هم‌افزایی  می‌تواند با "طرح ملی توانمندسازی 2020 محله" داشته باشد؟ گفت: خوشبختانه شرکت بازآفرینی شهری ایران دوره‌های آموزشی در قالب تفاهم‌نامه با مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای استان‌ها با عناوین مهارت‌های مشاغل بومی و محلی(صنایع دستی و...)، ایجاد کسب و کار محلی و ... در مناطق حاشیه‌نشینی  به منظور ایجاد شغل و ارتقای کیفیت سکونت ساکنان محلات هدف برگزار کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه موضوعات کالبدی در سکونتگاه غیررسمی و محرومیت زدایی هدف اصلی بازآفرینی شهری است، عنوان داشت:  یکی از بدترین چهره‌های محرومیت و مشکلات رایج در محلات فرسوده و ناکارآمد شهری، کیفیت پایین معابر و حتی فاقد آسفالت بودن بسیاری از کوچه‌ها در محلات هدف است.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه 970 هزار تن قیر برای بهسازی محلات هدف بازآفرینی شهری سراسر کشور نیاز است، گفت: تا‌کنون بالغ 2 هزار و 100کیلومتر از محلات هدف بازآفرینی شهری آسفالت شده‌اند.

آئینی گفت: در مجموع 12 هزار پروژه زیربنایی و روبنایی‌ اعم از فرهنگی، آموزشی، انتظامی، بهداشت و درمان، ورزشی در محدوده‌های سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده باید با مشارکت دستگاه‌های عضو ستاد بازآفرینی استان‌ها و شهرستان‌ها انجام شود تا این مناطق به حد متوسط نقاط توسعه یافته همان شهر برسند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار تصریح کرد تا کنون بیش از 4 هزار و 500 پروژه توسط دستگاه های عضو ستاد بازآفرینی شهری استان‌ها و شهرستان‌ها در محلات هدف بافت ها‌ی ناکارآمد شهری انجام شده است.

آئینی افزود: 1500 پروژه در بافت‌های ناکارآمد شهری توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران تعریف شده است که از این میزان 1000 هزار پروژه به اتمام رسیده است.

 او گفت: امید است با همکاری و هم افزایی منابع در اختیار شرکت بازآفرینی شهری ایران و ستاد مردمی‌"طرح ملی توانمندسازی 2020 محله"،419 پروژه  باقیمانده در 259 محله هدف بازآفرینی شهری در آینده نزدیک تعیین تکلیف شود..

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره اینکه در دولت سیزدهم روند نوسازی  همواره رو به رشد بوده و ارایه صدور پروانه ساختمانی برای  نوسازی واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری از مرز 272 هزار واحد عبور کرده است، اظهارکرد: خوشبختانه تاکنون تدابیر شرکت بازآفرینی شهری ایران به عنوان دبیر خانه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در اجرای سیاست‌ها‌ی دولت مردمی سیزدهم و برنامه عملیاتی ابلاغی وزارت راه و شهرسازی در سال 1402 منجر به ثبت رکورد صدور پروانه‌های نوسازی واحدهای مسکونی در تاریخ کشور شد و چنانچه در سال جاری امکان پرداخت تسهیلات ارزان قیمت همانند مسکن روستایی برای مقاوم سازی و نوسازی واحدهای مسکونی فرسوده در بافت‌های فرسوده فراهم شود می‌توان شاهد جهش بیشتر در سال جهش تولید با مشارکت مردم بود.