محمدآئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با همراهی کاوه حاج علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران از بافت‌های فرسوده محله تختی واقع در منطقه 12 شهرداری تهران با هدف آگاهی از ظرفیت‌ها و اراضی قابل بارگذاری برای تولید مسکن بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی،  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران بعد از بازدید از بافت‌های فرسوده محلات تختی، بلورسازی و جوادیه و نیز پروژه‌های نوسازی این محلات  در نشستی با مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه امنیت جانی ساکنان محلات هدف بازآفرینی شهری در خطر است، گفت: بر اساس سرشماری سال 1395 حدود 2 میلیون550 هزار واحد مسکونی نامقاوم و بدون سازه مناسب در بافت‌های فرسوده شناسایی شده و به همین دلیل موضوع بازآفرینی و حفظ جان ساکنان در بافت‌های فرسوده، به عنوان یکی از اولویت اصلی دولت مردمی سیزدهم قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که بر اساس پروانه‌های صادره در شهر تهران به ازای تخریب هر پلاک در حدود 4.4 واحد مسکن تولید شده است، اظهارکرد: دولت سیزدهم اراده جدی برای تولید سالانه 150 هزار واحد مسکن در سطح  بافت‌های فرسوده کشور دارد و انتظار بر این است محلات هدف بازآفرینی شهری تهران سهم بیشتری از این میزان را به خود اختصاص دهد.

 دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان اینکه در سند تحول دولت مردمی به موضوع  نوسازی محله‌ای با رویکرد حمایت ویژه از توسعه‌گران در محلات هدف بازآفرینی شهری تاکید شده است، اظهارکرد: انتظار بر این است سازمان نوسازی شهر تهران با توجه به تجارب ارزشمند گذشته خود در نوسازی محله‌ای پیشرو باشد. در نوسازی محله‌ علاوه بر ساخت و نوسازی مسکن، خدمات عمومی ساکنان نیز تامین می‌شود.

او شهر تهران را به عنوان پایلوت نوسازی محله‌ای معرفی کرد و افزود: سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص نوسازی محله‌ای در بافت‌های فرسوده دارای تجربه‌های بسیار خوبی است.

کاوه حاج علی اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز با بیان اینکه از سال 76  تا 1400 مجموعا 43 درصد نوسازی در بافت‌های فرسوده تهران انجام شده است، گفت: به رغم اضافه شدن تعداد واحدهای نوسازی شده، جمعیت ساکن در بافت‌ها افزایش محسوسی نداشته است که این امر عمدتا ناشی از افزایش خانوارهای کم جمعیت تر است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که تا قبل از راه اندازی دفاتر نوسازی در محلات هدف بازآفرینی شهر تهران سهم تجمیع در موضوع نوسازی بافت های فرسوده ، صفر درصد بوده است، گفت: این در حالی است که سال گذشته این میزان به متوسط تجمیع 5 پلاک رسیده است، اکنون40 هزار پلاک فاقد سند در بافت‌های فرسوده شناسایی شده که در نوسازی با مشکل روبرو هستند.

 گفتنی است،  محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در حاشیه بازدید از  بافت‌های فرسوده محله تختی شهر تهران در گفتگو با ساکنان در جریان مشکلات آنان در خصوص نوسازی واحدهای مسکونی قرار گرفت.