ابزارهای دسترسی

رهبر معظم انقلاب
ما باید کارهای اولویت دار و فوری را مورد اهتمام ویژه قرار دهیم که از جمله آن ها نوسازی بافت های فرسوده است.
ترمیم بافت های فرسوده شهرها و روستاها دراولویت کاری دستگاه های مسئول قرار گیرد.
مراد از برقراری نظام مقدس جمهوری اسلامی، همانا فقرزدایی و محرومیت زدایی است.
با سیاست گذاری توأمان با ابتکار و شجاعت و جرات، وارد میدان شوید.

محمد آیینی مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با حضور در جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار خراسان رضوی، مقاوم‌سازی و ایمن ‎سازی سقف‌های لرزان را حلقه مفقوده بافت‌های فرسوده برشمرد و خواستار توجه ویژه تمام متولیان امر جهت حفظ جان مردم ساکن در این بافت‌ها شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد آیینی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار خراسان رضوی افزود: بازآفرینی موضوع جدیدی است و نیازمند فرهنگ‌سازی، گفت وگو و آموزش است.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار استفاده از ظرفیت بند ب تبصره 11  قانون بودجه سال جاری را فرصتی مغتنم جهت نوسازی بافت‌های فرسوده برشمرد و توضیح داد: بر اساس این بند براي ساماندهي سكونتگاه‌هاي غيررسمي واقع در محدوده و خارج از محدوده شهرها و تأمين زيرساخت هاي لازم در اين مناطق اعم از مسجد، مدرسه، پاسگاه و كلانتري، روشنايي معابر، ايستگاه هاي راديويي و تلويزيوني، زيرساخت‌هاي بهداشتي، زيرساخت تامين آب و برق و ساير تاسيسات شهري، شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان‌ها مكلفند از محل عوارض ماده (39) قانون ماليات بر ارزش افزوده، سهم اين مناطق را بر اساس جمعيت ساكن، تعيين و صرف محروميت زدايي و بهسازي همان مناطق کنند.

آئینی در ادامه با اشاره به این که تکمیل پروژه‌های ناتمام در اولویت برنامه‌های  شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار دارد، تصریح کرد: راهکار اساسی نوسازی بافت فرسوده بر مبنای مردمی‌سازی و تشویق ساکنان بافت‌ها با مشارکت سازنده‌ها و با استفاده از بسته‌های تشویقی است که توسط دولت و شهرداری‌ها تدارک دیده شده است. مهمترین بسته تشویقی برای اجرا، بسته تشویقی ۱۹ بندی با رویکرد شهرسازی است اما این بسته زمانی می‌تواند موثر باشد که شهرداری به عنوان دستگاه‌های اصلی اجرای این بسته نسبت به اجرای این بسته و صدور  پروانه ساختمانی و اجرای آن اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران  ادامه داد: انتظار می‌رود تا شهرداری‌ها هرچه زودتر مقدمات اجرای بسته تشویقی را برای بهره‌مند شدن مردم از حق قانونی خود برای نوسازی بافت فرسوده فراهم کنند و در این کار سرعت لازم را ایجاد کنند. همچنین از شهرداری‌ها انتظار می رود تا پایان خرداد محلات مشمول بسته نوسازی بافت فرسوده را در کمیسیون ماده پنج استان مصوب کنند.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی امسال برای اولین بار شهرداری‌ها و تمام کنشگران عرصه بازآفرینی کشور بر اساس شاخص‌های اعلام شده از سوی شرکت بازآفرینی شهری ایران ارزیابی خواهند شد.

گفتنی است این جلسه به ریاست خدایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی و با حضور اعضای هیات مدیره شرکت بازآفرینی، اعضای ستاد بازآفرینی استان در اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد.