به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان هم اکنون 20 پروژه بازآفرینی شهری در این استان در دست اجراست و برای سال جاری نیز 12 پروژه جدید تعریف شده است.

علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار شرکت بازآفرینی شهری ایران توضیحاتی در خصوص فعالیت‌های بازآفرینی این استان ارایه کرد و با بیان این که هم‌اکنون 20 پروژه از دو ردیف اعتباری در شهر اصفهان در دست اجراست،گفت: احداث مدرسه 9 کلاسه محله صالح‌آباد نجف‌آباد، تکمیل مجتمع فرهنگی- ورزشی محله کارگر کاشان با پیشرفت فیزیکی 20درصد، پروژه تکمیل محوطه‌سازی برج کبوتر و محوطه پیرامون واقع در محله کوچه باغ شاپورآباد، مشارکت در احداث مجموعه فرهنگی امام صادق(ع) محله همت‌آباد اصفهان با 15 درصد پیشرفت فیزیکی، پروژه احداث دو سرای محله در محله جوی‌آباد خمینی‌شهر و پروژه مرمت و بهسازی بازار تاریخی نطنز از جمله پروژه‌های در دست اجرا به شمار می‌روند.

قاری قرآن دیگر پروژه‌های بازآفرینی این استان را اینگونه برشمرد و گفت: مشارکت در احداث سالن چند منظوره(فرهنگسرا-فاز 1) در محله صالح‌آباد نجف‌آباد با پیشرفت فیزیکی 95درصد، مشارکت در اجرای سقف و بدنه بازار خمینی‌شهر با پیشرفت فیزیکی 15درصد و احداث زمین چمن مصنوعی در محله وازیچه خمینی‌شهر با پیشرفت فیزیکی 10درصد از دیگر پروژه‌های این استان به شمار می‌رود.

او ادامه داد: علاوه بر این احداث فضای آموزشی، ورزشی و بازارچه صنایع دستی در محله چاوشی شهرضا، بازسازی محور راسته بازار اردستان با پیشرفت فیزیکی 10درصد، احداث مجتمع فرهنگی- ورزشی و اجتماعی محله کوشک با پیشرفت فیزیکی 10 درصد، پروژه احیا و بهسازی (مرمت خانه تاریخی جنگجویان) محله هارونیه اصفهان و احداث مرکز آموزش یحیی آباد شهرستان آران و بیدگل با پیشرفت فیزیکی 97درصد را می‌توان به موارد بالا افزود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص اعتبارات این پروژه‌ها نیز توضیح داد: مبلغ 52 هزار و 600 میلیون ریال جهت پروژه‌های جاری بازآفرینی شهری از محل اعتبارات شرکت بازآفرینی شهری ایران و مبلغ 61 هزار میلیون ریال از محل اعتبارات بند الف تبصره 18 صندوق توسعه ملی برای این پروژه‌ها تخصیص داده شده است.

به گفته مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان برای سال جاری نیز  چهار پروژه از محل ردیف‌های اعتباری شرکت بازآفرینی شهری ایران و هشت پروژه از محل اعتبارات بند الف تبصره 18 صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است.

او با اشاره به مهم‌ترین فعالیت‌های انجام شده در سکونتگاه‌های غیررسمی عنوان کرد: احداث و بهره‌برداری از پایگاه سلامت پروین اعتصامی محله جوی‌آباد، احداث و بهره‌برداری از سالن اجتماعات آموزش بهداشت عمومی محله قرطمان خمینی‌شهر و احداث و بهره‌برداری از سالن ورزشی جهان پهلوان تختی محله قشقایی شهرضا از جمله فعالیت‌های انجام شده در این خصوص است.

او ادامه داد: علاوه بر این واگذاری یک قطعه زمین به شهرداری خمینی‌شهر جهت احداث پاسگاه نیروی انتظامی در محله جوی‌آباد به منظور پیشگیری و مبارزه با مفاسد اخلاقی و بزهکارهای فرهنگی واجتماعی محله مذکور، برگزاری دوره‌های آموزش مجازی با موضوعات مختلف و مشارکت دراحداث ورزشگاه رستم در محله حصه(ارزنان زینبیه) اصفهان با اعتباری بالغ بر 12 هزار میلیون ریال از دیگر فعالیت‌های انجام شده در سکونتگاه‌های غیررسمی و افزایش کیفیت زندگی در این محلات به شمار می‌رود.

قاری قرآن با اشاره به این که استان اصفهان با 107 شهر، وسیع‌ترین شبكه شهري در بين استان‌های كشور را داراست، تصریح کرد: اکنون حدود 14هزار هكتار از اراضي شهري استان اصفهان در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری قرار دارد، 8 هزار و 100 هکتار از این پهنه‌ها به عنوان بافت فرسوده میانی شناسایی شده و  3هزار و 783  هکتار سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای و2 هزار و 200 هکتار آن بافت تاریخی است که این میزان بیش از 10 درصد کل بافت‌های فرسوده و ناکارآمد کشور را شامل می‌شود. همچنین بر اساس مطالعات و تحقیقات به عمل آمده تاکنون، بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیررسمی دربرگیرنده‌ 50 محله با جمعیتی بالغ بر 450 هزار نفر است.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید