مدیرکل دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی شرکت بازآفرینی شهری در نشست آموزشی « نقش کسب و کارهای نوپا در توانمند سازی ساکنان در محلات و محدوده‌های هدف بازآفرینی»گفت: در کنار اقدامات سیاست‌گذاری و حمایت‌های قانونی دولت، نقش ایده‌ها و خلاقیت‌های محلی در کسب و کارهای نوپا می‌تواند رهگشا باشد.

به گزارش خبرنگار شرکت بازآفرینی شهری ایران، کمال نوذری مدیرکل دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی این شرکت در نشست آموزشی «نقش کسب و کارهای نوپا در توانمندسازی ساکنان در محلات و محدوده‌های هدف بازآفرینی» که به صورت وبنیار برگزار شد، گفت: بخش غیررسمی کشور بخش مهمی از اقتصاد و بازار نیروی کار کشور را تشکیل می‌دهند و باید با استفاده از ابتکارات و حمایت‌های محلی این گروه از اقشار جامعه مورد توجه قرار گیرند.

نوذری افزود: با تصویب قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در مجلس شورای اسلامی، دولت موظف شده است ضمن ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی  بستر ایجاد اشتغال برای متقاضیان در این بخش را نیز فراهم آورد.

مدیرکل دفتر مطالعات کاربردی و امور ترویجی شرکت بازآفرینی شهری ایران در ادامه با تقدیر از اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه توسعه کسب و مشاغل خانگی تصریح کرد: توانمندسازی اقتصادی، فرایندی است شامل نیازسنجی، شناسایی ظرفیت‌ها، آموزش نیروی انسانی و اتصال به بازار کار و پیاده‌سازی این فرآیند در محلات هدف و عمل کردن دستگاه‌های مسوول به وظایف خود ضروری است اما متاسفانه در حال حاضر این فرآیند به صورت نظام‌مند اجرا نمی‌شود.

او با اشاره به این‌که مدل‌های توانمندسازی و طرح‌های توسعه اشتغال در محلات هدف باید این تنوع را داشته باشند که با شرایط اقتصادی و سطح آموزشی افراد و خانوارهای مختلف ساکن در محلات هدف ارایه شوند، اظهارکرد: نقش آموزش به ویژه آموزش به ساکنان محلات هدف بازآفرینی شهری نیازمند توسعه زیرساخت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

نوذری با بیان این‌که در نظام توسعه و ضوابط و مقررات شهری، حمایت از اشتغال در محلات و مناطق بافت‌های ناکارآمد باید از انعطاف لازم برخوردار باشد، گفت: در ضوابط پیشنهادی باید امکان ایجاد اشتغال در بخش‌هایی از بنا در طراحی مسکن کم درآمدها مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه کتایون سپهری مجری طرح استارتاپ کمپ شهرسازی و معماری سخنانی با موضوع «کسب و کارهای نوآورانه – استارتاپ‌ها و بازآفرینی شهری » ارایه کرد. همچنین محسن عراقی‌زاده مدیرعامل عمران و مسکن‌سازان اصفهان با موضوع « خوشه خدمات ويژه شهروندي در محدوده‌های بازآفرینی شهری » و فاطمه کریمی  از  نفرات برتر اولین رویداد استارتاپ کمپ حوزه معماری و شهرسازی شرکت بازآفرینی شهری ایران با موضوع «بهسازی فضاهای آسیب دیده با مشارکت فعال ساکنان» مطالبی عنوان کردند.

در پایان این نشست نیز کارشناسان «دبیرخانه‌های انتقال تجربیات بازآفرینی شهری مناطق پنجگانه کشور» به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

گفتنی است؛ نظر بر ضرورت و اهمیت توجه به توسعه کسب و کارهای نوپا در حوزه ماموریتی وزارت راه و شهرسازی، طرح رویش توسط معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت وزارت راه و شهرسازی  تهیه  و به شرکت‌ها، معاونت‌ها و ادارات کل تابعه این وزارتخانه ابلاغ شده است.

بر این اساس سازمان‌ها، شرکت‌ها، معاونت‌ها و ادارات کل تابعه  باید با توجه به ضرورت نقش حاکمیتی دولت و با رویکرد واگذاری امور تصدی‌گری نسبت به سیاست‌گذاری، ایجاد اکوسیستم و بستر حمایتی مناسب برای توسعه کارآفرینی اهتمام ورزیده و زمینه را برای تقویت ظهور بخش خصوصی خودبنیان، مستقل و با نشاط برای توسعه مسکن، شهر و حمل‌ونقل مدرن فراهم کنند.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید