به گزارش خبرنگار شرکت بازآفرینی شهری ایران، مهدی عبوری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در سفری یک روزه به استان زنجان پس از حضور در شهرستان‌های خرم دره و خدابنده ،در بخش پایانی سفر ضمن حضور در زنجان و بازدید از پروژه‌ها و محلات هدف بازآفرینی این شهر در جلسه ستاد بازآفرینی استان زنجان که با حضور حجت الاسلام مهدی باقری و مصطفی طاهری نمایندگان زنجان، البرز حسینی نماینده خدابنده، معاون عمرانی استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی استان، شهردار و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان برگزار شد، شرکت کرد، در حاشیه این نشست عبوری در گفت و گوی کوتاهی با خبرنگاران به سوالات آنان پاسخ داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امروز مصوب شد 6 میلیارد تومان اعتبار جهت تکمیل پروژه سبزه میدان تخصیص داده شود، گفت: بخشی از این اعتبارات در سال ۹۹ و بخشی از آن نیز در سال آینده تخصیص داده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران توضیحاتی در خصوص بافت فرسوده شهر زنجان ارائه و اظهار کرد: شهر زنجان 6 هزار و 200 هکتار مساحت دارد که ۶۷۰ هکتار آن را سه گونه بافت فرسوده میانی، سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت تاریخی تشیکل داده است.

 عبوری افزود: برای کمک به بهسازی و نوسازی بافت فرسوده با همکاری شهردار و شورای شهر زنجان قرار بر این شد تا صدور پروانه‌های ساختمانی ۱۰۰ درصد رایگان شود که ۵۰ درصد آن توسط دولت و از ردیف ماده ۱۶ قانون نوسازی تامین خواهد شد.

او ادامه داد: همچنین در محدوده‌های هدف ۵۰ درصد هزینه‌های نظام مهندسی در مرحله طراحی، نظارت و اجرا به شکل رایگان انجام می شود، علاوه بر این تسهیلات کم بهره تبصره‌ای نیز برای نوسازی این بافت‌ها در نظر گرفته شده است.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به بازدیدش از سکونتگاه‌های غیر رسمی شهر زنجان گفت: محلاتی از گذشته به‌عنوان محلات هدف در نظر گرفته شده‌اند مانند صفرآباد و کوی بی سیم و پروژه‌های متعددی برای تامین سرانه خدمات عمومی و خدمات زیربنایی و روبنایی در آن پیش بینی شده است.

عبوری با بیان اینکه اکنون ۲۵ پروژه با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان در حال اجراست، تصریح کرد: برای اتمام این پروژه‌ها به ۱۵ میلیارد تومان دیگر نیاز داریم و یکی از مصوبات جلسه امروز تامین و تخصیص مبلغ باقی مانده برای اجرای و تکمیل پروژه‌های مصوب بود.

او یکی از پروژه‌های مهم شهر زنجان را تکمیل پروژه سبزه میدان برشمرد و عنوان کرد: در جلسه امروز مصوب شد 6 میلیارد تومان جهت اعتبار این پروژه تخصیص داده شود که بخشی از این اعتبارات در سال ۹۹ و بخشی از آن نیز در سال آینده تخصیص داده خواهد شد.

همچنین او در پاسخ به سوالی در خصوص جابجایی محلات نیز توضیح داد: در خصوص جابجایی محلاتی مانند کوی فلسطین از قبل اقدام‌هایی انجام شده اما هنوز به اتمام نرسیده است، در این زمینه قرار شد از محل سرمایه وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری ایران در شهر زنجان استفاده کنیم تا انتقال این محل هر چه سریعتر صورت گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به محلاتی مانند زینبیه، اصغریه، حسینیه و کوی دباغ گفت: این محلات در بافت فرسوده قرار دارند و ارائه خدمات روبنایی و زیربنایی برای این محلات مورد تاکید قرار گرفته تا هر چه سریعتر مشکلات مردم این محلات برطرف شود.

عبوری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بافت تاریخی استان زنجان نیز اظهارکرد: متولی بافت تاریخی وزارت میراث فرهنگی، صنایع و گردشگری است اما در مناطقی که بافت‌های فرسوده و تاریخی با یکدیگر همپوشانی دارند مخصوصاً در مراکز شهر، با همکاری میراث فرهنگی تلاش می‌کنیم گوشه‌ای از این مشکلات را برطرف کنیم.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید